Sadaļas Sadaļas

«Taliban» plāno sodīt zagļus ar rokas nociršanu

Afganistānā pie varas nākušais “Taliban” režīms plāno atjaunot bargus sodus noziedzniekiem, piemēram, zagļus paredzēts sodīt ar rokas nociršanu. “Taliban” apgalvo, ka tik bargu sodu paredz Korāns un ar šādiem sodiem būs iespējams atturēt noziedzniekus no jaunu noziegumu pastrādāšanas.

"Taliban" radikālā politika varētu apgrūtināt talibu līderu vēlmi panākt režīma starptautisko atzīšanu, jo daudzas valstis talibiem pieprasījušas ar darbiem apliecināt, ka grupējums ir mainījies.

“Taliban” iepriekšējās valdīšanas laikā, kas Afganistānā ilga no 1996. līdz 2001. gadam, talibi rīkoja publiskas nāvessoda izpildes Kabulas futbola stadionā. Afganistānas tieslietu sistēmu tolaik vadīja mulla Nurudīns Turabi, biedējoša izskata “Taliban” kaujinieks, kurš cīņā ar padomju karaspēku savulaik zaudējis kāju un aci.

Noziedznieku iebiedēšanai

Tagad talibu pagaidu valdībā viņš ir atbildīgais par Afganistānas cietumiem, un intervijā ziņu aģentūrai “Associated Press” viņš sola, ka talibi atkal ieviesīs bargo islāma sodu sistēmu.

Šariata likumi paredz sodīt ar nāvi par slepkavību un izvarošanu notiesātos.

“Visi kritizēja mūs par sodu izpildīšanu stadionā, bet mēs nekad neesam neko teikuši par jūsu likumiem un sodiem. Neviens mums nenorādīs, kādiem jābūt mūsu likumiem. Mēs sekojam islāmam, un mūsu likumi būs atbilstoši Korānam,” pavēstīja mulla Turabi.

“Roku nociršana ir ļoti nepieciešama drošības uzlabošanai,” uzskata Turabi, norādot, ka šādi sodi palīdzot atturēt citus noziedzniekus. Turabi informē, ka valdība vēl lemšot, vai sodu izpildei jābūt publiskai.

Talibi esot modernizējušies

Notiesātiem zagļiem paredzēts nocirst roku, savukārt lielceļa laupītājiem tiek nocirsta arī kāja. Nāvessodu talibi parasti izpildījuši ar šāvienu galvā, šo pienākumu uzticot nozieguma upura tuviniekiem, bet viņiem ir izvēle: izpildīt sodu vai saņemt “asins naudu” no noziedznieka.

Talibu iepriekšējās valdīšanas laikā Turabi vadītā “tikumības policija” bargi vērsās pret mūzikas atskaņošanu un sportu, vīrieši tika sodīti par bārdas apcirpšanu un viņiem obligāti piecreiz dienā bija jāierodas mošejā uz lūgšanām.

Turabi apgalvo, ka tagad talibi esot mainījušies un modernizējušies, tādēļ negrasās vērsties pret televīziju un mobilo tālruņu lietošanu.

Pēc viņa domām, šie modernie saziņas līdzekļi palīdzēšot labāk izplatīt “Taliban” vēstījumu. “Mēs zinām, ka tagad varēsim sasniegt ne tikai simtus, bet arī miljonus.”

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā. Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums “Taliban”, kas pārņēma kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem un augusta vidū bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi “Taliban” kontrolē.

Lai gan “Taliban” solīja, ka nemēģinās izrēķināties ar režīma pretiniekiem, starptautiskā sabiedrība raizējas par cilvēktiesību stāvokļa pasliktināšanos Afganistānā un jauniem ierobežojumiem, kas tiek uzlikti dažādām sabiedrības grupām, it sevišķi sievietēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt