Sudānā pēc apvērsuma varu pārņēmusi armija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ziemeļāfrikas valsts Sudāna pirms divām dienām piedzīvoja militāru apvērsumu, kurā tika gāzts valsts ilggadējais vadītājs Omārs al Baširs. Valsts vadību pārņēmusi militāra padome, kas sola pie varas būt divus gadus. Bet protestētāji pieprasa pēc iespējas ātrāk atgriezt vadību civiliedzīvotāju rokās. Sadursmēs starp demonstrantiem un policiju kopš pagājušās ceturtdienas nogalināti vismaz 16 cilvēki. 

Šonedēļ Sudānas galvaspilsētas Hartūmas ielās sāka parādīties bruņutransportieri un tanki.  Jau tad sāka izplatīties baumas, ka armija plāno apvērsumu. Vēlāk sekoja aizsardzības ministra apstiprinājums valsts televīzijā, ka armijas patiešām aizturējusi prezidentu Omaru al Baširu.

"Drošības komiteja kopā ar bruņotajiem spēkiem un citām iesaistītajām pusēm lēmusi darīt to, ko prezidents nespēja – pilnībā mainīt režīmu divu gadu laikā, kuros valsti vadīs bruņotie spēki," teica Avads Ibnufs Sudānas aizsardzības ministrs.

Protesti pret prezidentu notiek jau vairākus mēnešus, bet pēdējā laikā pieņēmušies spēkā un vairāki cilvēki arī gājuši bojā. Armija paziņoja, ka saprot demonstrāciju iemeslus un neļaušot valstij slīgt haosā, tāpēc lēmusi gāzt prezidentu.

Tagad vadību pārņēmis pagaidu vadītājs ģenerālis Abdelfatahs Burhani, kurš sola apkarot korupciju, izskaust režīmu un tā simbolus, kā arī restrukturizēt vlasts institūcijas atbilstoši likumam. Viņš arī sola, ka militārās padomes vara aprobežosies tikai ar miera un kārtības uzturēšanu valstī un pēc diviem gadiem notiks vēlēšanas, pēc kurām vara tiks nodota civilajai valdībai.

Šādi nosacījumi gan neapmierina protestetājus, kas vēlas pēc iespējas ātrāk redzēt valdību atgriežamies civiliedzīvotāju rokās. Tāpēc opozīcija tiekas ar armiju, lai spriestu par iespējamo pāreju no militārās un civilo varu.

"Šī ir tautas revolūcija, kas piespieda armiju iejaukties. Cilvēki negrib, lai viņiem tiek nozagta šī revolūcija, tāpēc viņi meklē cilvēkus armijā, ar kuriem var vienoties, nevis kuri viņus vadīs. Tādu padomi, kas centīsies atbildēt uz tautas prasībām – galu galā civilo valdību," uzskata politologs Sajeds Sadeks.

Sudānas līderis Omars al Baširs valsti vadīja 30 gadus. Taču kopš 2011.gada, kad no valsts atdalījās ar naftu bagātie dienvidi, kas kļuva par neatkarīgu valsti Dienvidsudānu, valsti pārņēmusi ekonomiskā krīze. Cenas aug un ir degvielas trūkums, tāpēc tauta vainoja prezidentu neprasmīgā valsts pārvaldē. Turklāt Baširs ir apsūdzēts kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci, par ko viņš, visticamāk, tagad tiks arī tiesāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti