Pusdiena

Pētnieks: Rīgai jāizvērtē, vai tās ielām der valsts ceļu specifikācijas

Pusdiena

Saeima pieņem deklarāciju par Latvijas valstpiederīgo bērnu tiesību aizsardzību ārzemēs

Starptautiskā krimināltiesa izmeklēs noziegumus pret cilvēci Gruzijas-Krievijas karā

Starptautiskā krimināltiesa izmeklēs noziegumus pret cilvēci Gruzijas-Krievijas karā

Starptautiskā krimināltiesa pieņēmusi lēmumu izmeklēt apsūdzības par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci Krievijas un Gruzijas kara laikā 2008. gadā. Starp apsūdzībām ir etnisko gruzīnu nogalināšana un padzīšana no mājām, kā arī uzbrukumi miera uzturētājiem.

Hāgā bāzētā Starptautiskā krimināltiesa paziņojusi, ka tai ir "ticams pamats uzskatīt", ka Krievijas un Gruzijas kara laikā 2008. gadā tika pastrādāti noziegumi pret cilvēci un kara noziegumi. Tiesas izmeklētāji izmeklēs liecības par noziegumiem, kas notikuši 2008.gadā laika posmā no 1.jūlija līdz 10.oktobrim - tas ir, arī pirms un pēc augustā notikušā kara.

Starptautiskā krimināltiesa paziņojumā norādīja, ka tiks izmeklēti tādi noziegumi pret cilvēci kā slepkavības, iedzīvotāju piespiedu pārvietošana un vajāšana.

Tāpat Hāgas tiesa izmeklēs kara noziegumus, piemēram, uzbrukumus civiliedzīvotājiem un miera uzturētājiem, īpašuma iznīcināšanu un laupīšanu.

Trīs tiesnešu paneļa lēmums sākt izmeklēšanu pieņemts pēc tam, kad attiecīgu prasību pērn oktobrī iesniedza Starptautiskās krimināltiesas prokurore Fatu Bensuda.

Viņa paziņoja, ka viņai ir liecības par to, ka abas konfliktā iesaistītās puses nogalinājušas miera uzturētājus, kas ir kara noziegums. Saskaņā ar Bensudas paziņojumu, šāviņi no Dienvidosetijas pozīcijām nogalināja divus gruzīnu miera uzturētājus, bet Gruzijas spēki nogalināja desmit krievu miera uzturētājus un iznīcināja medicīnas iestādi.

Bensuda arī norādīja, ka viņai ir pierādījumi, kas liecina - Gruzijas separātiskā reģiona Dienvidosetijas spēki nogalināja līdz 113 etniskos gruzīnu iedzīvotājus. Bet no mājām padzīti līdz 18 500 cilvēku, kas bija daļa no "piespiedu pārvietošanas kampaņas", ko veica Dienvidosetijas varasiestādes.

Etnisko gruzīnu skaits konflikta zonā samazinājās vismaz par 75%. Prokurore Bensuda piebilda, ka noziegumi pastrādāti ar "iespējamu Krievijas bruņoto spēku līdzdalību".

Piecu dienu kara laikā 2008.gada augustā Krievija pastiprināja savu kontroli pār Gruzijas separātisko reģionu Diendidosetiju un vēlāk atzina tās teritorijas neatkarību.

Krievija, tāpat kā ASV, nav 2002.gadā dibinātās Starptautiskās krimināltiesas locekle. Gruzija ir un līdz ar to tai ir jurisdikcija pār noziegumiem, kas pastrādāti tās teritorijā.

Aģentūra "Reuters" norāda, ka Hāgā bāzētā tiesai arī izskata, vai sākt izmeklēšanu par noziegumiem, kas pastrādāti Ukrainas austrumos.

Krievijas-Gruzijas kara izmeklēšana ir pirmā Starptautiskās krimināltiesas izmeklēšana par konfliktu ārpus Āfrikas. Tiesa tikusi kritizēta par to, ka savā 13 gadus ilgajā pastāvēšanas vēsturē tā atvērusi izmeklēšanas tikai Āfrikas valstīs. Šajā laikā tā paziņojusi tikai divus notiesājošus spriedumus - attiecībā uz mazpazīstamiem Kongo nemiernieku kaujinieku līderiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt