Superciklons «Amphan» sasniedzis Indijas un Bangladešas piekrastes reģionus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Superciklons "Amphan" jau sasniedzis Indijas un Bangladešas piekrastes reģionus. Gatavojoties superciklonam, kas savu ceļu mērojis no Bengālijas līča, abu valstu piekrastes reģionos tika evakuēti miljoniem cilvēku. Šis ir tikai otrais superciklons, kas izveidojies virs Bengālijas līča kopš meteoroloģisko novērojumu sākuma, un pirmais kopš 1999.gada.

Indijai un Bangladešai tuvojas superciklons "Amphan"
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Superciklona „Amphan” spēcīgie vēji un lietus jau skāris Indijas un Bangladešas piekrastes reģionus. “Amphan” vēju ātrums jūrā sasniedza 240 kilometrus stundā jeb 66 metrus sekundē, taču šobrīd tā vēji sasniedz 160 kilometrus stundā. Vēju ātrums to ļauj pielīdzināt 2. kategorijas Atlantijas viesuļvētrai.

Atbildīgās iestādes ziņo, ka piekrastē gaidāmi piecu metru uzplūdi, kas var sniegties vairākus kilometrus iekšzemē. Savukārt spēcīgs lietus varētu izraisīt strauju plūdu izplatīšanos visā reģionā.

Tiklīdz vētra sasniegs iekšzemi, tā ievērojami vājināsies un ir paredzams, ka tā izklīdīs līdz piektdienai. Cilvēku pārvietošanu uz drošākām vietām apgrūtina Covid-19 dēļ ieviestie ierobežojumi. Tiek paredzēts, ka superciklons, kas virzās no Bengālijas līča, sasniegs apdzīvotās teritorijas vakarpusē pēc vietējā laikā.

Tomēr Indijas valdība ir paziņojusi, ka ciklona spēcīgais vējš, spēcīgās lietavas un plūdmaiņu viļņi, iespējams, radīs liela mēroga un plašus postījumus vairākos rajonos Rietumbengālē. Sagaidāms, ka postījumi skars ne tikai mājas, bet arī sakaru līnijas, elektroapgādes līnijas un plantācijas.

Stipras lietusgāzes apdraudējušas Sundarbani mežu, UNESCO Pasaules mantojuma vietu, kas atrodas abu valstu teritorijā. Šī vieta ir pazīstama kā retu un apdraudētu sugu dzīvesvieta, tostarp 96 īpaši aizsargājamu tīģeru mājvieta.

Bangladešas katastrofu pārvaldības ministrs Enamurs Rahmans ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka drošībā ir nogādāti 2,4 miljoni cilvēku un vairāk nekā pusmiljons mājlopu.

Bažas esot par teju pusmiljonu rohindžu bēgļu Bangladešas dienvidaustrumos. Lielākā daļa no tiem dzīvo trauslās būvēs. Dzeramā ūdens un ēdiena krājumi gan esot papildināti un vajadzības gadījumā cilvēki tikšot pārvietoti uz izturīgākām celtnēm.

Savukārt Indija no Rietumbengāles un Odešas štata evakuējusi vairāk nekā 650 000 cilvēku.

Evakuāciju sarežģījusi nepieciešamība ievērot sociālās distancēšanās noteikumus, lai novērstu jaunā koronavīrusa izplatīšanos. Koronavīrusa dēļ varasiestādes izmantoja papildu patvertnes, lai samazinātu drūzmēšanos. Sejas masku lietošana noteikta par obligātu. Jaunu inficēšanās gadījumu skaits abās valstīs joprojām palielinās. Tiek ziņots par cilvēkiem, kas atteikušies doties uz patvertni, jo bailes no vīrusa ir lielākas par bailēm no vētras.

Ciklons "Amphan” ir otrais superciklons, kas izveidojies Indijas okeāna ziemeļaustrumos kopš meteoroloģisko novērojumu sākuma. Bangladešas piekrasti, kur dzīvo 30 miljoni cilvēku, un Indijas austrumus regulāri skar cikloni, kas pēdējās desmitgadēs ir prasījuši simtiem tūkstošu cilvēku dzīvības.

Bangladešas varas iestādes baidās, ka “Amphan” būs visspēcīgākā vētra kopš ciklona “Sidr”, kas 2007. gadā nogalināja apmēram 3500 cilvēku un nodarīja miljardiem dolāru lielus zaudējumus.

1999. gada superciklons Indijas Odešas štatā nogalināja gandrīz 10 000 cilvēku. Bet Bangladešā 1970. gadā pusmiljons gāja bojā Bolas ciklonā.

Cikloniem ir piecas kategorijas pēc stipruma. Ja tas ir vēl spēcīgāks, to sauc par superciklonu. Vēja ātrums var pārsniegt pat 170 kilometrus stundā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti