«Stāt! Robeža slēgta!» – sienas un žogi uz pasaules valstu robežām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Meksikas protestus izsaukusī ASV prezidenta Donalda Trampa iecere par sienas būvēšanu uz robežas nav unikāla, un mūsdienās uz dažādu pasaules valstu robežām kopumā ir uzbūvētas 70 sienas, aplēsusi Kvebekas Universitātes pētniece Elizabete Voleta, ziņo AFP.

ASV žogs uz Meksikas robežas

Viena trešdaļa no 3200 kilometru garās ASV – Meksikas robežas jau šobrīd ir norobežota ar žogu, ko sankcionēja prezidents Džordžs Bušs un kas pabeigts 2010.gadā. Metāliska barjera ir vairāk nekā piecus metrus augsta un aprīkota ar prožektoriem un novērošanas kamerām. 

Eiropas barjeras pret migrantiem

FRANCIJA: 2016.gadā otrajā pusē Kalē ostā uzbūvēta kilometru gara siena, jo parastais sieta žogs nespēja atturēt daudzos patvēruma meklētājus no mēģinājumiem nokļūt  Lielbritānijā.

UNGĀRIJA: 2016.gadā uzbūvēta 175 kilometrus gara un četrus metrus augsta siena uz robežas ar Serbiju, kā arī uz robežas ar Horvātiju. 

Arī citas reģiona valstis būvē barjeras, lai apturētu bēgļu plūsmas, tajā skaitā SLOVĒNIJA uz robežas ar Horvātiju, AUSTRIJA uz robežas ar Slovēniju un MAĶEDONIJA uz robežas ar Grieķiju. 

BULGĀRIJA: 2014.gadā sāka būvēt dzeloņdrāšu nožogojumu uz daļas robežas ar Turciju, kuru šķērsoja patvēruma meklētāji. Pašlaik nožogojums ir 176 kilometrus garš. 

GRIEĶIJA: Grieķija kļuva par galvenajiem patvēruma meklētāju “vārtiem uz Eiropu”, un 2012.gadā Atēnas uzbūvēja 11 kilometrus garu žogu uz robežas ar Turciju.



SPĀNIJA – MAROKA: Spānijas anklāvs, vienīgā Āfrikas sauszemes robeža ar Eiropu, aizsargāta ar 10 kilometrus garu žogu.

Sienas un konflikti

IZRAĒLA – RIETUMKRASTS: Izraēla sāka būvēt 712 kilometrus garu drošības barjeru 2002.gadā, apgalvojot, ka tā apturēs palestīniešu nemierniekus. Kritiķi gan norāda, ka žogs izmantots, lai iegūtu zemi un ierīkotu de facto robežu, neņemot vērā starptautiskus likumus. Siena, kas dažviet ir pat deviņus metrus augsta, ir pabeigta par divām trešdaļām, aprīkota ar novērošanas torņiem un videokamerām. 

SAŪDA ARĀBIJA – IRĀKA: Reaģējot uz radikālā grupējuma "Daīš" jeb "Islāma valsts" ietekmes paplašināšanos, Saūda Arābija 2014.gadā papildināja septiņus metrus augstu uzbērumu uz Irākas robežas ar 900 metrus garu žogu un elektronisko novērošanas sistēmu. 



INDIJA – PAKISTĀNA: Indija uzbūvēja gandrīz 750 kilometrus garu barjeru uz de facto pastāvošas robežas, kas sadala strīdus raisošo Kašmiras štatu. Indija apgalvo, ka tas darīts, lai norobežotos no Pakistānas kaujiniekiem.

Iezīmēt teritoriju

ZIEMEĻKOREJA un DIENVIDKOREJA: Vispamatīgāk aprīkotā militāra robeža pasaulē ir 1953.gadā novilktā robeža starp Ziemeļkoreju un Dienvidkoreju. Dzeloņdrāšu žogi, sensori, mīnas un smagie ieroči –  šī zona stiepjas 250 kilometru garumā gar visu robežu. 

RIETUMSAHĀRA: 2700 kilometru smilšu uzbērums pastāv kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem. Tas uzcelts starp teritoriju, ko kontrolē Maroka, un zonu, ko kontrolē nemiernieki, kas cenšas panākt pilnu kontroli pār Rietumsahāru kopš septiņdesmitajiem gadiem.

KIPRA: Siena sadala salu un tās galvaspilsētu Nikosiju turku un grieķu daļās, kas izveidojās pēc Turcijas iebrukuma 1974.gadā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti