Dienas ziņas

LVRTC: TV torņa tuvumā bez saskaņojuma lidot nedrīkst

Dienas ziņas

Dienas ziņas

ASV: “Taliban” leģitimitāte būs jānopelna

«Taliban» aizliegs Afganistānas sievietēm nodarboties ar sportu

Islāma fundamentālistu kustība “Taliban” aizliegs sieviešu sportu Afganistānā, paziņojis augstu stāvošs grupējuma pārstāvis. Rietumvalstis tikmēr paudušas sarūgtinājumu par Afganistānā varu pārņēmušās pagaidu valdības sastāvu, pārmetot, ka tā nav iekļaujoša.

Starptautiskajā sabiedrībā nezūd bažas par cilvēktiesību un it īpaši sieviešu tiesību ievērošanu “Taliban” pārvaldītajā Afganistānā. Šonedēļ jau notikuši sieviešu rīkoti un talibu izdzenāti protesti pret viņu valdību un kaimiņvalsti Pakistānu. “Taliban” pārstāvis tikmēr Austrālijas televīzijai “SBS” paziņoja, ka sieviešu sports Afganistānā būs aizliegts.

“Šis ir plašsaziņas līdzekļu laikmets, un būs fotoattēli un video, un tad cilvēki tos skatīsies. Islāms un ''Islāma Emirāts'' neļauj sievietēm spēlēt kriketu vai nodarboties ar tādu sportu, kur viņas atsedzas,” apgalvo “Taliban” Kultūras komisijas vadītāja vietnieks Ahmadulla Vasiks.

Pēc viņa domām, meitenēm sports nav vajadzīgs. “Viņas atsegsies, neievēros ģērbšanās kodeksu, un islāms to nepieļauj.”

Talibi bija solījuši izveidot iekļaujošu valdību ar dažādu valsts etnisko grupu, kā arī sieviešu iekļaušanu. Šonedēļ izziņotās pagaidu valdības sastāvā visi ministri ir “Taliban” locekļi, valdībā nav iekļautas sievietes. Uz to, ka talibi atkāpušies no solītā, norāda Eiropas Savienības (ES) pārstāvji.

“Raugoties uz nosauktajiem vārdiem, kas tika paziņoti, tā īsti neizskatās pēc iekļaujošas un reprezentatīvas valdības. Šī valdība nav kaut kas tāds, ko talibi solīja, lai atspoguļotu Afganistānas daudzveidīgo un bagāto kultūras un etnisko sastāvu,” uzsver Eiropas Komisijas pārstāvis Pēters Stano.

Eiropas Savienība uzsvēra, ka pieprasa no “Taliban” politiskās vadības iekļaujošas Afganistānas valdības izveidi, pirms izlemt, kādā veidā ES iesaistīties attiecībās ar jauno režīmu Afganistānā.

Arī ASV pārstāvji brīdina, ka talibiem, kuri vēlas atzīšanu un veidot attiecības ar starptautisko sabiedrību, leģitimitāte būs jānopelna.

“Talibi meklē starptautisku leģitimitāti un atbalstu. Jebkura leģitimitāte, jebkurš atbalsts būs jānopelna,” uzsver ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.

ASV ar sabiedrotajiem apsprieda, kā turēt pie vārda “Taliban”, lai tie ievērotu visas pamattiesības, tostarp sieviešu un minoritāšu tiesības, kā arī nodrošinātu, ka Afganistānu neizmanto kā teroristu uzbrukumu rīkošanas platformu.

Aptuveni 200 ārzemniekiem tikmēr ceturtdien bija iespēja pamest Afganistānu. Tas bija pirmais starptautiskais pasažieru lidojums no Kabulas lidostas, kopš varu valstī pārņēma talibi.

ASV vadītās evakuācijas operācijas laikā līdz augusta beigām no Afganistānas tika izvesti vairāk nekā 124 000 cilvēku, taču daudzi nepaspēja izbraukt. Kopš tā laika sarunas ar talibiem turpinās, un ceturtdien uz Kataru izlidoja aptuveni 200 ārvalstnieki, tostarp ASV un Nīderlandes pilsoņi.

Lidmašīnas reisu organizēja Kataras varasiestādes, jo šīs Tuvo Austrumu valsts valdībai ir labas attiecības ar talibiem. Kataras eksperti palīdzējuši atjaunot Kabulas lidostas darbību. Intervijā televīzijas kanālam „Al Jazeera” daži no viņiem sacīja, ka lidosta ir par aptuveni 90% gatava atsākt darbu. Tomēr Afganistānā joprojām paliek daudz vietējo iedzīvotāju, kuru dzīvība ir apdraudēta, jo viņi iepriekš ir sadarbojušies ar ārvalstu spēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt