Talibi ieņēmuši stratēģiski svarīgo Gaznī pilsētu

Afganistānā talibu kaujinieki ceturtdien ieņēmuši stratēģiski svarīgo Gaznī pilsētu, kas atrodas tikai 150 kilometru no valsts galvaspilsētas Kabulas. Šis ir viens no nozīmīgākajiem talibu iekarojumiem ofensīvā, kurā nepilnas nedēļas laikā talibi ieguvuši kontroli pār desmit provinču galvaspilsētām.

Gaznī sagrābšana nozīmē, ka tagad kaujinieku rokās atrodas nozīmīga maģistrāle, kas savieno Afganistānas galvaspilsētu ar valsts dienvidu provincēm. Lai arī pati Kabula šobrīd vēl nav tieši apdraudēta, eksperti lēš, ka vien pāris mēnešu laikā talibi varētu iegūt varu pār visu valsti.

Afganistānas valdība ir zaudējusi kontroli pār lielāko daļu Afganistānas ziemeļu un rietumu. Valdības spēku kontrolētajām pilsētām šajos apgabalos arī draud krišana talibu rokās. Kopš maija, kad ASV vadītie spēki sāka pēdējo posmu savu karavīru izvešanā no Afganistānas, situācija šajā valstī ir krasi pasliktinājusies.

Nepilnas nedēļas laikā talibi ir sagrābuši savā kontrolē desmit no 34 Afganistānas provinču galvaspilsētām un aplenkuši lielāko pilsētu ziemeļos Mazārešarīfu, kur tradicionāli bāzējušies spēki, kas cīnās pret talibiem.

“Vairākas galvaspilsētas kritušas bez cīņas, bez asins izliešanas. Tas tāpēc, ka afgāņu spēkiem trūkst pārliecības. Atbalsts centrālajai Afganistānas valdībai ir tik neliels, ka daudzi pametuši Afganistānas nacionālos drošības spēkus,” secina domnīcas “Center for Strategic and International Studies” eksperts Sets Džonss.

Karadarbības dēļ mājas bijuši spiesti pamest simtiem tūkstošu cilvēku, un pēdējās dienās bēgļi ir pārpludinājuši Kabulu, kur ierīko apmetnes parkos un citās publiskās vietās. Pēcr ANO datiem, pēdējā mēneša laikā Afganistānā nogalināti vairāk nekā 1000 civiliedzīvotāju.

Kamēr Afganistānas valdības spēkiem vairs nav pieejams plašs atbalsts no ASV un Eiropas, tikmēr talibi saņem atbalstu no Pakistānas, Irānas un Krievijas.

Afganistānas armijas nespēja stāties pretī talibiem raisījusi jautājumus par to, kur palika vairāk nekā 830 miljardi ASV dolāru, ko ASV Aizsardzības departaments iztērēja afgāņu karaspēka apmācībai. Tāpat atklāts ir jautājums par to, kas notiks, ja varu pār valsti tiešām pārņems talibi. Pastāv bažas, ka Afganistāna kļūs par noslēgtu valsti ar īpaši represīvu režīmu.

KONTEKSTS:

Talibu režīmu gāza 2001. gadā, kad pēc 11. septembra terora aktiem Afganistānā iebruka ASV vadītā starptautiskā koalīcija, lai likvidētu teroristu grupējuma "Al Qaeda" bāzes. Kopš tā laika "Taliban" regulāri veic uzbrukumus afgāņu un ārvalstu karavīriem, bet visvairāk šajā karā ir cietuši civiliedzīvotāji.

ASV prezidents Džo Baidens ir apņēmies pabeigt ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas līdz 2021. gada 31. augustam. ASV vadīto starptautiskās koalīcijas spēku atkāpšanos savā labā izmanto "Taliban", kas atgūst kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti