Sudānas prezidentam Omaram al-Baširam aizliedz pamest Dienvidāfriku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Dienvidāfrikas tiesa ir aizliegusi Sudānas prezidentam Omaram al-Baširam pamest šis valsts teritoriju līdz brīdim, kad tiesa izskatīs starptautisko aresta orderi, kas ir izsniegts pret Baširu. Sudānas prezidents ir ieradies Dienvidāfrikā, lai piedalītos Āfrikas Savienības līderu sanāksmē. Tomēr Starptautiskā kriminālā tiesa ir pieprasījusi viņu arestēt, jo pret viņu ir izvirzītas apsūdzības genocīdā.

 

Sudānas prezidents Omars al-Baširs ir viens no tiem apsūdzētajiem, kura izdošanu Starptautiskā kriminālā tiesa gaida jau sen. Viņš tiek vainots kara noziegumos un genocīdā pret saviem iedzīvotājiem Darfūras reģionā. Tomēr tiesai nav savas policijas, kas varētu arestēt Baširu. Tā paļaujas uz to valstu tiesībsargājošajām iestādēm, kas ir parakstījušas attiecīgo starptautisko konvenciju. Dienvidāfrika ir viena no tādām valstīm. Tādēļ tās pienākums būtu arestēt Sudānas prezidentu, kurš ir ieradies Johannesburgā, lai piedalītos Āfrikas Savienības līderu sanāksmē.

Tomēr tā vietā, lai uzreiz veiktu arestētu, Dienvidāfrikas politiskā vadība silti sagaidīja Sudānas prezidentu. Arī kopumā Āfrikas Savienība līdz šim ir atteikusies sadarboties ar Starptautisko kriminālo tiesu, vainojot to par pārlieku vēršanos pret šī kontinenta pārstāvjiem.

Nedaudz vēlāk Dienvidāfrikas tiesa tomēr ir izsniegusi pagaidu orderi, kas liedz Baširam izbraukt no valsts, kamēr netiks izskatīts pieprasījums viņu arestēt un izdot tiesāšanai Hāgā.

Jāsaka, ka starptautiskais aresta orderis ir pamatīgi ierobežojis Sudānas prezidenta iespējas ceļot. Tomēr viņš ir apmeklējis atsevišķas citas kontinenta valstis, kā arī ir bijis draudzīgajās Tuvo Austrumu valstīs.

Darfūras konflikts ir aizsācies jau vairāk kā pirms desmit gadiem – 2003. gadā. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas datiem, tā laikā ir miruši vairāk kā 300 tūkstoši cilvēku. Pārsvarā nāves cēlonis ir dažādas slimības.

Tāpat Johannesburgā šajās dienās ir ieradies arī skandalozais Zimbabves prezidents Roberts Mugabe. Viņam ir jāvada šī sanāksme, jo Zimbabve šobrīd ir Āfrikas Savienības prezidējošā valsts. It sagaidāms, ka galvenie samita temati skars politisko nestabilitāti Burundi, krīzi Dienvidsudānā, kā arī nesenos ksenofobiskos uzbrukumus Dienvidāfrikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti