Tadžikistānas vēlēšanās uzvarējis autoritārais prezidents Rahmons

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Tadžikistānas prezidenta vēlēšanās vēl vienu septiņu gadu prezidentūras termiņu ieguvis līdzšinējais autoritārais prezidents Emomali Rahmons. Lai gan pirms vēlēšanām klīda runas, ka valsts galva varētu nodot varas grožus kādam ģimenes loceklim, tas nenotika. Nevienas no vēlēšanām, kurās par uzvarētāju atzīts Rahmons, starptautiskie novērotāji nav atzinuši ar brīvām un godīgām. Tā varētu notikt arī šoreiz. 

Tadžikistānas vēlēšanās uzvarējis autoritārais prezidents Rahmons
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

Vidusāzijas valstī Tadžikistānā autoritārais prezidents Emomali Rahmons valda jau kopš 1992. gada, bet prezidenta amatā atrodas kopš 1994. gada. Vēl pāris mēnešus pirms vēlēšanām nebija skaidrs, vai Rahmons kandidēs uz nākamo termiņu. Pēdējo gadu laikā izskanēja minējumi, ka 68 gadus vecais līderis varētu nodot varas grožus kādam ģimenes loceklim.

Kā ticamākais kandidāts tika minēts līdera vecākais dēls, galvaspilsētas Dušanbes mērs Rustams Emomali. 32 gadus vecais mērs šogad vienbalsīgi tika ievēlēts senāta priekšsēdētāja amatā, līdz ar to viņš potenciālo valsts galvas aizstājēju hierarhijā kļuvis par otru augstāko amatpersonu.

Svētdien notikušo, varētu teikt, ceremoniālo vēlēšanu rezultāti liecina, ka par Rahmonu savu balsi atdevuši vairāk nekā 90% balsstiesīgo, savukārt vēlētāju aktivitāte pārsniegusi 85%.

Tiekot ievēlēts uz vēl vienu septiņu gadu termiņu, Rahmons amatā atradīsies vairāk nekā 30 gadus. Pirms četriem gadiem veiktās izmaiņas konstitūcijā ļauj autoritārajam līderim kandidēt vēlēšanās neierobežotu skaitu reižu. Cilvēktiesību aizstāvji norādījuši, ka izmaiņas ir pastiprinājušas vēršanos pret opozīciju, medijiem un pilsonisko sabiedrību.

Vēlēšanās prezidents cīnījās pret četriem mazpazīstamiem kandidātiem no valdību atbalstošām partijām, un to dalība vēlēšanās vairāk uzskatāma par mēģinājumu parādīt, ka pastāv konkurence. Lielākā opozīcijas partija jau labu laiku iepriekš pavēstīja, ka savu kandidātu prezidenta vēlēšanām neizvirzīs.

Nevienas no iepriekšējām vēlēšanām starptautiskie novērotāji nav atzinuši par brīvām un godīgām. Līdzīgi varētu būt arī šoreiz, jo ir ziņas par pārkāpumiem. Piemēram, kādā videomateriālā redzams, kā divi vīrieši vēlēšanu urnā ielik vairākus biļetenus. Tikmēr vairāki vēlētāji atzinuši, ka balsojuši arī savu radinieku vietā, kas nav atļauts. Viena no tām, pesnionāre Mavjuda Alibojeva:

“Es balsoju par sevi un arī sava vīra vietā. Mana vedekla ir skolotāja. Viņa droši vien nāks un nobalsos pati. Bet visa mūsu ģimene balso par prezidentu.”

Lai gan vēlēšanas kaimiņvalstī Kirgizstānā un arī Baltkrievijā ir izraisījušas milzīgus satricinājumus, Tadžikistānā līdzīgas norises šķiet maz ticamas.

Kā atzīst vairāki vēlētāji, tie balsojuši par Rahmonu, jo vēlas mieru un stabilitāti.

Tomēr problēmas valstī pastāv. Rahmonam un viņa valdībai jāsaskaras ar vēl nebijušiem izaicinājumiem, jo vājo ekonomiku iedragā koronavīrusa pandēmijas radītās problēmas. Drūmais ekonomiskais stāvoklis arī liek uzdot ekspertiem jautājumu – kā valdība spēs apkalpot ārējo parādu, kas ir vienāds ar vairāk nekā trešdaļu no valsts iekšzemes kopprodukta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti