Talibi atzīmē pirmo gadadienu kopš ārvalstu spēku aiziešanas no Afganistānas

Afganistānas valdošais grupējums "Taliban" trešdien atzīmēja pirmo gadadienu kopš ārvalstu bruņoto spēku aiziešanas no valsts. Oficiālās svinības un militārā parāde tika sarīkota Bagramas gaisa spēku bāzē, kas vēl pirms gada bija starptautisko spēku operāciju pašā centrā.

Lai arī rietumvalstis uzskata, ka situācija Afganistānā ir strauji pasliktinājusies, paši grupējuma "Taliban" pārstāvji ir citās domās.

Talibi atzīmē pirmo gadadienu kopš ārvalstu spēku aiziešanas no Afganistānas
00:00 / 01:01
Lejuplādēt

"Nāvi Amerikai! Nāvi okupācijai! Ilgu mūžu brīvībai!" Ar šādiem skaļiem saucieniem, salūtu un ārvalstu spēku pamestās tehnikas demonstrējumiem Afganistānā valdošie talibi atzīmējuši, pēc viņu vārdiem, amerikāņu okupācijas beigas.

Ielās redzamie plakāti izcēla uzvaras pat pār trijām impērijām – arī pār Padomju Savienību un Lielbritāniju. Lai arī Kabulas ielās galvenokārt bijuši redzami "Taliban" atbalstītāji, vienkāršie iedzīvotāji izvēlējušies šādās svinībās nepiedalīties.

Kā norāda komentētāji, līdz ar talibu atgriešanos pie varas dzīves līmenis lielākajai daļai no 38 miljoniem Afganistānas iedzīvotāju ir pasliktinājies. Īpaši pasliktinājies ir sieviešu un meiteņu stāvoklis.

Talibu valdības pārstāvji gan uzsver, ka pēdējā gada laikā ir sasniegts ļoti daudz, un pats galvenais ir tas, ka cilvēki vairs netiek nogalināti kara laikā, bet kopējā drošības situācija ir uzlabojusies.

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki 2021. gada augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā.

Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums "Taliban", kas pārņēma kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem un bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi "Taliban" kontrolē.

2022. gada 15. augustā apritēja gads, kopš islāmistu grupējums "Taliban" sagrābis Kabulu un varu Afganistānā. Gadu pēc talibu nākšanas pie varas joprojām neviena pasaules valsts islāmistu grupējumu nav atzinusi par oficiālo Afganistānas valdību.

Starptautiskā sabiedrība mudina "Taliban" izveidot valdību, kurā ir pārstāvji no dažādām sabiedrības grupām, un ievērot cilvēktiesības un sieviešu tiesības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti