Stresa testi atklāj kapitāla nepietiekamību 25 eirozonas bankās

Eiropas Centrālā banka 26. oktobrī publiskoja gada garumā ilgušā eirozonas 130 lielāko banku stresa testa rezultātus. Šo testu dati liecina, ka uz 2013. gada 31. decembri  25 vienotajam uzraudzības mehānismam pakļautajās bankās ir izveidojusies kapitāla nepietiekamība 25 miljardu eiro apmērā.

Teju katrai piektajai no eirozonas dalībvalstu nozīmīgākajām bankām ir problēmas ar kapitāla pietiekamību. Pie šāda secinājuma nonākts stresa testos, ko īstenoja Eiropas Centrālā banka. Tās viceprezidents Vitors Konstancio gan uzsver, ka bankas jau īstenojušas vairākus pasākumus, lai stiprinātu savas bilances:

„Kopš pagājušā gada jūlija vienotās uzraudzības mehānismam pakļautās bankas ir nodrošinājušas dažādus pasākumus, lai stiprinātu savu bilanci par vairāk nekā 200 miljardiem eiro, tostarp par 60 miljardiem palielinājušas kapitālu. Šie pasākumi ir daļa no kopējiem šī testa panākumiem. Dažu 2013. gada pasākumu ietekme varētu būt novērtējama tikai ar šo testu, tādēļ ir attiecīgi samazināti testa rezultātus. Un daži no pasākumiem, kas veikti šogad, samazinās tagad atklāto kapitāla nepietiekamību.”

Tomēr vairākās sistēmiski nozīmīgās bankās atklātas problēmas, norāda Konstancio, jo „aktīvu kvalitātes novērtējuma un stresa testa rezultātā ir dentificēta kopumā 25 miljardus eiro liela kapitāla nepietiekamība vairāk nekā 25 iesaistītajās bankās.”

12 no šīm 25 bankām 2014. gadā jau ir veikušas pasākumus, ar kuriem pietiek, lai segtu to kapitāla nepietiekamību. Bet 13 bankām vēl arvien ir vai nu jārestrukturizējas atbilstoši plāniem, kas saskaņoti ar Eiropas Komisiju, vai arī jānāk ar savu piedāvājumu par veidiem, kā tās palielinās savu kapitālu, skaidro Eiropas Centrālās bankas viceprezidents Vitors Konstancio.

Vienlaikus viņš uzsver, ka tagad Eiropas Centrālā banka ar pārliecību var apgalvot, ka eirozonā nepastāv šķēršļi kreditēšanas atjaunošanai:

„Šis uzdevums patiešām bija diezgan bargs. To īstenoja amatpersonas un privātā sektora eksperti. Un, kā jau teicu, rezultāti garantē, ka turpmāko ekonomikas atlabšanu neaizkavēs kredītu pieejamības ierobežojumi.”

Eiropas Centrālās bankas Uzraudzības valdes priekšsēdētāja Daniele Nuī brīdina, ka ar pārbaudēm bankām jārēķinās arī turpmāk:

„Es domāju, ar šo visaptverošo novērtējumu mēs esam sasnieguši daudz, bet tajā pašā laikā tas ir tikai sākuma punkts mūsu jaunajiem uzdevumiem, kas saistīti ar vienotās uzraudzības mehānisma ieviešanu. Mēs to veiksim ar skaidru mērķi nodrošināt godīgu un neatkarīgu uzraudzību diendienā.”

Ārvalstu medijos jau izskanējis, ka lielākās problēmas stresa testa rezultātā atklātas Itālijas, Kipras un Grieķijas bankās. Vissmagākā situācija ir pasaules vecākajā bankā - Itālijas ”Monte dei Paschi”, kuras kapitāla iztrūkums sasniedz 2,1 miljardus eiro. Problēmas ar kapitāla pietiekamību ir arī Beļģijas un Slovēnijas bankām, savukārt Eiropas Savienības lielākajās ekonomikās - Lielbritānijā, Vācijā un Francijā -  stresa testus izturējušas visas nozīmīgākās bankas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti