Pasaules panorāma

Ķīna — straujāk augošais tirgus Rietumu precēm

Pasaules panorāma

Sadarbība ar Ķīnu nepiepilda cerības

Taivāna arvien lielākā starptautiskā izolācijā

Taivāna nonāk arvien lielākā starptautiskā izolācijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Līdzīgi kā savulaik Latvija, arī Dominikāna paziņojusi par attiecību saraušanu ar Ķīnas Republiku Taivānā. Tā dažkārt saukta arī par kapitālistisko Ķīnu pretstatā komunistiskajai Ķīnas Tautas Republikai.

Pekinas ieskatā Taivāna ir tās šķeltnieciskā province, un tā pieprasa Taivānas atgriešanos vienas Ķīnas sastāvā. Vēloties ciešākas attiecības ar Pekinu, Dominikānai bija attiecīgi jāpārtrauc attiecības ar Taipeju.  

Dominikāna sagaida, ka šāds solis nesīs tirdzniecības apjomu pieaugumu ar Ķīnas Tautas Republiku, turklāt Karību salu valsts varētu kļūt par iekārojamu galamērķi tūristiem no Ķīnas. Jau šobrīd apstākļos, kad starp pusēm nebija oficiālu diplomātisku sakaru, savstarpējais tirdzniecības apjoms bija visai ievērojams – divu miljardu ASV dolāru apjomā, vēršot nelielo Dominikānu par lielāko Ķīnas tirdzniecības partneri Centrālajā Amerikā un Karību jūras reģionā.

Pirmajos neatkarības gados pēc Latvijas valstiskuma atjaunošanas Rīga uzturēja diplomātiskas attiecības ar abām Ķīnām - Ķīnas Tautas Republiku ar galvaspilsētu Pekinā un Ķīnas Republiku Taivānā ar galvaspilsētu Taipejā.

1994. gadā Latvija savas ārpolitikas nostādnes divu Ķīnu jautājumā mainīja, formālas attiecības ar Taivānu pārtrauca, kā arī liedza ģenerālkonsulāta statusu Taivānas pārstāvniecībai.

Līdzīgi kā tagad Dominikānai diskusijās dominēja ekonomiskās sadarbības potenciāls ar komunistisko Ķīnu.

Palūkojoties skaitļos, labā ziņa — kopējā tirdzniecības bilance ir pozitīva un aug. Protams, ievērojami mazāk, nekā, piemēram, salīdzinoši nelielajai Ungārijai. Taču, kas gan nav tik pozitīvi, vienlaikus tirdzniecībā ar Ķīnu pasliktinās Latvijas tirdzniecības bilance. Citiem vārdiem sakot, pat nelielo mūsu preču eksportu uz Ķīnu ievērojami pārsniedz Ķīnas preču imports, un negatīvā bilance palielinās.

Tikmēr Taivānas intereses Latvijā šobrīd tiek pārstāvētas tikai tirdzniecības misijas formātā. Starp Taivānu un Latviju notiek arī uzņēmēju un zinātnieku apmaiņa.

Starp citu, arī jaunajā tūkstošgadē ir spilgts piemērs tam, cik modri Pekina uzrauga, lai valstis nesadarbotos ar Taipeju. Jau pēc savas prezidentūras beigām Taivānu apmeklēja eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Ķīnas vēstniecība Latvijā nekavējoties reaģēja, iesniedzot asu protesta notu Latvijas Ārlietu ministrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti