Šveices zinātnieki: Jasira Arafata nāvi, iespējams, izraisījis polonijs

Bijušā palestīniešu līdera Jasira Arafata nāvi 2004.gadā varētu būt izraisījusi saindēšana ar radioaktīvo poloniju. Par to liecina Šveices zinātnieku ziņojums, kuru publicējis telekanāls „Al Jazeera". Šveices pētnieki paaugstinātu radioaktīvā polonija līmeni bija konstatējuši jau iepriekš, analizējot Arafatam piederējušās personīgās lietas. Bet jaunākais pētījums balstīts arī uz kaulu paraugiem.

Ilggadējais palestīniešu līderis Jasirs Arafats nomira 75 gadu vecumā 2004.gada novembrī militārajā slimnīcā Parīzē, kur bija ārstējies vairākas nedēļas pēc tam, kad strauji pasliktinājās viņa veselība. Ārsti nespēja konstatēt precīzu nāves cēloni, autopsija netika veikta. Tas radīja pamatu spekulācijām par iespēju, ka viņš noindēts.

Pērn jūlijā, atsaucoties uz Šveicē veiktajiem laboratoriskajiem pētījumiem, telekanāls „Al Jazeera" nāca klajā ar versiju, ka Arafats noindēts ar poloniju. Pētījumi bija balstīti uz bioloģiskajiem paraugiem, kas iegūti no Arafatam piederējušajām lietām.

Pirms gada novembrī viņa mirstīgās atliekas tika ekshumētas, Šveices, Francijas un Krievijas eksperti no tām paņēma apmēram 60 paraugus. Tagad Šveices zinātnieki izpētījuši arī kaulu paraugus, un ziņojums nonācis telekanāla „Al Jazeera" rīcībā. Tajā teikts, ka Arafata mirstīgo atlieku analīzes „mēreni apstiprina pieņēmumu, ka nāvi izraisīja saindēšana ar poloniju-210".

Vo Universitātes slimnīcas Lozannā desmit ekspertu ziņojumā norādīts, ka veicot jaunas toksikoloģiskas un radiotoksikoloģiskas izmeklēšanas, konstatēta negaidīti augsta polonija-210 un vara-210 aktivitāte paraugos. Tie ņemti no Arafata ribām, iegurņa un augsnes, kur atradās viņa mirstīgās atliekas.

„Al Jazeera" apgalvo, ka paraugos radioaktīvā polonija līmenis normu pārsniedz vismaz 18 reizes, un zinātnieki teikuši, ka viņi ir līdz 83% pārliecināti, ka bijušas palestīniešu līderis ar to nogalināts.

Tiesu medicīnas eksperts no Lielbritānijas Deivids Bārklijs (Dave Barclay) „Al Jazeera" paziņoja, ka viņam par to nav šaubu: „Ja es būtu tienesis žūrijā, man tas būtu pilnīgi drošs pierādījums. Manuprāt, nav šaubu, ka tas bija polonijs, kas izraisīja Jasira Arafata nāvi."

Ar izpētes rezultātiem iepazīstināta arī bijušā palestīniešu līdera atraitne Suha Arafata, kura vīra nāvi piedēvē „politiskai slepkavībai." Viņa tomēr atzīst, ka nezina, kurš to būtu izdarījis un kāpēc, jo Arafatam viņa dzīves laikā bijuši daudz ienaidnieku: „Kad viņi ieradās ar rezultātiem, es atkal sēroju par Jasiru, it kā viņi man būtu pateikuši, ka viņš tikko nomiris. Es neapstāšos. Es un mana meita iesim uz visām pasaules tiesām, lai sodītu to, kurš izdarīja šo noziegumu."

Šveices pētnieki vienlaikus uzsver, ka ir pagājis ļoti ilgs laiks, un radioaktīvā polonija sadalīšanās laiks ir ātrs. Tādēļ viņi nevar ar 100% pārliecību apgalvot, ka tas ir nāves iemesls.

Paralēli izmeklēšanu veica arī Francijas un Krievijas zinātnieki, bet šie rezultāti nav publiskoti. Tomēr Krievijas Federālās Medicīnas un bioloģiskās aģentūras vadītājs Vladimirs Uiba nesen izteicies, ka polonija pēdas Arafata mirstīgajās atlikās nav atrastas. Aģentūra gan vēlāk noraidīja, ka tas būtu uzskatāms par oficiālu paziņojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti