Pusdiena

Skolu slēgšana šogad varētu skart 130 izglītības darbiniekus

Pusdiena

ES mudina pasaules bagātākās valstis vairāk iesaistīties bēgļu krīzes risināšanā

Streikam pret darba tirgus reformām Francijā pievienojas arī AES darbinieki

Streikam pret darba tirgus reformām Francijā pievienojas arī AES darbinieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Francijā streikiem pret valdības darba tirgus reformām pievienojušies arī gandrīz visu atomelektrostaciju (AES) darbinieki. Francija jau sākusi izmanto stratēģiskās degvielas rezerves pēc vairākas dienas ilgušiem streikiem naftas pārstrādes rūpnīcās. Francijas valdība uzstāj, ka turpinās ieviests darba tirgus reformas, bet arodbiedrības aicina uz kārtējām masu demonstrācijām.

16 no Francija 19 atomelektrostacijām darbinieki nolēmuši pievienoties protestiem pret darba tirgus reformām un rīkot vienas dienas streiku. Par to paziņojusi ietekmīgā arodbiedrība „Darba vispārējā konfederācija” jeb CGT.

Atomelektrostacijas nodrošina aptuveni 75% Francijai nepieciešamās elektrības. Francijas elektrotīklu pārvaldes uzņēmums RTE paziņoja, ka atomelektrostaciju produkcijas jauda tiek samazināta par vismaz četriem gigavatiem, kas atbilst aptuveni sešiem procentiem valsts kopējās ražošanas jaudas, vēsta aģentūra “Reuters”.

Arodbiedrība CGT tikmēr norādīja, ka gandrīz visu atomelektrostaciju paziņojums par pievienošanos streikam nenozīmē, ka neizbēgami uzreiz tiks ietekmēta elektropiegāde. Bet spēkstacija Nožānsursēnā, aptuveni 100 kilometrus no Parīzes, jau no rīta darbojas tikai ar 25% jaudu.

Atomelektrostaciju darbinieki protestā pievienojas lielākajai daļai no astoņām Francijas naftas pārstrādes rūpnīcām, kuru darbinieki streiko jau vairākas dienas, izraisot degvielas krīzi. Valdība atzinusi, ka aptuveni 40% uzpildes stacijās pie Parīzes trūkst degvielas, problēmas ir arī valsts mērogā. Pie degvielas uzpildes stacijām varēja novērot garas rindas, bet daudzas ierobežo vienu uzpildes reizi līdz 20 litriem.

Francija ķērusies pie stratēģisko degvielas rezervju izmantošanas. Eksperti norāda, ka to pietiek gandrīz četriem mēnešiem. Francijas prezidents Fransuā Olands trešdien, 25.maijā, solīja, ka valdība „darīs visu, lai nodrošinātu Francijas iedzīvotāju un ekonomikas apgādi”.

Ietekmīgā arodbiedrība „Darba vispārējā konfederācija” jeb CGT uzskata, ka valdība nav pietiekami piekāpusies attiecībā uz darba tirgus reformām. Pēc trīs mēnešu ilgušām demonstrācijām arodbiedrības pārstāvis Žans Klods Kolins paziņoja, ka laiks ķerties pie stingrākas rīcības: „Vairs nav pietiekami, ka mēs izejam ielās. Viņi mūs vairs neklausās. Tagad mēs sāksim izmantot pamatīgākus ieročus, un mēs cīnīsimies un pateiksim valdībai, ka pietiek.”

Sociālistu valdība iecerējusi darba tirgus reformas, uzstājot, ka tās ir nepieciešamas, lai uzlabotu ekonomikas apgriezienus un mazinātu bezdarba līmeni. Starp priekšlikumiem ir pasākumi, kas ļaus uzņēmumiem vieglāk atlaist darbiniekus. Valdība argumentē, kas tas iedrošinās firmas pieņemt darbā vairāk cilvēku. Savukārt protestētāji baidās, ka strādniekus būs vieglāk atlaist un tiks samazinātas samaksas par virsstundām

Francijas premjers Maneuls Valls savukārt paziņojis, ka arodbiedrība CGT nevalda pār valsti, un sola cīnīties par streiku pārtraukšanu: „Nav izslēgts neviens rīcības variants. Likumu un kārtību sargājošie spēki iesaistījušies situācijas risināšanā kopš pagājušās piektdienas un turpinās to darīt. Un es gribu uzslavēt viņu darbu un nosvērtību.”

Valls gan atzinis, ka var ieviest vēl izmaiņas darba tirgus reformās, bet tās neatcels.

Tomēr streiki un protesti turpinās. Ceturtdien, 26.maijā, Havras ostā Normandijā gatavojas streikot liela naftas termināla strādnieki, lai bloķētu importu. Trešdien streikoja dzelzceļa darbinieki, bet ceturtdien arodbiedrības aicinājušas uz jaunām masu demonstrācijām pilsētās visā Francijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti