Labrīt

"Kalkūnos" mītošo bērnu vecāki aizvien pretojas LM reformu plāniem

Labrīt

Eirobarometrs: Eiropiešus visvairāk satrauc imigrācijas un terorisma draudi

Stingrāk sargās no ES uz ASV pārsūtītus personu datus

Stingrāk sargās no ES uz ASV pārsūtītus personu datus

No 1. augusta spēkā ir stājies tā dēvētais Eiropas Savienības (ES) un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) privātuma vairogs. Tas aizsargās ikvienas personas datus, kad tie tiks pārsūtīti no Eiropas Savienības uz ASV. Vienlaicīgi tiek ierobežota ASV drošības iestāžu piekļuve personu datiem, kā arī Eiropas Savienības pilsoņiem tiek radītas iespējas izmantot tiesiskās aizsardzības mehānismus.

Pēc vairāk nekā divu gadu ilgām diskusijām Eiropas Komisija un ASV Tirdzniecības departaments šī gada februārī panāca vienošanos par regulējumu transatlantiskajai personu datu apmaiņai komerciāliem nolūkiem. Nepieciešamība pēc šāda jauna ietvara radās pēc tam, kad pagājušā gada oktobrī ES Tiesa atzina par spēkā neesošu 2000. gadā pieņemto datu aizsardzības vienošanos ''Drošā osta''. Tiesas atzinumā tika norādīts, ka līdzšinējā vienošanās nav spēkā, jo tā pienācīgi neaizsargā patērētājus. Par pamatu šādam lēmumam tika minēti bijušā ASV specdienestu darbinieka Eduarda Snoudena atklājumi par plašām novērošanas un spiegošanas programmām sadarbībā ar telekomunikāciju uzņēmumiem un arī daudzu valstu, tostarp Eiropā, atbalstu.

Kā jūlijā paziņoja Eiropas Komisijas (EK) tieslietu komisāre Vera Jourova, Jaunais Eiropas Savienības un ASV privātuma vairogs, pirmkārt, uzliks skaidrus datu aizsardzības pienākumus projektā iesaistītajiem uzņēmumiem. Otrkārt, ASV drošības iestāžu piekļuve personu datiem tiks stingri ierobežota un tiks noteikti skaidri ierobežojumi, aizsardzības pasākumi un uzraudzības mehānismi. Un, treškārt – sūdzību gadījumos ikvienai personai ES būs iespēja izmantot tiesiskās aizsardzības mehānismus šajā jomā.

''Eiropas Savienības un ASV privātuma vairogam ir milzīgs potenciāls, nodrošinot pilsoņu pamattiesību aizsardzību un dodot tiesisku skaidrību uzņēmumiem, kuri paļaujas uz datu nosūtīšanu savā darbā. Privātuma vairogs stiprinās transatlantisko ekonomiku un atkārtoti apstiprinās uzticību mūsu kopīgajām vērtībām,'' uzsvēra komisāre Vera Jourova.

EK arī norāda, ka ikvienam iedzīvotājam, piemēram, būs tiesības vērsties pie uzņēmuma un pieprasīt papildu informāciju par datiem, kas atrodas to rīcībā, būs tiesības pieprasīt tos mainīt, ja informācija ir neprecīza vai novecojusi. Gadījumā, ja personas dati privātuma vairoga shēmā ir tikuši ļaunprātīgi izmantoti, būs pieejami vairāki nedārgi strīdu izšķiršanas mehānismi.

Jaunā vienošanās arī paredz, ka ASV Tirdzniecības departaments regulāri atjauninās un pārskatīs iesaistīto uzņēmumu sarakstu ar mērķi pārliecināties, ka uzņēmumi ievēro noteikumus, kurus paši ir apņēmušies pildīt.

Ja uzņēmumi noteikumus neievēros, tiks piemērotas sankcijas un tie tiks svītroti no saraksta. Kā norādījusi ASV tirdzniecības ministre Penija Prickere, papildus kopīgo vērtību aizsardzībai uzņēmumiem tiks radītas arī jaunas sadarbības iespējas:

''Privātuma vairoga apstiprināšana ir nozīmīgs pagrieziena punkts privātuma sfērā laikā, kad datu apmaiņa veicina izaugsmi visos sektoros – sākot no augsto tehnoloģiju ražošanas un beidzot ar reklāmu. Uzņēmumiem jaunais ietvars palīdzēs veicināt pārrobežu tirdzniecību, ļaus dibināt jaunus transatlantiskus kontaktus, kā arī piesaistīt jaunas investīcijas darba vietu radīšanai. Patērētājiem tas nozīmēs, ka jums būs pieeja saviem iecienītajiem interneta pakalpojumiem un jaunākajām tehnoloģijām, vienlaicīgi stingri aizsargājot savu privātumu.''

Jaunā dokumenta kritiķi gan uzskata, ka par spīti veiktajiem uzlabojumiem jaunais regulējums tomēr iekļauj vairākas neskaidrības. Piemēram, par izveidoto ombuda mehānismu pilsoņu sūdzību izskatīšanai. Kritiķi norāda, ka būtu vēlējušies redzēt skaidrākus un striktākus nosacījumus šīs institūcijas neatkarībai un pilnvarām. Taču to, cik veiksmīgi jaunā sistēma strādās, būs iespējams noskaidrot tikai pēc tam, kad tā reāli sāks darboties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti