Stoltenbergs aicina Krieviju nodrošināt mācību «Zapad» atklātību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs aicinājis Krieviju būt atklātai par nākammēnes gaidāmajām militārajām mācībām Baltkrievijā un sniegt visu starptautiskajās vienošanās paredzēto informāciju par tām. Aicinājums izskanējis Stoltenberga vizītes laikā Varšavā, kur līdz ar Polijas vadošajām amatpersonām viņš ticies arī ar Turcijas un Rumānijas ārlietu ministriem.

NATO ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga ierašanās Varšavā ceturtdienas, 24.augusta, vakarā neiztika bez nepatīkama incidenta – viena no viņa autokolonnu apsargājošajām policijas automašīnām ietriecās autofurgonā, ievainojot četrus cilvēkus: divus policistus, autofurgona vadītāju un garāmgājēju. Stoltenberga limuzīns necieta.

NATO ģenerālsekretārs Varšavā ieradies, lai kliedētu bažas par pavisam cita mēroga nepatīkamiem incidentiem, kas tīšām vai netīšām varētu rasties Polijas kaimiņvalstī Baltkrievijā. Tur pēc mēneša gaidāmas Krievijas un Baltkrievijas kopējās militārās mācības Zapad.

Varšavā NATO ģenerālsekretārs atkārtoti aicināja Krieviju darīt visu, lai nekādi pārpratumi to laikā nerastos: “Pagājušajā mēnesī Krievijas un NATO padomes sanāksmē Krievija mūs informēja par šogad plānotajām mācībām. Mēs tās nākammēnes vērosim ļoti rūpīgi. Visām valstīm ir tiesības apmācīt savus bruņotos spēkus, taču tām arī jārespektē pārskatāmības princips. Tāpēc es aicinu Krieviju pildīt saistības, kuras tā uzņēmusies pēc EDSO Vīnes dokumenta parakstīšanas, jo

paredzamība un pārredzamība ir īpaši būtiska gadījumā, ja notiek pastiprinātas militāras aktivitātes pie mūsu robežām.”

Krievija un Baltkrievija ziņo, ka “Zapad” mācībās piedalīsies vien 13 tūkstoši karavīru, kas ir lielākais Vīnes dokumentā noteiktais limits, lai nevajadzētu pieaicināt novērotājus no ārpuses. Taču iepriekšējā pieredze liecina, ka patieso karavīru skaits ir daudz lielāks, un šoreiz mācību vēriens varētu pat sasniegt vēl nebijušus apmērus.

Jenss Stoltenbergs Varšavā arī uzsvēra, ka uz Minsku tiks nosūtīti divi NATO eksperti, kurus oficiāli uzaicinājusi Baltkrievija. Viņi varētu apmeklēt piecas dienas nedēļu ilgajās mācībās.

Tikmēr Krievija aicinājusi novērotājus tikai uz vienu dienu, turklāt ar ierobežotām iespējām sekot mācībām.

Tas pēc NATO ģenerālsekretāra teiktā ir nepietiekami.

Arī Latvija saņēmusi uzaicinājumu diviem militārajiem novērotājiem piedalīties septembrī paredzētajās Krievijas un Baltkrievijas mācībās.

“Zapad” mācības Krievija organizē vidēji ik pēc četriem gadiem, un vēl ne reizi to laikā nav bijusi nodrošināta pilnvērtīga iespēja tās novērot kādai no NATO dalībvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti