Taifūns Filipīnās varētu būt prasījis desmit tūkstošus dzīvību

Aptuveni desmit tūkstoši cilvēku varētu būt gājuši bojā vienā no Filipīnu apgabaliem, ko skāra ārkārtīgi spēcīgs taifūns „Haiyan", vēsta raidsabiedrība BBC. Vienlaicīgi saņemtas ziņas par vardarbības palielināšanos izdzīvojušo arhipelāga iedzīvotāju vidū.

Spēcīgais taifūns, kurš iepriekšējās dienās brāzās pāri Filipīnu arhipelāgam, ir radījis daudz lielākus postījumus nekā sākotnēji prognozēts. Filipīnu valdība līdz šim apstiprināja dažu simtu cilvēku nāvi taifūna rezultātā. Vēl sestdien tika prognozēts, ka dabas stihijā bojā gājušo skaits jau varētu būt pārsniedzis 1200 cilvēku.

Savukārt svētdien šis skaitlis jau pieaudzis virs 10 tūkstošiem. Kā paziņojusi valsts austrumos esošās Taklobanas pilsētas vadība, 10 tūkstošu upuru varētu būt vienā pašā šajā pilsētā, jo šeit nopostīti aptuveni 70-80% dzīvojamo ēku.

Tā kā taifūna postījumu zona plešas aptuveni 600 kilometru plašumā un stiepjas pāri visai valsts centrālajai daļai, līdz šim nav izdevies atjaunot sakarus ar daudziem skartajiem reģioniem. Dati par cietušajiem ir ļoti aptuveni un arī postījumu apjomi galvenokārt apzināti, veicot apsekošanu no gaisa. Šo nepilnīgo datu dēļ komentārus par upuru skaitu nesniedz arī valsts prezidents Beningo Akino.

Zaudējumi, bads un vardarbība

Pilsētā Taklobanas vietējā policija ir sākusi pastiprinātu patrulēšanu postījumu vietās, jo iedzīvotāju vidū ir izcēlies pilnīgs haoss.

Kā paziņojusi policija, dzīvesvietu un tuvinieku zaudēšanas dēļ daudzi no iedzīvotāji vienkārši ir sajukuši prātā, demolējot vietējos veikalus un bankomātus un meklējot pārtiku un izdzīvošanas preces.

Milzīgie postījumi pašlaik neatļauj palīdzības organizācijām nogādāt pilsētas iedzīvotājiem tik nepieciešamo palīdzību, tāpēc eksperti prognozē, ka bada dēļ situācija varētu saasināties vēl vairāk.

Apvienoto Nāciju Organizācija ir paziņojusi, ka tās humānās palīdzības organizācijas darīs visu iespējamo, lai sniegtu atbalstu grūtībās nonākušajiem Filipīnu iedzīvotājiem. Arī ASV Klusā Okeāna spēku vadība ir solījusi sniegt savu palīdzību humāno operāciju īstenošanā.

Tāpat amerikāņu bruņotie spēki palīdzēs glābšanas un meklēšanas operācijās, kā arī nodrošinās kravu pārvadājumus ar helikopteriem. Netālu esošās Austrālija un Jaunzēlande arī piešķīrušas aptuveni pusmiljonu dolāru Starptautiskajam Sarkanajam Krustam, tādējādi palīdzot nodrošināt pirmās nepieciešamības preces.

Taifūns turpina postīt

Pašlaik taifūns „Haijan" turpina virzīties uz Laosu un Vjetnamu, kur drošības apsvērumu dēļ jau evakuēti aptuveni 600 tūkstoši cilvēku. Lai arī taifūns šo reģionu varētu sasniegt svētdien vēlu vakarā vai pirmdien no rīta, dabas stihija jau arī šeit prasījusi pirmos sešus upurus.

Pēc filipīniešu un amerikāņu meteorologu aprēķiniem, šis ir bijis meteoroloģisko novērojumu vēsturē spēcīgākais tropiskais ciklons. Vienlaicīgi tiek prognozēts, ka līdz gada beigām Filipīnas šķērsos vēl vismaz četri taifūni.

Ģeogrāfiski Filipīnas atrodas ļoti nestabilā reģionā - pa vidu starp tā dēvēto taifūnu joslu un uguns līniju, kurā novērojamas arī ļoti spēcīgas zemestrīces un vulkāni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti