Stoltenbergs Turcijā centīsies pārliecināt politiķus ratificēt Somijas un Zviedrijas pieteikumus NATO

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs ceturtdien ieradīsies divu dienu vizītē alianses dalībvalstī Turcijā, lai censtos pārliecināt Turcijas valdošos politiķus ratificēt Somijas un Zviedrijas pieteikumus dalībai NATO.

Stoltenbergs Turcijā centīsies pārliecināt politiķus ratificēt Somijas un Zviedrijas pieteikumus NATO
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

Brauciena laikā Stoltenbergs plāno arī apmeklēt reģionus, kas smagi cieta pagājušajā nedēļā notikušajās zemestrīcēs.

Stoltenbergs arī centīsies pārliecināt Turcijas valdošos politiķus ratificēt Somijas un Zviedrijas pieteikumus dalībai NATO.

Pirms došanās uz Turciju Stoltenbergs norādīja: "Turcijas ziņā ir izlemt, vai tā ratificē Somijas un Zviedrijas pieteikumus, un es to esmu rekomendējis, vai arī tā ratificē vienu no diviem dokumentiem. Tas nav NATO lēmums. Tas ir Turcijas lēmums. Un es esmu pārliecināts, ka Somija un Zviedrija kļūs par NATO dalībvalstīm. Tajā pašā laikā secība nav tik būtiska. Galvenais ir tas, lai gan Somija, gan Zviedrija drīz kļūst par alianses dalībniecēm. Un es par to stingri iestāšos,."

KONTEKSTS:

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.

2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Par gaidāmo alianses paplašināšanos pozitīvi izteicās gan NATO vadība, gan arī daudzas NATO dalībvalstis, taču bažas radīja Turcijas paziņojums, ka tā neatbalsta šo valstu iestāšanos NATO. Tomēr NATO samita priekšvakarā Turcija pauda atbalstu Zviedrijas un Somijas uzņemšanai NATO.

29. jūnijā Zviedrija un Somija saņēma NATO uzaicinājumu pievienoties aliansei, bet šis lēmums jāratificē visām 30 esošajām NATO dalībvalstīm. Pagaidām to vēl nav izdarījušas Turcija un Ungārija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti