Pasaules panorāma

Francijas vēstniece: nepieciešama kopēja Eiropas cīņa pret terorismu

Pasaules panorāma

Ieskats 2. decembra "Pasaules panorāmas" tematos

Nosauc Oksfordas vārdnīcas "gada vārdus"

Starp Oksfordas vārdnīcas gada vārdiem «pandēmija» un «koronavīruss»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ik gadu Oksfordas universitātes prese, kas publicē slaveno Oksfordas vārdnīcu, izvēlas vārdu, kas vislabāk apraksta aizgājušo gadu. Šogad tā nav tradicionāli nosaukusi gada vārdu. Viņuprāt, 2020. gads ir bijis notikumiem tik bagāts, ka ar vienu vārdu to nevar aprakstīt. 

Gada vārda vietā publicēts ziņojums ar nosaukumu “vēl nebijuša gada vārdi”, kurā dokumentēts kā koronavīrusa pandēmija un citi notikumi mainījuši angliski runājošās pasaules leksikonu. 

Britu zinātnieki izpētījuši, ka vārds “koronavīruss” kopš aprīļa lietots pat biežāk par vārdu “laiks”, bet maijā to apsteidza jau “Covid-19.” 

Savukārt vārda “pandēmija” lietojums esot pieaudzis par 57 tūkstošiem procentu. 

Tāpat īpaši populārs kļuvis labskanīgais vārds “lockdown” jeb noslēgšana, citos tulkojumos pat “blokāde”, kuru no angļu valodas tieši pārņēmušas arī citas valodas. Tāpat “frontliners” jeb pirmrindnieki, ar ko apzīmē mediķus un cilvēkus, bez kura darba nevar iztikt – lielveikalu darbiniekus, preču piegādātājus un citus. 

Pandēmija nesusi arī vairākus jaunvārdus, piemēram, “Zoombombing” jeb “Zoom-bobmbardēšana”, ar kuru apzīmē negaidītu viesu un videomateriālu iejaukšanu “Zoom” konferencēs, kā arī saliktenis “Blursday” jeb “migl-diena” – ar to apzīmē situāciju, kad nedēļas dienas garlaicīgās ierobežojumu rutīnas dēļ vienkārši beidz atšķirties cita no cietas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti