Sudānas armija gāzusi 30 gadus valdījušo prezidentu al Baširu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Sudānā armija gāzusi 30 gadus valdījušo prezidentu Omaru al Baširu un pārņēmusi varu. Militārais apvērsums seko pēc vairāku mēnešu demonstrācijām pret Bašira režīmu, kuras sākotnēji izraisīja ekonomiskā krīze.

ĪSUMĀ:

  • Pēc nedēļām ilgiem protestiem pret al Bašira režīmu armija gāzusi viņu no amata.
  • Bijušais armijas virsnieks al Baširs varu Sudānā militārā apvērsumā pārņēma 1989. gadā.
  • Tagad Baširs ir aizturēts un atrodas „drošā vietā”.
  • Konstitūcijas darbība apturēta, valsts robežas slēgtas, gaisa telpa slēgta uz 24 stundām.
  • Armija arī nolēmusi uzraudzīt 2 gadu pārejas periodu, kam sekos vēlēšanas.
  • Ieviests ārkārtas stāvoklis uz 3 mēnešiem un komandantstunda no plkst. 22 līdz 4.
  • Sudānas izlūkdienests: no cietumiem tiek atbrīvoti visi politieslodzītie.
  • Vadošā protestu grupa noraida armijas varas pārņemšanu un aicina cilvēkus palikt ielās.

Armija paziņoja, ka Baširs arestēts, bet bruņotie spēki uzraudzīs divu gadu pārejas periodu, pēc kura sekošot vēlēšanas. Tomēr protestu līderi aicina cilvēkus palikt ielās, brīdinot, ka viens represīvs režīms var tikt nomainīts ar citu, un pieprasa civilo pārejas valdību.  

Sudānas galvaspilsētas Hartūmas ielās izvietoti tanki, un pēc nedēļām ilgajiem protestiem pret 75 gadus vecā prezidenta Omara al Bašira ilggadējo režīmu visu dienu valdīja saspringta gaisotne.

Ceturtdien, 11. aprīlī, jau agri no rīta tika ziņots, ka armijas bruņutransportieri iebraukuši kompleksā, kur vienlaikus atrodas Aizsardzības ministrija, armijas štābs un Bašira rezidence.

Sudānas armija gāzusi 30 gadus valdījušo prezidentu al Baširu
00:00 / 03:17
Lejuplādēt

Valsts radio un televīzija drīz pārtrauca programmu raidīšanu, norādot, ka armija drīz nāks klajā ar paziņojumu. Tūkstošiem cilvēku devās ielās, jau skandējot saukļus par Bašira krišanu un uzvaru.

Ceturtdien pēcpusdienā bruņotie spēki paziņoja, ka pēc 30 gadu valdīšanas Baširs ir gāzts. Uzrunā televīzijā Bašira vietnieks un aizsardzības ministrs Avads Ibnufs paziņoja, ka Baširs ir aizturēts un atrodas „drošā vietā”.

Ibnufs teica, ka konstitūcijas darbība tiek apturēta, valsts robežas slēgtas līdz turpmākiem paziņojumiem, gaisa telpa slēgta uz 24 stundām.

Armija arī nolēmusi uzraudzīt divu gadu pārejas periodu, kam sekos vēlēšanas. Tāpat ieviests ārkārtas stāvoklis uz trim mēnešiem, kā arī komandantstunda no desmitiem vakarā līdz četriem no rīta, teica Ibnufs.

„Augstākā drošības padome, kas sastāv no bruņoto spēku un policijas locekļiem, ilgi sekojusi līdzi, kas notiek ar valsts institūcijām, kur valda slikta pārvaldība, korupcija un tiesiskuma neesamība,” norādīja Ibnufs.

Tikmēr Sudānas izlūkdienests paziņojis, ka no cietumiem tiek atbrīvoti visi politieslodzītie.

Tomēr nav skaidrs, vai militārais apvērsums izbeigs nedēļām ilgušās demonstrācijas. Vadošā protestu grupa jau noraidījusi bruņoto spēku varas pārņemšanu un aicina cilvēkus palikt ielās.

Demonstrāciju rīkotāji pieprasa, lai „režīms atkāpjas pilnībā un vara tiek nodota civilās pārejas valdības rokās”. Viņi brīdina pret centieniem „reproducēt veco režīmu”, sakot, ka tas tikai novācis savu galvu, bet joprojām saglabā kontroli pār valsti.

Demonstrācijas Sudānā sākās decembrī, cilvēkiem protestējot pret pamatpreču trūkumu un ekonomisko krīzi, kas, piemēram, noveda pie maizes cenas trīskāršošanās.

Protestu kustība drīz pārauga prasībās Baširam atkāpties, sadursmēs bojā gājuši vismaz 49 cilvēki.

Viņš to darīt atteicās, brīdinot par haosu, kāds pēc Arābu pavasara sekoja tādās valstīs kā Lībija un Sīrija.

Pagājušajā nedēļā protestiem jaunu sparu deva citas Ziemeļāfrikas valsts Alžīrijas prezidenta Abdelaziza Buteflikas atkāpšanās pēc gandrīz 20 gadu valdīšanas, reaģējot uz līdzīgiem protestiem.

Bijušais armijas virsnieks Omars al Baširs varu Sudānā militārā apvērsumā pārņēma 1989. gadā. Viņa valdīšanu iezīmēja pilsoņu karš, kura rezultātā 2011. gadā neatkarību ieguva Dienvidsudāna.

Konflikts turpinās arī Sudānas rietumu reģionā Darfūrā, kur Starptautiskā Krimināltiesa apsūdzējusi Baširu par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci un jau pirms vairākiem gadiem izsniedza viņa aresta orderi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti