Pusdiena

Stājas spēkā jaunās ASV muitas nodevas Ķīnas precēm

Pusdiena

Pusdiena 06.07.2018

Taizemē turpinās alu sistēmā iesprostotās zēnu futbola komandas glābšanas darbi

Taizemē alās iesprostoto zēnu atbrīvošanā gājis bojā nirējs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Taizemē, turpinoties glābšanas operācijai, lai atbrīvotu applūdušā alu sistēmā iesprostoto zēnu futbola komandu, bojā gājis viens no operācijā iesaistītajiem nirējiem. Viņš zaudēja samaņu alās brīdī, kad bija ceļā uz izeju. Notikušais vēl vairāk izgaismo situācijas bīstamību un sarežģītību, lai atbrīvotu iesprostots 12 zēnus un viņu futbola treneri.

Zēni vecumā no 11 līdz 16 gadiem un viņu 25 gadus vecais futbola treneris alu sistēmā kalnos pie Taizemes un Mjanmas robežas iesprostoti jau gandrīz divas nedēļas. Viņi devās izpētīt alu sistēmu, taču pēkšņas lietusgāzes to applūdināja, nobloķējot izeju. Pēc vairāk nekā nedēļu ilgiem meklējumiem nirējiem viņus izdevās atrast pirmdien.

Aptuveni četrus kilometrus no ieejas alu sistēmā viņi no ūdens raduši patvērumu uz liela akmens. Profesionāliem nirējiem, lai nokļūtu līdz šai vietai, nepieciešamas piecas līdz sešas stundas un tikpat atpakaļ. Šajā ceļā daudzviet applūdušās ejas ir ļoti šauras un dubļainas.

Piektdienas rītā operācijās iesaistītos šokēja ziņas, ka alās gājis bojā viens no operācijās iesaistītajiem profesionālajiem nirējiem. Gatavojoties glābšanas operācijai, bijušais Taizemes jūras spēku kājnieks Samans Kunans alu sistēmā bija nogādājis skābekļa tvertnes un bija atceļā uz alas izeju, kad pats zaudēja samaņu skābekļa trūkuma dēļ. 38 gadus vecā nirēja partneris viņu izdabūja virszemē, taču viņu vairs neizdevās glābt.

Nav skaidrs, vai viņš zaudēja samaņu tādēļ, ka viņa balonā beidzās skābeklis, vai tādēļ, ka tas bija sabojāts.

Amatpersonas paziņoja, ka viņa bēru rīkošanu atbalstīs Taizemes karalis.

Notikušais pasvītro, ka situācija ir bīstama pat trenētiem un pieredzējušiem nirējiem. Glābšanas operācijās iesaistīti aptuveni 1000 cilvēku - jūras spēku nirēji, militārpersonas un brīvprātīgie.

Pašlaik viena no problēmām ir, ka alas kambarī, kur zēnu futbola komanda radusi patvērumu, sāk kristies skābekļa līmenis.

Glābēji paziņoja, ka tas nokrities līdz 15%, bet normālais skābekļa daudzums gaisā ir aptuveni 21%. Tiek strādāts, lai caur alu sistēmu līdz kambarim aizvilktu piecus kilometrus garu kabeli, caur kuru piegādāt gaisu.

Kopš zēnu grupas atrašanas viņiem tiek piegādāta pārtika, ūdens un medikamenti. Taču joprojām atklāts ir jautājums, kā viņus izglābt un nogādāt atpakaļ virszemē.

Kā viens no variantiem tiek izskatīts, ka viņi varētu iznirt, taču nevienam no zēniem nav pieredzes niršanā. Viņi tiek apmācīti, taču ceļš ir smags un prasa vairākas stundas. Alternatīva ir nogaidīt lietus sezonas beigas, kad ūdens līmenis kritīsies, taču līdz tam var nākties gaidīt četrus mēnešus. Turklāt ir bažas, ka, turpinoties lietusgāzēm, var applūst arī alas kambaris, kurā zēni atrodas pašlaik. Vienlaikus kalnā tiek meklētas iespējamas ejas un spraugas, caur kurām līdz alai varētu nokļūt ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti