Šveice pieprasa Krievijai pārtraukt spiegošanu un nelegālās aktivitātes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šveice ir pieprasījusi Krievijai steidzami pārtraukt spiegošanu un citas nelegālās aktivitātes tās teritorijā. Varasiestādes Bernē uzskata, ka Krievijas spiegi ir mēģinājuši traucēt īpašās laboratorijas darbam, kas pētīja Lielbritānijas pilsētā Solsberi  izmantotās nervus paralizējošās vielas “Novičok” paraugus. Turklāt tiek uzskatīts, ka šis nebūt nav vienīgais spiegošanas gadījums.

ĪSUMĀ:

  • Šveice izsaukusi Krievijas vēstnieku un pieprasa pārtraukt spiegošanu.
  • Iepriekš Šveice paziņoja, ka novērsts uzbrukums svarīgam objektam.
  • Nīderlandē aizturēti divi krievu spiegi ceļā uz Šveices īpašo laboratoriju.
  • Krievijai neesot informācijas par spiegu izraidīšanu.

Šveices Ārlietu ministrija ir izsaukusi Krievijas vēstnieku šajā valstī Sergeju Garmoņinu, lai pieprasītu pārtraukt spiegošanu. Tā ir jau trešā reize kopš šī gada pavasara, kad Krievijas vēstniekam Bernē vai kādam no viņa aizstājējiem ir jāierodas, lai uzklausītu Šveices Ārlietu ministrijas pretenzijas.

Vēstnieka izsaukšana sekoja paziņojumam no Šveices Federālā izlūkdienesta, ka sadarbībā ar kolēģiem no Nīderlandes un Lielbritānijas viņiem ir izdevies novērst uzbrukumu svarīgam objektam.

Vairāki izdevumi ziņoja, ka runa ir par īpašo laboratoriju, kas atrodas Bernes tuvumā. Tieši tur Starptautiskās ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas uzdevumā tika veikta Lielbritānijas pilsētā Solsberi izņemto paraugu analīze. Šie testi pierādīja, ka uzbrukums bijušajam Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai Jūlijai notika, izmantojot nervus paralizējošo vielu “Novičok”, kas, visticamāk, ir nākusi no Krievijas.

Divi spiegi tika aizturēti nevis Šveicē, bet gan Nīderlandes pilsētā Hāgā, kur ir izvietota Starptautiskā ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija. No turienes viņi tika arī izraidīti.

No publiski pieejamās informācijas nav skaidrs, vai šie spiegi ir mēģinājuši personīgi iekļūt Šveices laboratorijā, vai arī ir gribējuši attālināti pieslēgties tās datu bāzēm un citai informācijai.

Izdevums “Financial Times”, atsaucoties uz kādu vārdā nenosaukto laboratorijas pārstāvi, rakstīja, ka pēdējā laikā šī iestāde ir piedzīvojusi vairākus hakeru uzbrukumus.

Oficiālus komentārus laboratorijas vadība nesniedz. Arī Šveices izlūkdienests savos komentāros ir skops.

Taču tas, ka Šveices varasiestādes vispār ir publiskojušas domstarpības ar Maskavu, ir ārkārtīgi neparasts notikums. Berne tradicionāli mēģina ieturēt neitralitāti.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs paziņoja, ka viņam neesot nekādas informācijas par spiegu izraidīšanu. Lavrovs šo ziņu parādīšanos ir saistījis ar Londonas mēģinājumiem novērst sabiedrības uzmanību no “Brexit” sarunām.

Tāpat ir kļuvis zināms, ka hakeru uzbrukumus ir piedzīvojusi arī Starptautiskā antidopinga aģentūra. Arī tā ir izvietota Šveicē un ir iepriekš paziņojusi, ka daudzi Krievijas sportisti regulāri lieto aizliegtas vielas. Šveices prokuratūrā par šo uzbrukumu notiek izmeklēšana. Prokuratūra arī apstiprināja, ka no Nīderlandes izraidītie spiegi ir tie paši cilvēki, kas figurē lietā par uzbrukumu pretdopinga aģentūras serveriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti