Labrīt

Robežsardze: Nostiprinot robežu ar Krieviju, jāsakārto arī Baltkrievijas robeža

Labrīt

Olimpiskā vizītkarte: Tenisiste Jeļena Ostapenko

Strauji pieaug Vidusjūrā noslīkušo patvēruma meklētāju skaits

Strauji pieaug Vidusjūrā noslīkušo patvēruma meklētāju skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šā gada pirmajos septiņos mēnešos par trešdaļu pieaudzis bojā gājušo cilvēku skaits, kas no Ziemeļāfrikas ar laivām cenšas nokļūt Eiropā, ziņo Starptautiskā migrācijas organizācija. Visvairāk mirušo ir ceļā uz Itāliju. Starptautiskā migrācijas organizācija straujo bojā gājušo cilvēku skaita palielināšanos saista ar to, ka cilvēku kontrabandisti aizvien vairāk cilvēkus mēģina pārvest garajam braucienam pār Vidusjūru nepiemērotās laivās.

Salīdzinot ar pagājušā gada pirmajiem septiņiem mēnešiem, šogad pār Vidusjūru Eiropā ieradušies par 17% vairāk migrantu. Kopā atbraukuši 257 000 cilvēku, lielākā daļa Itālijas un Grieķijas krastos. Tikmēr ceļā noslīkušo skaits ir pārsniedzis 3000, kas ir par trešdaļu vairāk nekā pērn. Starptautiskās migrācijas organizācijas Rīgas biroja vadītājs Ilmārs Mežs stāsta, ka straujais mirušo skaita pieaugums skaidrojams ar aizvien bīstamākiem apstākļiem ceļā uz Eiropu.

"Nelaimes gadījumi notiek, kad šie cilvēki kuģo no Lībijas krastiem līdz Itālijai, tātad šķērso diezgan tālo un tām laivām nepiemēroto ceļu pāri Vidusjūrai, un aizvien vairāk tiek izmantotas pavisam nepiemērotas laivas, kuras tiek ne tikai vienkārši pārpildītas, bet līdz ārprātam pārpildītas. Mums ir arī organizācijā ziņas, ka bieži vien vienkāršā gumijas laivā, kas ir domāta maksimums 30 cilvēkiem, tajā tiek sastūķēti 130 cilvēki," skaidro Ilmārs Mežs

ANO Bēgļu aģentūras Ziemeļeiropas reģionālā biroja konsultants Didzis Melbiksis arī norāda, ka daudziem patvēruma meklētājiem šogad mērojams garāks un bīstamāks ceļš uz Eiropu nekā iepriekš.

"Faktiski ērtākais un drošākais maršruts, kas ir no Turcijas, tas šobrīd ir faktiski slēgts līdz ar Eiropas Savienības un Turcijas vienošanos. Ja mēs skatāmies kopā no šī ceturtdaļmiljona, 33% ir no Sīrijas. Tātad kaut kādā veidā viņi tomēr tiek pāri jūra,i un šis ceļš pāri Vidusjūrai, kas ir pārsvarā no Lībijas uz Itāliju, tas ir daudz, daudz bīstamāks," norāda Didzis Melbiksis.

Melbiksis kā risinājumu redz piedāvāt patvēruma meklētājiem kādas legālas alternatīvas, lai nokļūtu Eiropā. Tikmēr Ilmārs Mežs uzskata, ka jāstiprina sadarbība ar Ziemeļāfrikas valstīm, lai apkarotu kontrabandistus, kas izspiež no cilvēkiem lielu naudu lai tos iegrūstu pārpildītās laivās. Sava atbildības nasta būtu jāuzņemas arī Eiropas Savienībai.

"Abstrahējoties no visa pārējā, vai šiem cilvēkiem tiks piešķirts bēgļa statuss, vai viņiem būs jāatgriežas mājās, vai būs kāds cits risinājums, jāmēģina iedomāties šo cilvēku izmisumu, kas ir ar mieru kāpt laivā, zinot, cik liels ir noslīkušo procents. Es gribētu vienkārši uzsvērt, cik tas ir nepieļaujami, jo mēs īsti par šiem trijiem tūkstošiem kaut kā aizveram ausis. Tas uz mums neattiecas, tie neesam mēs. Tas nav godīgi. Eiropa, kas uzskata sevi par civilizāciju, apzināti pieļauj tūkstošiem cilvēku nāvi, kas tikai cenšas nokļūt Eiropā," uzskata Mežs.

Ilmārs Mežs paredz, ka šogad ceļā uz Eiropu dzīvības varētu zaudēt vēl aptuveni tūkstotis patvēruma meklētāju. Turklāt dati ir tikai par atrastajiem cilvēkiem, taču vēl nezināmu daļu patvēruma meklētāju līķu krastos tā arī neizskalo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti