Taifūna seku dēļ Filipīnās joprojām kritiska situācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Cilvēkiem taifūna "Haijans" skartajos reģionos Filipīnās izmisīgi nepieciešama palīdzība. Tā ziņo vietējās amatpersonas, aicinot starptautisko sabiedrību nepalikt vienaldzīgiem. Pienāk arvien vairāk ziņu par marodierismu un pat bruņotiem uzbrukumiem.

Taifūnā faktiski iznīcinātās Taklobanas pilsētas iedzīvotāji izmisumā cenšas pamest postažu, veidojot garas rindas pie lidostas, kas arī ievērojami cietusi negantajos vējos. Filipīnu gaisa spēki uz reģionu sūta tik lidmašīnu, cik vien iespējams, taču ar to ir par maz. Tāpēc prioritāte tiek dota ievainotajiem, slimajiem, bērniem un sirmgalvjiem.

Evakuēt izdodas aptuveni 120 cilvēkus dienā. Taču rindās gaida tūkstoši un, visticamāk, gaidīs vēl vairākas nedēļas.

„Mums vairs nav māju. Ir ļoti smagi. Smaka ir pārņēmusi visu. Ir tik daudz cilvēku līķu, kuri nav aizvākti. Izbēguši noziedznieki. Jau dzirdēju par izvarošanu un zādzībām. Ir ļoti smagi," stāsta kāda vietējā iedzīvotāja.

Situāciju cenšas uzlabot ar ārvalstu palīdzību. Piemēram, ASV armija Taklobanas lidostā gatava pašlaik uzstāda iekārtas, kas ļautu nolaisties lidmašīnām arī naktī, lai paātrinātu palīdzības sniegšanu tiem, kam tā visvairāk nepieciešama. „Gaidām, ka drīzumā šeit nonāks ūdens attīrīšanas iekārtas. Tehniskās detaļas neminēšu - tās tiks atvestas no Japānas. Mums jau ir piegādātas skrejceļu pagarināšanas iekārtas, kurās ietverts tas, ko mēs saucam par mini-torni. Tas nav īsts radars, drīzāk bāka, kas naktī palīdz nosēsties lidmašīnām. Līdz ar to tas mums ļaus strādāt divdesmit četras stundas diennaktī."

Stihijas skartajos reģionos varasiestādes cenšas pastiprināt drošības pasākumus, taču ne vienmēr tas izdodas. Piemēram, Leites provincē policija un karavīri nespēja apturēt marodierus, kuri nozaga vairāk nekā simttūkstoš rīsu maisu no valsts noliktavām. Arvien vairāk tiek saņemtas ziņas arī par atklātu vardarbību. Netālu no slavenā un citkārt populārā tūristu galamērķa San Huaniko tilta Leitē trešdien atskanēja šāvieni. Cilvēki centās tikt pāri tiltam, lai meklētu pārtiku un pirmās nepieciešamības preces, taču viņiem nācās bēgt, baidoties par savu dzīvību.

„Tagad braucam atpakaļ, lai gan patiesībā mums nav kur doties. Tur ir civiliedzīvotāji ar ieročiem, to es redzēju pati savām acīm – parastie cilvēki, kas šauj!" stāsta kāds vietējais.

Oficiālais bojāgājušo skaits pārsniedzis divus tūkstošus, taču valdošā haosa dēļ tiek pieļauts, ka to skaits varētu būt pat piecas reizes lielāks. ANO aprēķini liecina, ka postošais taifūns ietekmējis 11 miljonus cilvēku un gandrīz 700 tūkstoši zaudējuši savas dzīvesvietas.

Lai mazinātu humāno katastrofu, starptautiskā sabiedrība solījusi sniegt palīdzību. ASV sola 20 miljonus dolāru, plašu militāro spēku līdzdalību un loģistikas nodrošināšanu, Lielbritānija - 16 miljonus un pirmās nepieciešamības preču un pagaidu patvertņu piegādi. Pa 10 miljoniem pagaidām sola Austrālija, Japāna un Apvienotie Arābu Emirāti.

Taču ANO lēš, ka palīdzībai filipīniešiem kopumā būtu nepieciešami vairāk nekā 300 miljoni, kas ir krietni vairāk, nekā starptautiskā sabiedrība līdz šim izteikusi gatavību sniegt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti