Dienas ziņas

Latvijas narkotiku tirgu pārņem sintētiskie opioīdi

Dienas ziņas

Dienas ziņas

“Taliban” ziņo par Pandžšīras ielejas pārņemšanu

Talibi: Pandžšīras province ir pilnībā ieņemta

Afganistānā varu pārņēmusī radikālo islāmistu kustība "Taliban" pirmdien paziņoja, ka "pilnībā ieņēmusi" Pandžšīras provinci, kas bija pēdējā talibiem nepakļautā Afganistānas province.

Ultrakonservatīvais džihādistu grupējums “Taliban” pirms trīs nedēļām ieņēma Afganistānas galvaspilsētu Kabulu un paziņoja, ka ir pārņēmis kontroli pār visu valsti. Tomēr tā nebija taisnība, jo talibu kaujiniekiem nebija izdevies ieiet nelielajā Pandžšīras provincē, kas atrodas uz ziemeļiem no Kabulas. Tur pēdējās nedēļās norisinājās sīvas cīņas starp vietējiem partizāniem un talibiem.

Talibi: Pandžšīras province ir pilnībā ieņemta
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

“Taliban” runasvīrs Zabiulla Mudžahids pirmdien paziņoja, ka Pandžšīra ir pilnībā nonākusi grupējuma kontrolē, tāpēc Afganistānā esot beidzies karš un ir pavēries ceļš pretī mierīgai dzīvei un labklājībai. Mudžahids arī brīdināja, ka jebkāda bruņota pretošanās “Taliban” režīmam tikšot bez žēlastības apspiesta.

"Ar šo uzvaru mūsu valsts ir pilnībā izvesta no kara purva," pavēstīja Mudžahids.

"Taliban" pārstāvis centās iedrošināt provinces iedzīvotājus, apgalvojot, ka viņi būs drošībā, vienlaikus mediji ziņo, ka daudzi iedzīvotāji pirms talibu ierašanās aizbēguši kalnos.

"Mēs pilnībā garantējam godājamiem Pandžšīras iedzīvotājiem, ka viņi netiks pakļauti nekādai diskriminācijai, ka viņi visi ir mūsu brāļi un ka mēs kalposim valstij un kopīgajiem mērķiem," paziņojumā pauda Mudžahids.

“Taliban” kontrolētie mediji publicējuši video, kuros redzams, kā talibu kaujinieki paceļ grupējuma karogu pie valdības ēkām Pandžšīras provinces galvaspilsētā Bazarakā.

Naktī uz pirmdienu tūkstošiem talibu ienākuši astoņos provinces rajonos, ziņu aģentūrai "Associated Press" apliecināja liecinieki šajā reģionā.

Nacionālā pretošanās fronte, kas vadīja pretošanās centienus Pandžšīrā, ir apņēmusies turpināt cīņu. Tās izplatītajā paziņojumā teikts, ka opozīcijas kaujinieki atrodoties “stratēģiskās pozīcijās” visā provincē, lai pretotos talibiem un to sabiedrotajiem. Dažas stundas agrāk Nacionālā pretošanās fronte atzina, ka tā kaujās ar “Taliban” ir cietusi nozīmīgus zaudējumus un aicināja talibus noslēgt pamieru.

Nav zināms, kur atrodas Pandžšīras pretošanās kustības līderis Ahmeds Masuds un bijušais Afganistānas viceprezidents Amrulla Salehs, kurš pēc “Taliban” ieiešanas Kabulā pievienojās pretošanās spēkiem Pandžšīrā. Masuds sociālajā tīklā “Twitter” paziņoja, ka ir sveiks un vesels.

Pēc līdzšinējā Afganistānas prezidenta Ašrafa Gani bēgšanas no valsts Salehs pasludināja sevi par pagaidu prezidentu.

Līdz ar Pandžšīras krišanu “Taliban” kontrolē ir nonākušas visas 34 Afganistānas provices. Ilgstošā pretestība Pandžšīrā neļāva talibiem iepazīstināt ar jauno valdību.

Grupējuma runasvīrs Mudžahids pirmdien atkārtoja jau agrāk izskanējušos solījumus, ka Afganistānas jaunajā valdībā būs pārstāvētas visas valstī dzīvojošās etniskās grupas, bet sīkākus paskaidrojumus nesniedza. Valdības sastāvu paziņošot tuvākajās dienās, bet konkrētos laiks neesot zināms.

Tika arī uzsvērts, ka grupējuma garīgais līderis, Hibatulla Ahundzada drīz parādīsies publiski. Gaidāms, ka tieši viņš tiks pasludināts par galveno līderi, bet ikdienas politiskā vadība varētu tikt uzticēta Mullam Abdullam Baradaram, vienam no “Taliban” līdzdibinātājiem, kas līdz šim pārstāvēja “Taliban” miera sarunās Dohā.

Afganistānā joprojām ir iestrēguši tūkstošiem ārvalstu pilsoņu un vietējo iedzīvotāju, kuri pēc “Taliban” nākšanas pie varas vēlas pamest valsti.

Afganistānā ir atjaunoti iekšējie pasažieru lidojumi, bet joprojām uz valsti un no tās nenotiek starptautiskie lidojumi. “Taliban” apgalvo, ka amerikāņu karavīri pirms došanās prom esot nopostījuši Kabulas lidostas infrastruktūru, tāpēc starptautiskos lidojumus no turienes nevarēšot atsākt, kamēr viss nebūšot salabots.

ASV Kongresa Pārstāvju palātas Ārlietu komisijas loceklis Maikls Makols svētdien paziņoja, ka “Taliban” kaujinieki nav atļāvuši pacelties četrām pasažieru lidmašīnām no Afganistānas otras lielākās pilsētas Mazārešarīfas lidostas. Tajās esot atradušies vairāki simti afgāņu un daži desmiti ASV pilsoņu.

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija lēš, ka Afganistānā joprojām atrodas aptuveni simts amerikāņu. Baltais nams esot apņēmies atrast veidus, kā savus pilsoņus izvest no valsts, ja viņiem būs tāda vēlme.

Amerikāņi pirms nedēļas pārtrauca evakuācijas reisus no Kabulas lidostas.

KONTEKSTS:

ASV noslēgusi savu 20 gadus ilgo misiju Afganistānā. Līdz ar pēdējo amerikāņu karaspēka vienību aiziešanu no Afganistānas pielikts punkts ASV vēsturē garākajam bruņotajam konfliktam, kas aizsākts pēc 2001. gada 11. septembra terora aktiem ASV.

ASV vadīto starptautiskās koalīcijas spēku atkāpšanos savā labā izmantoja "Taliban", kas atguva kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem. 15. augustā "Taliban" bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu, tādējādi teju visa Afganistāna atkal nonāca "Taliban" kontrolē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti