Talibi noraida ANO pārmetumus par sieviešu tiesību pārkāpumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Afganstānā valdošais grupējums "Taliban" ir noraidījis ANO apsūdzības par sieviešu tiesību pārkāpumiem Afganistānā. Ja iepriekš tikuši izteikti pārmetumi par ierobežotu piekļuvi izglītībai, šoreiz kritizēta daudzu sieviešu atlaišana no darba valsts sektorā.

Kā savā jaunākajā ziņojumā ir norādījis ANO īpašais cilvēktiesību ziņotājs Ričards Benets, kopš "Taliban" atgriešanās pie varas Afganistānas sievietēm un meitenēm ir strauji atņemtas viņu pamattiesības, tostarp tiesības uz darbu.

Lielākā daļa vidusskolu meitenēm ir slēgtas, un tas nozīmē, ka sievietēm vairs nebūs iespējas iegūt augstāko izglītību.

Talibu pārstāvji apgalvo, ka šis ziņojums ir balstīts uz aizspriedumiem un neatbilst patiesībai. Talibi vēsta, ka sievietes nevarot atgriezties savās darbavietās, jo biroji nav piemēroti islāma sistēmā paredzētajai dzimumu nodalīšanai.

"Strādāšana kopā vienā birojā mūsu islāmiskajā sistēmā nav iespējama," ziņu aģentūrai "AFP" teicis Afganistānas Darba un sociālo lietu ministrijas biroja vadītājs Šarafudīns Šarafs.

Viņš apgalvo, ka daudzām sievietēm tiekot maksāta alga, lai gan viņas varot nenākt uz darbu.

Kāda sieviete sarunā ar "AFP" stāsta, ka reizi nedēļā viņai jāierodas autostāvvietā pie bijušās darbavietas, kur viņai izmaksā 10 000 afgānu (ap 90 eiro), kas ir mazāk nekā trešdaļa no viņas kādreizējās algas.

Lai arī iepriekš Afganistānā ir notikuši jau vairāki sieviešu sarīkoti protesti, iebilstot pret atlaišanu no darba, talibu amatpersonas apgalvo, ka sievietes turpina strādāt Veselības, Izglītības un Iekšlietu ministrijās un neviena sieviete no valsts sektora nav atlaista. Vienlaikus amatpersonas uzsver, ka tikai "Taliban" vadība varēs noteikt, kad sievietēm būs atļauts ierasties savās darbavietās.

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki 2021. gada augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā.

Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums "Taliban", kas pārņēma kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem un bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi "Taliban" kontrolē.

2022. gada 15. augustā apritēja gads, kopš islāmistu grupējums "Taliban" sagrābis Kabulu un varu Afganistānā. Gadu pēc talibu nākšanas pie varas joprojām neviena pasaules valsts islāmistu grupējumu nav atzinusi par oficiālo Afganistānas valdību.

Starptautiskā sabiedrība mudina "Taliban" izveidot valdību, kurā ir pārstāvji no dažādām sabiedrības grupām, un ievērot cilvēktiesības un sieviešu tiesības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti