Taizemē varu pārņēmušie militāristi aizliedz 150 ietekmīgiem pilsoņiem atstāt valsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Taizemē dienu pēc tam, kad bruņotie spēki apvērsuma ceļā pārņēma varu, armija aizliegusi atstāt valsti vairāk nekā 150 prominentām personām, arī nesen no premjeres amata atstādinātajai Jinglakai Šinavatrai. Vairāk nekā simts ietekmīgu cilvēku izsaukti arī uz pārrunām armijas birojā. Pagaidām nav skaidrs, ko tieši armija gatavojas darīt, lai stabilizētu politisko situāciju valstī. 

Šobrīd viens no jautājumiem ir, vai, neskatoties uz aizliegumu, līdzšinējās valdības atbalstītāji tomēr dosies ielu protestos.  

Ceturtdienas militārā apvērsuma laikā par Taizemes premjerministru sevi iecēla armijas komandieris Prajuts Čanoča. Viņš paziņoja, ka bruņotie spēki pārņem varu, lai pēc vairāku mēnešu ilgiem un bieži vardarbīgiem protestiem, pretim stājoties līdzšinējās valdības pretiniekiem un atbalstītājiem, novērstu tālāku vardarbību, cilvēku nāvi un postījumus īpašumam, kā arī steidzami stabilizētu valsti.  

Taizemes armija piektdien paziņoja, ka 155 ievērojamām personām, tostarp vairākiem politiķiem, ir aizliegts atstāt valsti bez īpašas atļaujas. Aizliegums attiecas arī uz  ekspremjeri Jinglaku Šinavatru, kuru konstitucionālā tiesa maija sākumā atcēla no amata, viņu atzīstot par vainīgu ļaunprātīgā varas izmantošanā.  

Pirms tam armija uz savu biroju Bangkokā bija izsaukusi arī vairāk nekā 100 ievērojamas personas no abām politiskā konflikta pusēm. Tostarp politiķus un demonstrāciju aktīvistus, arī Jinglaku Šinavatru, kas birojā ieradās savā privātajā, ložu necaurlaidīgajā automašīnā.  

Armija paziņojusi, ka pārņēmusi kontroli pār valdību, lai atjaunotu kārtību un īstenotu politiskās reformas. Pagaidām gan nav skaidrs, ko tieši plānots darīt, un politiskā krīze valstī ir tik dziļa, ka to atrisināt īsā laikā būs grūti.

Piemēram, joprojām nav zināms, kad varētu notikt parlamenta ārkārtas vēlēšanas. Toties ir izveidota „Nacionālā miera un kārtības uzturēšanas padome”, ir ieviesta komandantstunda no plkst.22 līdz plkst.5 - Bangkokas ielas piektddien ir klusākas nekā parasti. Japānas autoražotājiem „Toyota” un „Honda” pat nācās atcelt nakts maiņas un jūtami samazināt ražošanas apjomus šajā valstī.  

Ir atcelta 2007.gada konstitūcija, izņemot 2.punktu, kas nosaka, ka Taizeme ir demokrātija konstitucionālās monarhijas ietvaros.  

Ir aizliegti politiska rakstura mītiņi, kuros piedalās vairāk nekā 5 cilvēki - pārkāpējiem draud gads cietumā un naudassods.  

Var tikt bloķēti sociālie mediji, ja tajos parādās provokatīva rakstura aicinājumi.  

Praktiski ir apturēta visu televīzijas un radiostaciju darbība - tajās ik pa laikam parādās armijas pārstāvju uzrunas, bet pārējā laikā skan tradicionālā mūzika. Bloķēta arī starptautisko telekanālu darbība, piemēram, BBC un CNN.

Tas, ka ceturtdien Taizemē notika militārais apvērums, vienlaikus bija un nebija pārsteigums. Otrdien bruņotie spēki paziņoja, ka ievieš karastāvokli, bet uzstāja, ka tas nav apvērsums, un valdība turpina darboties. Tomēr Taizemē pēdējos 80 gados armija sarīkojusi vairāk nekā 10 apvērsumus, pēdējo 2006.gadā, kad no premjera amata tika gāzts nesen atceltās premjeres brālis. Tādēļ ceturtdienas notikumi nav pārsteigums. No otras puses, vēl trešdien militāristi rīkoja sarunas starp politiskajiem oponentiem, lai mēģinātu stabilizēt situāciju. Bet ceturtdien pēc šīm sarunām pēkšņi paziņoja par varas pārņemšanu.  

Notiekošais izsaucis starptautisku nosodījumu un bažas par valsts nākotni. Tostarp šobrīd jautājums ir, kā rīkosies valdības atbalstītāji, proti, vai neskatoties uz armijas aizliegumu, viņi dosies masu protestos ielās.

Starptautiskā sabiedrība, tostarp ASV, Eiropas Savienība (ES) un Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO), ceturtdien nosodīja militāro apvērsumu Taizemē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti