Rīta Panorāma

Amsterdamā sarīko ballīti ar 1300 cilvēkiem

Rīta Panorāma

Anglijā skolās mācības atsākas klātienē

Šveice referendumā atbalsta parandžu aizliegumu

Šveices vēlētāji referendumā atbalstījuši parandžu aizliegumu

Šveices vēlētāji svētdien notikušajā referendumā ar nelielu balsu pārsvaru atbalstījuši noteikumus, kas aizliegs sabiedriskās vietās pilnībā aizklāt seju. Priekšlikumu izvirzīja labējā Šveices Tautas partija, kas tādējādi centās panākt, lai musulmaņu sievietes publiskās vietās nevalkā parandžas un tamlīdzīgas galvassegas.

ĪSUMĀ:

  • Vairākums vēlētāju uzskata, ka sabiedriskās vietās nedrīkst pilnībā aizsegt seju.
  • Priekšlikums atbalstīts ar 51,2% balsu par un 48,8% balsu pret.
  • Šveices musulmaņu organizācija secina, ka šī ir "tumša diena" musulmaņiem.
  • Līdzīgs aizliegums jau ir spēkā Francijā un vairākās citās Eiropas valstīs.
  • Latvijā tas nav guvis parlamenta vairākuma atbalstu.

Šveices vēlētāji referendumā atbalstījuši parandžu aizliegumu
00:00 / 03:00
Lejuplādēt

Par šo priekšlikumu nobalsoja 51,2% balsotāju. Lai gan pieteikuma iniciatīvā parandžas un citas musulmaņu galvassegas nebija tieši minētas, pēc būtības referendums bija tieši par šo jautājumu. Priekšlikuma nolūks gan esot arī atturēt vardarbīgos ielu protestētājus no visu seju aizsedzošu masku lietošanas.

Aizliegta arī minaretu būvēšana

 Šī nav pirmā reize, kad Šveices vēlētāji referendumā izsaka viedokli ar islāmu saistītos jautājumos. 2009. gadā pilsoņi nobalsoja par minaretu celtniecības aizliegšanu, lai gan Šveices valdība aicināja neatbalstīt šo iniciatīvu. Gan toreiz, gan tagad referendumu ierosināja labējā Šveices Tautas partija.

Arī šoreiz Šveices valdība iebildusi pret aizliegumu, sakot, ka valstij nav jādiktē, ko sievietes valkā. Tomēr referendumā 51,2% balsotāju bija par aizliegumu, 48,8% nobalsoja pret. Šāds atbalsta līmenis gan ir daudz mazāks nekā citām imigrācijas pretinieku iniciatīvām, kas iepriekš bijušas saistītas ar imigrācijas un patvēruma piešķiršanas jautājumiem.

Šveices musulmaņus pārstāvošā organizācija paziņoja, ka musulmaņiem šī ir „tumša diena”. Musulmaņu centrālā padome, kas referenduma rezultātu plāno apstrīdēt tiesā, paziņojusi, ka šis referendums atvēris senas brūces, vēl vairāk paplašina tiesiskās nevienlīdzības principu un sūta skaidru signālu par musulmaņu minoritātes izslēgšanu no Šveices sabiedriskās dzīves.

Nikābu valkā tikai 30 sievietes

Referenduma rezultāts (51%:49%) parādījis to, ka Šveices sabiedrība šo jautājumu nebūt nesaredz viennozīmīgi. Piemēram, daudzas Šveices feministes uzskata, ka burka un nikābs nomāc sievietes, taču viņas arī iebilst pret likumiem, kas sievietēm nosaka, ko drīkst un ko nedrīkst valkāt.

“Mēs iebilstam pret šo anti-burkas iniciatīvu, jo tā ir acīmredzami islamofobiska. Iniciatīva arī ir seksistiska, jo balstās uz pieņēmumu, ka sievietēm nav tiesību kontrolēt to, kas notiek ar viņu ķermeni," vēsta kāda Šveices feministe.

Savukārt Šveices pilsone Izabella uzskata, ka šī iniciatīva ir lieliska un nav svarīgi, kurš to ierosinājis. „Mūsdienās mums nav pieņemams, ka cilvēki staigā apkārt kaili. Tieši tāpat mums nevajadzētu ieņemt to, ka dažas sievietes aizklāj savu seju, jo tas liedz mums visiem kopā dzīvot harmonijā.”

Saskaņā ar Lucernas Universitātes pētījumu Šveicē gandrīz neviena sieviete nenēsā burku un tikai aptuveni 30 sievietes valkā nikābu.

Šveicē no 8,6 miljoniem iedzīvotāju aptuveni 5% ir musulmaņi, galvenokārt viņiem ir Turcijas, Bosnijas un Kosovas izcelsme.

Parandžu nēsāšana sabiedrībā ir bijusi strīdīga tēma arī citās Eiropas valstīs. Francija jau 2011. gadā aizliedza publiskās vietās valkāt pilnu sejas aizsegu, savukārt Nīderlande, Dānija, Austrija un Bulgārija sejas aizsega nēsāšanai publiskās vietās ir noteikusi pilnīgus vai daļējus aizliegumus.

Pirms dažiem gadiem šāds priekšlikums tika izvirzīts arī Latvijā, taču tas nav guvis Saeimas vairākuma atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt