Šveice slēdz durvis horvātu viesstrādniekiem; ES dusmīga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Šveice sagādājusi nepatīkamu pārsteigumu Eiropas Savienības(ES) jaunākajai dalībvalstij Horvātijai. Šveices valdība ir atteikusies parakstīt vienošanos, kas atvērtu valsts darba tirgu Horvātijas pilsoņiem. Uz šādu lēmumu vedinājusi sabiedrības nostāja un balsojums referendumā. Brisele brīdinājusi Šveici, ka šim solim var būt sekas.

Šveices tieslietu ministre Simoneta Sommaruga nedēļas nogalē personiski piezvanījusi Horvātijas ārlietu ministrei Vesnai Pusičai, lai pavēstītu, ka valdība tomēr nevarēs parakstīt divpusējo vienošanos, kas atvērtu darba tirgu ES jaunākās dalībvalsts Horvātijas pilsoņiem, vismaz ne tādā formā, kā tas bija plānots līdz šim. Šveices ministre informējusi arī Briseli, ka šo vienošanos tomēr vajadzētu pārskatīt, bet tā, lai Horvātijas pilsoņi nekādā gadījumā nejustos diskriminēti.

Šveices valdībai tā licis rīkoties pirms nedēļas valstī aizvadītais referendums, kurā nedaudz vairāk nekā puse no nobalsojušajiem atbalstījusi darba tirgus ierobežojumus ES pilsoņiem.

Šveice pati nav ES dalībvalsts, taču tai ar bloku ir ļoti ciešas un īpašas attiecības. Vairākas kopīgas vienošanās ļauj Šveicei baudīt ES vienotā tirgus priekšrocības. ES ir Šveices lielākā tirdzniecības partnere, kā arī Šveice ir atvērto robežu jeb Šengenas zonā, kas nozīmē, ka arī Šveices pilsoņi var ceļot brīvi visā ES teritorijā.

Nesen notikušais referendums, kurā Šveices pilsoņi pieprasījuši stingrākas kvotas darbaspēkam no ES valstīm, tagad draud pamatīgi sarežģīt abu pušu attiecības un, ja Šveice kvotas tiešām ieviesīs, tad šādu rīcību var atzīt par divpusējo līgumu pārkāpumu.

Brisele jau ir asi reaģējusi uz referenduma iznākumu, norādot, ka Šveice nevar tā vienkārši izvēlēties valstis, kuras tai nepatīk, un ieviest tām ierobežojumus, pretējā gadījumā attiecības būs jāpārskata kopumā.

ES vēstnieks Šveicē Ričards Džons brīdinājis, ka galu galā tas var beigties ar Briseles lēmumu uz laiku iesaldēt vairākas sadarbības programmas, piemēram, izglītībā un zinātnē.

Šveices medijos imigrācijas tēmai šajās dienās ir piešķirta īpaši liela uzmanība. Nacionālā raidorganizācija ziņo par nesen veiktas aptaujas datiem, kas apliecina, ka ES valstīs pret imigrāciju ir daudz kritiskāka nostāja nekā Šveicē.

Pēc nacionālās raidorganizācijas datiem jaunākās aptaujas liecina, ka vairums šveiciešu ir nobažījušies par attiecību pārskatīšanu ar ES.

Pēdējās dienās Ženēvā notikušas arī demonstrācijas pret rasismu. Demonstranti vietējam medijam stāsta, ka referendumā nav piedalījušies un uzskata, ka nevajag cilvēkus šķirot šveiciešos un citādajos, un ka iebraucēji dažādojot kultūras apvāršņus.

Šveices vara ir apsolījusi līdz jūlijam izdomāt, kā Šveices iedzīvotāju gribu īstenot, un līdz gada beigām iepazīstinās ar jauno likumā iestrādāto lēmumu.

Saskaņā ar jaunākajiem datiem, atšķirības tomēr ir milzīgas, jo, ja patlaban Šveicē mīt vismaz miljons ES valstu pilsoņu, tad ES uzturas tikai ap 400 šveiciešu.

Šveice ir viena no bagātākajām valstīm pasaulē. Savukārt, tās pilsētas, Cīrihe un Ženēva ir novērtētas kā pilsētas ar otro un trešo augstāko dzīves kvalitāti pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti