Šveicieši referendumā lemj par imigrācijas ierobežošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Šveicē svētdien notiek referendums par imigrācijas politikas pastiprināšanu. Referenduma iniciatori uzskata, ka valsts vairs nevar turpināt uzņemt tik lielu skaitu iebraucēju kā līdz šim. Referendums ierosināšana jau izraisījusi Eiropas Savienības neapmierinātību, norādot, ka imigrācijas ierobežošana ir pretrunā ar atvērto robežu principiem.

Šveice jau izsenis ir slavena ar saviem referendumiem. Tautas nobalsošanas sarīkošanai ir nepieciešams savākt 135 tūkstošu iedzīvotāju parakstu.  Imigrācijas un nacionālās identitātes jautājumi bieži vien atrodas preses galvenajos virsrakstos un kļūst par balsojumu objektiem.

Šoreiz referendumu pret masu imigrāciju ierosinājusi Šveices Tautas partija, kurai ir vislielākais balsu skaits federālajā sapulcē jeb parlamentā.

Šis galēji labējais politiskais spēks uzskata, ka valsts vairs turpmāk nevar ik gadu uzņemt 80 tūkstošus ārvalstnieku.

Kā uzskata Šveices Tautas partija, lielais ieceļotāju skaits rada milzum daudz problēmu infrastruktūrai, pārslogo sabiedrisko transporta sistēmu un rada grūtības izglītības sistēmai, kā arī, protams, atņem darbavietas pašiem šveiciešiem, nemaz nerunājot par skaisto ainavu izbojāšanu pieaugošās apbūves dēļ.

Referenduma iniciatori ierosina atjaunot iebraucēju kvotas, kā arī ieviest aizliegumu tiem starptautiskajiem līgumiem, kas būs pretrunā ar šādu politiku.

Piedāvājuma autori arī norāda, ka izlēmīga rīcība ir nepieciešama jau tagad, jo ekonomiskās krīzes dēļ citās Eiropas valstīs bezdarbs ir sasniedzis divciparu skaitļus un tas liek uz Šveici pārcelties arvien lielākam skaitam cilvēku. Tautas partija norāda, ka Šveicē, kurā dzīvo 8 miljoni cilvēku, pašlaik ieceļotāju skaits ir sasniedzis jau 2 miljonus. Turklāt vislielākais pieaugums noticis laikā kopš 2002.gada, kad Šveice ar Eiropas Savienību parakstīja līgumu par pilsoņu brīvu pārvietošanos.

Lai arī Šveice nav Eiropas Savienības dalībvalsts, tai ir saistoši daudzi no Savienības līgumiem, turklāt arī valsts tirdzniecība ir visciešāk saistīta ar kaimiņos esošajām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Šveices valdība, vairums politisko partiju un uzņēmēju, kā arī arodbiedrību pārstāvji ir brīdinājuši, ka Tautas partijas ierosinājuma apstiprināšana nodarīs ievērojamu ļaunumu ekonomiskajiem līgumiem, kā arī liks apšaubīt Šveices kā sabiedrotā pozīcijas Eiropas Savienības acīs. Tiek norādīts, ka, aizliedzot pieņemt darbā ES dalībvalstu pilsoņus, valsts pieļautu milzīgu kļūdu, jo ārvalstu darbaspēks veicina konkurenci un ir vadošais dzinējspēks Šveices labklājībai. Turklāt, ārvalstu strādājošie ir nepieciešami, ņemot vērā Šveices iedzīvotāju novecošanu.

Eiropas Savienības vadība jau norādījusi, ka Šveicei nav tiesību pašai izlemt, kuru ar 28 valstu bloku noslēgto līgumu tā vēlas mainīt.

Eiropas Savienība, kuras iekšienē arī norisinās aktīvas diskusijas par lēta darbaspēka ieplūšanu no Austrumeiropas valstīm, ir atteikusies atjaunot diskusijas par šo līgumu pārskatīšanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti