Taivāna gatava uzņemt Ķīnas izraidītos amerikāņu žurnālistus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Taivāna ir gatava uzņemt amerikāņu žurnālistus, kurus izraida no Ķīnas. Pekina martā paziņoja, ka vairāku ASV mediju žurnālistiem nepagarinās akreditāciju, tāpēc viņiem vairs nebūs atļauts strādāt komunistiskajā valstī. Ķīnas valdība šajā lēmumā vaino Vašingtonu, kas ierobežojot ASV strādājošos ķīniešu medijus.

ASV un Ķīnas attiecības pašlaik ir īpaši saspīlētas. Abas lielvaras ir iesaistījušās tirdzniecības karā un viena otru apvaino saistībā ar jaunā koronavīrusa pandēmiju. Pēdējās nedēļās Vašingtonas un Pekinas politiskajos strīdos ir ierauti arī mediji. 

Taivāna piedāvā uzņemt Ķīnas izraidītos žurnālistus
00:00 / 02:45
Lejuplādēt

Ķīna 18.martā paziņoja, ka ASV laikrakstu "New York Times", "Wall Street Journal" un "Washington Post" žurnālistiem, kuru akreditācija beigsies šogad, jānodod savas preses kartes un jāpamet valsts. Pekina šiem žurnālistiem aizliedza strādāt arī Ķīnas daļēji autonomajā teritorijā Honkongā. Tā ir atkāpšanās no līdzšinējās prakses, ka no Ķīnas izraidītie reportieri drīkstēja turpināt darbu Honkongā.

Ķīnas valdības lēmums attiecās uz 13 žurnālistiem un ir komunistiskās valsts plašākā vēršanās pret rietumvalstu medijiem vairāku desmitgažu laikā.

Taivānas ārlietu ministrs Džozefs Vu sestdien vērsās pie Pekinas nežēlastībā kritušajiem amerikāņu laikrakstiem un mudināja tos atvērt savus birojus viņa valstī. Politiķis sociālajā tīklā "Twitter" rakstīja, ka "New York Times", "Washington Post" un "Wall Street Journal" ir laipni lūgti valstī, kas esot “brīvības un demokrātijas bāka” reģionā. Džozefs Vu piebilda, ka šos mediju Taivānā sagaidīs ar “atplestām rokām un neviltotu smaidu”.

Savulaik Taivāna bija autokrātiski pārvaldīta valsts, bet mūsdienās tā ir plaukstoša demokrātija, ko uzskata par vienu no brīvākajām valstīm Āzijā. Taivānā pastāvīgi strādā neliels skaits ārvalstu žurnālistu, bet nevienam no trīs Pekinas sankcijām pakļautajiem ASV izdevumiem pašlaik nav sava biroja uz salas, kas atrodas 180 kilometrus no kontinentālās Ķīnas.

Pekina Taivānu uzskata par Ķīnas sastāvdaļu un izdara spiedienu uz valstīm, kurām ir diplomātiskās attiecības ar Taivānu.

Pekina norāda, ka vēršanās pret amerikāņu laikrakstiem ir Ķīnas atbilde uz ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas neseno lēmumu piemērot “ārvalstu pārstāvniecības” statusu pieciem Ķīnas valdības kontrolētiem medijiem. Tas nozīmē, ka turpmāk šo mediju darbiniekus ASV pielīdzinās diplomātiem. Vašingtona arī samazināja atļaujamo Ķīnas pilsoņu skaitu, ko šie mediji drīkst nodarbināt ASV. Drīz pēc tam Pekina izraidīja trīs "Wall Street Journal" žurnālistus, jo laikraksts publicēja viedokļrakstu, kurā Ķīna bija nodēvētā par “Āzijas slimnieku”.

''New York Times'', ''Wall Street Journal'' un ''Washington Post'' izdevēji šonedēļ publicēja atklātu vēstuli, kurā aicināja Ķīnas valdību pārskatīt savu lēmumu par reportieru izraidīšanu. Mediji norādīja, ka tas ir “ārkārtīgi kaitīgi un neapdomīgi” laikā, kad pasaule kopīgiem spēkiem cenšas apkarot koronavīrusu. Ķīnas valdība laikrakstu vēstuli nodēvējusi par “tendenciozu”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti