Strauji augošā dzimstība Ķīnā rada arī problēmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pasaules uzmanība šonedēļ tika pievērsta Ķīnas ekonomikai. Akciju cenas vairākās biržās krasi samazinājās, jo ir atklājies, ka valsts izaugsme nav bijusi tik strauja, kā tika gaidīts, it sevišķi ražošanas sektorā. Daudzi analītiķi norāda, ka tas liecina par Ķīnas ekonomikas grūtībām pielāgoties jaunai ekonomikas situācijai. Pieaugošais vidusslānis vēlas lielākas algas un komfortablāku dzīvi. Uz šī fona parādījās arī ziņa par strauji augošo dzimstību šajā valstī, ko ir veicinājusi ilgstošās viena bērna politikas atcelšana.

Gadu desmitiem Ķīnā ir valdījusi slavenā viena bērna politika. Šādi varas iestādes centās kontrolēt iedzīvotāju skaitu šajā milzīgajā valstī. Tomēr, sastopoties ar sabiedrības novecošanu un sarūkošo darba roku skaitu, Pekina nolēma atteikties no šī ierobežojuma un atļaut ģimenēs divus bērnus.

Aizvadītā gada oktobrī, kad šis lēmums tika pieņemts, vairāki komentētāji bija skeptiski par to, vai tas palīdzēs sasniegt gaidīto rezultātu. Tika lēsts, ka pilsētās dzīvojošās izglītotās sievietes diez vai pēkšņi gribēs lielākas ģimenes. Tomēr pirmie mēneši liecina par pretējo. Ķīnā tagad ir sācies grūtniecību bums.

Tiek sagaidīts, ka turpmāk valstī papildus varētu piedzimt no astoņiem līdz deviņiem miljoniem bērnu gadā. Līdz ar to jaundzimušo kopskaits katru gadu varētu sasniegt no 20 līdz 24 miljoniem bērnu. Tas ir aptuveni tikpat, cik dzīvo visā Austrālijā. Ķīnas Ģimenes plānošanas komisija paredz, ka līdz 2050. gadam tas ļaus papildināt Ķīnas darbaspēku par 30 miljoniem cilvēku.

Bet, kamēr tā vēl ir tikai nākotne, grūtniecību bums jau tagad ir novedis pie kvalificētu darbinieku trūkuma. Daudzas sievietes vienlaicīgi dodas dekrēta atvaļinājumā, bet pieņemt citus darbiniekus viņu vietā uzņēmumi nevēlas, jo Ķīnas ekonomikai pašreiz neklājas spoži. Tādēļ esošie darbinieki bieži vien esot pārslogoti. Līdz ar to atsevišķi uzņēmumi jau pieprasa sievietēm gadu iepriekš brīdināt, ka viņas gatavojas palikt stāvoklī.

Ir pārpildīti arī pilsētu dzemdību nami. Kopumā Pekinas dzemdību namos gadā var piedzimt ne vairāk kā 260 000 bērnu. Tomēr ir sagaidāms, ka šogad galvaspilsētā piedzimušo skaits pārsniegs 300 000.

Turklāt viena bērna politikas atcelšana 2015. gadā ir sakritusi ar Aitas gadu. Saskaņā ar ķīniešu kalendāru Aitas gads tiek uzskatīts par nepiemērotu vai nelaimīgu bērnu dzemdēšanai. Tādēļ daudzi pāri ir nogaidījuši arī ar pirmā bērna laišanu pasaulē.

Tomēr spriest par to, kā tas varētu ietekmēt kopējo iedzīvotāju statistiku, vēl esot pāragri. Visticamāk, tas būs atkarīgs no valsts reģiona. Varasiestāžu veiktās aptaujas parāda, ka atsevišķos reģionos līdz pat 40% ģimeņu gatavojas dzemdēt otro bērnu. Savukārt, piemēram, Šanhajā, kur dzīvošanas izmaksas ir diezgan augstas, tikai 25% ģimeņu domā par otro atvasi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti