Šveice vienpusēji var ierobežot imigrāciju no ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Šveices valdība parlamentā iesniegusi priekšlikumus, kā vienpusēji ierobežot imigrāciju no Eiropas Savienības (ES) valstīm, ja neizdosies panākt vienošanos ar Briseli. Šveicieši pirms diviem gadiem referendumā atbalstīja imigrācijas kvotu atjaunošanu kopienas pilsoņiem. Šveice nav ES dalībvalsts, bet tai ir tirdzniecības līgumi ar kopienu, un kvotu ieviešanas gadījumā tie ir apdraudēti. Šveicei un ES atlicis gads, lai mēģinātu panākt vienošanos, kā rīkoties. Tomēr sarunas šobrīd iepauzētas Lielbritānijas referenduma dēļ.

Trešdien, 9.martā, apritēs divi gadi, kopš 2014.gada 9.februārī Šveicē notika referendums par imigrācijas kvotu atjaunošanu ES pilsoņiem. Toreiz iniciatīvu atbalstīja 50,3% nobalsojušo.

Kaut 50% slieksnis bija pārsniegts tikai par mata tiesu, ar to pietika, lai Šveices valdībai uzliktu par pienākumu grozīt līdz šim spēkā esošo kārtību, kas ļāvis lielākajai daļai ES pilsoņu brīvi piekļūt Šveices darba tirgum.

Pēdējos divus gadus Šveice valdība mēģinājusi izdomāt, kā ieviest imigrācijas kvotas ES pilsoņiem, ko par pienākumu tai uzliek referenduma rezultāti, bet to izdarīt tā, lai tas nebūtu pretrunā ar ES noslēgtajiem līgumiem.

Dotais termiņš uzdevuma atrisināšanai ir 2017.gada februāris, tātad atlicis vēl tikai gads.
Kamēr vienošanās ar ES vēl nav un sarunas šobrīd faktiski uzliktas uz pauzes, Šveices valdība aizvadītajā piektdienā parlamentā iesniedza tā dēvēto vienpusējo „drošības klauzulu”. Plāns paredzēts gadījumam, ja vienošanos ar ES neizdosies panākt.

Saskaņā ar priekšlikumu, „drošības klauzula” stāsies spēkā, ja imigrācijas apmēri Šveicē sasniegts konkrētu slieksni. Paredzēts izvedot komisiju, kas noteiks imigrācijas limitu, balstoties uz darbaspēka pieejamību valstī, pieprasījumu pēc ārvalstu darbiniekiem, bezdarba līmeni un ekonomikas attīstības prognozēm. Imigrācijas kvotas ES pilsoņiem stātos spēkā, ja šis limits būs pārsniegts.

Šveices tieslietu ministre Simoneta Sommaruga preses konferencē uzsvēra, ka Šveicei ir iespējas noteikt tik augstu limitu, ka tas nekad netiktu pārsniegs. Tajā pašā laikā valdībai ir jāspēj parādīt, ka tā respektē referenduma rezultātus.

Viņa arī brīdināja, ka nav skaidrs, kā uz vienpusējās „drošības klauzulas” ieviešanu dzīvē reaģētu ES, kas Šveicei ir lielākais tirdzniecības partneris.

Brisele brīdinājusi, ka imigrācijas kvotu ieviešana būtu pretrunā ar abu pušu vienošanos par cilvēku brīvu pārvietošanos un apdraudētu arī citus līgumus par tirdzniecību.

Sommaruga parlamentā iesniegto priekšlikumu nosauca par „plānu B”, uzsverot, ka jebkurā gadījumā vislabākais variants ir vienošanās ar ES. “Mums labākais risinājums un vienīgais labais risinājums ir atrast abpusēji pieņemamu vienošanos," norādīja Sommaruga.

ES un Šveices sarunas par šo jautājumu pašlaik iepauzētas jūnijā gaidāmā Lielbritānijas referenduma dēļ par palikšanu vai izstāšanos no kopienas. Pirms britu referendums ir noticis, Brisele nevēlas izrādīt jebkādas elastības pazīmes sarunās ar Šveici. Tas varētu iedrošināt britu vēlētājus nobalstot par izstāšanos cerībā, ka tādā gadījumā ES būs gatava piekāpties vēl citos jautājumos, lai tikai Lielbritānija paliktu kopienas sastāvā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti