«Taliban» delegācija uzsāk trīs dienu sarunas Oslo

Grupējuma "Taliban" pārstāvji uzsākuši trīs dienu sarunas Norvēģijas galvaspilsētā Oslo. Šo sarunu mērķis ir apspriest cilvēktiesību situāciju Afganistānā, kā arī humānās palīdzības apjomu palielināšanu, lai izvairītos no bada.

«Taliban» delegācija uzsāk trīs dienu sarunas Oslo
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kopš pagājušā gada augustā radikālais grupējums "Taliban" negaidīti ātri pārņēma kontroli Afganistānā, starptautiskā sabiedrība gandrīz pilnībā apturēja humānās palīdzības sniegšanu šīs valsts iedzīvotājiem.

Tādēļ tagad aptuveni pusei no Afganistānas iemītniekiem draud bads.

Līdz ar to Oslo sestdien ir ieradusies talibu delegācija ārlietu ministra Amira Kāna Mutaki vadībā. Tā ir pirmā talibu delegācijas vizīte Rietumeiropā kopš varas pārņemšanas valstī. Trīs dienu sarunas notiek aiz slēgtām durvīm viesnīcā "Soria Moria", kas atrodas Oslo nomalē.

Svētdien sarunas galvenokārt notika starp talibiem un dažādiem cilvēktiesību, kā arī sieviešu tiesību aktīvistiem un žurnālistiem. Savukārt pirmdien ir gaidāma tikšanās ar ASV, Francijas, Lielbritānijas, Vācijas, Itālijas un Eiropas Savienības pārstāvjiem. Otrdiena ir rezervēta divpusējām sarunām ar Norvēģijas amatpersonām.

Neviena rietumvalsts nav atzinusi "Taliban" pārstāvjus par likumīgu Afganistānas valdību. Norvēģijas ārlietu ministre Annikene Vitfelta sacīja, ka arī šī tikšanās ar talibiem nekādā ziņā nenozīmē viņu starptautisko atzīšanu. Tomēr politiķiem ir jārunā ar tiem, kas šobrīd reāli nosaka spēles noteikumus Afganistānā, lai izvairītos no vēl lielākas humānās krīzes un masveida bada, piebilda Norvēģijas ministre.

Intervijā ziņu aģentūrai AFP talibu runasvīrs Zabihula Mudžahids sacīja, ka grupējums vēlas izmantot šīs sarunas, lai pārvērstu kara gaisotni mierīgā situācijā.

Tomēr delegācijai ir pievienojies Anass Hakani, kurš vada visvardarbīgāko "Taliban" atzaru. Viņš vairākus gadus pavadīja apcietinājumā ASV cietumā netālu no Kabulas, bet 2019. gadā tika izlaists cietumnieku apmaiņas laikā.

Pirms talibi pārņēma kontroli pār Afganistānu, aptuveni 80% valsts budžeta veidoja starptautiskā palīdzība. Augustā tā tika apturēta. Turklāt ASV iesaldēja Afganistānas Centrālās bankas aktīvus ārzemēs 9,5 miljardu dolāru vērtībā.

Kopš vasaras ir krasi palielinājies bezdarbs, bet daudzu valsts iestāžu darbiniekiem algas nav izmaksātas jau mēnešiem. Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) aplēsēm šogad ir nepieciešami aptuveni 4,5 miljardi dolāru, lai nodrošinātu humāno palīdzību Afganistānai. Pretējā gadījumā 23 miljoniem cilvēku draud bads.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs sacīja, ka pasaulei nevajadzētu pakļaut Afganistānas iedzīvotājus kolektīvai sodīšanai par to, ka viņu vadība neuzvedas pienācīgi.

Tomēr šīm sarunām ir arī ne mazums kritiķu. Bijusī Afganistānas raktuvju un degvielas ministre Nagrisa Nehana, kura tagad dzīvo Norvēģijā, sacīja, ka viņa ir noraidījusi ielūgumu piedalīties šajās sarunās. Bijusī ministre uzskata, ka vizīte palīdzēs normalizēt talibus pasaules acīs, kaut arī viņi nekad nemainīšot savu uzvedību. Savukārt citi saka, ka šādi Norvēģija piever acis uz sieviešu tiesību pārkāpumiem Afganistānā.

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki 2021. gada augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā. Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums "Taliban", kas pārņēma kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem un augusta vidū bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi "Taliban" kontrolē.

Lai gan "Taliban" solīja, ka nemēģinās izrēķināties ar režīma pretiniekiem, starptautiskā sabiedrība raizējas par cilvēktiesību stāvokļa pasliktināšanos Afganistānā un jauniem ierobežojumiem, kas tiek uzlikti dažādām sabiedrības grupām, it sevišķi sievietēm.

Starptautiskās organizācijas brīdina, ka palīdzības sūtījumu pārtraukšana var izraisīt humāno katastrofu Afganistānā, pusei iedzīvotāju draud bads.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt