Taivānas prezidenta vēlēšanās triumfējusi opozicionāre Cai Inveņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Taivānas prezidenta vēlēšanās uzvarējusi opozīcijā esošās partijas līdere Cai Inveņa. Jaunā prezidente paziņojusi, ka vēlas uzsākt jaunu ēru attiecībās ar kontinentālo Ķīnu, vienlaicīgi aicinot Pekinu respektēt Taivānas demokrātiju un izvairīties no provokācijām. Analītiķi gan norāda, ka attiecības ar kontinentālo Ķīnu varētu saasināties.

Taivāna jeb oficiāli Ķīnas Republika Taivānā faktiski ir bijusi neatkarīga kopš Ķīnas pilsoņu kara beigām 1949.gadā, kad sakautā nacionālistu valdība pēc komunista Mao Dzeduna nākšanas pie varas bēga no kontinentālās Ķīnas un rada patvērumu Taivānas salā. Oficiālā Ķīna joprojām uzskata salu par savu provinci, piedraudot to atgūt ar spēku, ja būs nepieciešams.

Līdz šim salā gandrīz visus 70 gadus bija valdījusi Gomindaņa partija. Izņēmums bija laika posms no 2000. līdz 2008.gadam, kad pie varas nonāca Demokrātiski progresīvās partijas līderis Čens Šuibjaņs. Viņa valdīšanas laikā attiecības ar kontinentālo Ķīnu saasinājās. Tieši tāpēc sestdien, 15.janvārī, notikušās vēlēšanas tika gaidītas ar lielu nepacietību. Galvenokārt jau tāpēc, ka tikai pirms dažiem mēnešiem notika vēsturiskā Taivānas un Ķīnas līderu tikšanās.

Par salas prezidenta jeb oficiāli administrācijas vadītāja krēslu cīnījās Gomindaņa līderis, galvaspilsētas Taipejas mērs Ēriks Ču un Demokrātiski progresīvās partijas līdere, juriste Cai Inveņa. Sākotnējie vēlēšanu rezultāti liecina, ka Cai Inveņa ir guvusi pārliecinošu uzvaru, iegūstot 57 procentus balsu, kamēr viņas sāncensis vien 30 procentus. Ēriks Ču jau atvainojies saviem vēlētājiem par nespēju aizvest partiju līdz uzvarai, kā arī paziņojis par atkāpšanos no partijas vadītāja posteņa. Par demisiju paziņojis arī valdības vadītājs Mao Čigo.

Tas nozīmē, ka Cai Inveņa kļūst par vēsturē pirmo sievieti, kas ievēlēta Taivānas vadītājas amatā.

Ķīnas Tautas Republikas vadība ir paudusi bažas, ka Demokrātiski progresīvās partijas atgriešanās pie varas var sarežģīt abu pušu satuvināšanās procesu un padarīt divpusējās attiecības daudz neprognozējamākas. Taču, lai arī Cai Inveņa iestājas par Taivānas neatkarības veicināšanu, viņa paziņojusi, ka pašlaik attiecībās ar Ķīnu ir nepieciešams saglabāt "status quo". Vienlaicīgi jaunievēlētā prezidente aicinājusi Pekinu respektēt Taivānas demokrātiju, aicinot abas puses atturēties no jebkādām provokācijām. Savā uzvaras runā vēlēšanu uzvarētāja apsveikusi jauno laikmetu, kas iestājies salā, solot sadarboties ar visām politiskajām partijām svarīgāko jautājumu risināšanā. Cai Inveņa arī norādījusi, ka turpmākās attiecības ar Ķīnu būs atkarīgas no Taivānas iedzīvotāju gribas.

Kā norāda raidsabiedrība "BBC", Taivānas prezidenta vēlēšanu iznākums iezīmē virzīšanos pretī pilnīgi citai politiskajai sistēmai, kurā vēlētāji varu ir nodevuši no vienas partijas otrai. Par turpmākajām attiecībām ar Ķīnu gan ir grūti spriest, jo Pekina joprojām cer Taivānu atgriezt savā ietekmes sfērā. Tādējādi tiktu saglabāta pēdējā apdzīvotā teritorija, ko 19.gadsimta beigās Japāna, pēc Ķīnas domām, līdzīgi kā Honkongu un Makao, netaisnīgi padarīja par savu koloniju.

Sagaidāms, ka jaunievēlētā prezidente savas pilnvaras sāks pildīt vien pēc 20.maija, kad divu četru gadu pilnvaru termiņš beigsies pašreizējam Taivānas administrācijas vadītājam Ma Indzju. Raidsabiedrība "CNN" prognozē, ka jaunajai prezidentei priekšā stāv ļoti daudz izaicinājumu: kā sabalansēt attiecības ar lielāko tirdzniecības partneri Ķīnu, lielāko politisko atbalstītāju ASV, kā arī ņemt vērā 23 miljonu salas iedzīvotāju intereses un apkarot ievērojamo bezdarba līmeni, īpaši jauniešu vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti