Starp Gruziju un Ukrainu izcēlušās nesaskaņas Saakašvili dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Gruzija ir atsaukusi uz konsultācijām savu vēstnieku Ukrainā, tādējādi reaģējot uz Ukrainas prezidenta lēmumu iecelt bijušo Gruzijas prezidentu Mihailu Saakašvili par prezidenta Reformu izpildkomitejas vadītāju. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis šādu Gruzijas rīcību nosaucis par kļūdu. Tikmēr pats Saakašvili paziņojis par pirmajām reformām, ko plānojis īstenot jaunajā amatā.

Starp Gruziju un Ukrainu izcēlušās nesaskaņas Saakašvili dēļ
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Par to, ka Gruzijas un Ukrainas diplomātiskajās attiecībās varētu pieaugt saspīlējums, komentētāji sāka runāt jau tūlīt pēc tam, kad aprīļa vidū Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja par savu apņemšanos izvirzīt bijušo Gruzijas prezidentu un bijušo Odesas apgabala administrācijas vadītāju Mihailu Saakašvili vicepremjera amatam.

Jau toreiz Gruzija draudēja ar sava vēstnieka atsaukšanu, jo bijušais prezidents Gruzijā atrodas meklēšanā par aicinājumiem gāzt valsts varu. Par Ukrainas vicepremjeru Saakašvili tā arī nekļuva, jo neizdevās savākt nepieciešamās parlamentāriešu balsis. Taču ceturtdien viņš tika apstiprināts Reformu izpildkomitejas vadītāja amatā. Šī izpildkomiteja ietilpst prezidenta Nacionālajā reformu padomē, un tās galvenais uzdevums ir priekšlikumu sagatavošana reformu stratēģiskajai plānošanai, to saskaņota īstenošana un reformu realizācijas uzraudzība.

Gruzijas reakcija ilgi nebija jāgaida. Tās ārlietu ministrs Davids Zalkaliani paziņoja par Gruzijas vēstnieka Ukrainā atsaukšanu uz konsultācijām:

"Gruzijas stratēģiskā partnera lēmums iecelt amatā personu, kas Gruzijā atrodas kriminālvajāšanā, rada virkni jautājumu. Tieši tāpēc ir pieņemts lēmums atsaukt uz konsultācijām Gruzijas vēstnieku Ukrainā.

Tā nav ikdienišķa, bet ierasta prakse diplomātiskajā darbā, kas norāda uz atsevišķu problēmu rašanos. Mums ir žēl, ka tika pieņemts šāds lēmums, taču, neskatoties uz to, mēs to neuzskatām par apdraudējumu divu draudzīgu valstu attiecībām vai par iemeslu pārskatīt stratēģisko sadarbību starp mūsu valstīm. Mums ir ļoti daudz kopīgu viedokļu un kopīgu izaicinājumu."

Komentējot lēmumu apstiprināt Saakašvili amatā, Ukrainas Ārlietu ministrija paskaidrojusi, ka Saakašvili ir Ukrainas pilsonis un iemesls ir viņa sasniegumi reformu īstenošanā. Ukrainai pašlaik – Covid-19 un ekonomiskās krīzes laikā – ir nepieciešami nestandarta risinājumi. Uz to norādījis arī pats Saakašvili, aicinot atvieglot uzņēmējdarbības vidi un pilnībā mainīt medicīnas sistēmu Ukrainā.

"Pašlaik arī Ukrainu ir skārusi milzīga krīze, kas saistīta ar koronavīrusu. Pirmais, ko nepieciešams darīt, lai palīdzētu ekonomikai – ir jāatbrīvo bizness no administratīvās iejaukšanās. Ir daudz dažādu muļķīgu regulējumu, no kuriem ir jātiek vaļā. Un šeit galvenais vārds ir brīvība. Pirmajā posmā ir nepieciešams atcelt šos muļķīgos regulējumus nodokļu sfērā, muitā, kur ir jāpilda milzīgs apjoms dažādu papīru.

Ir jādomā par uzņēmējdarbības brīvību. Otrkārt, ir nepieciešams pilnībā mainīt medicīnas sistēmu.

Līdzšinējie mēģinājumi kaut ko daļēji mainīt neko nedos. Mēģinājumi reanimēt vecās, padomju laika reformas, nedarbosies, un veco sistēmu pārbūvēt nebūs iespējams. Tā ir jāmaina pilnībā. Pretējā gadījumā vārds "reforma" tā arī paliks lamuvārds," stāstīja Saakašvili.

Diplomātisko saspīlējumu ar Gruziju komentējis arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Pēc viņa vārdiem, Gruzija ir pieļāvusi kļūdu, un Kijeva ar līdzīgiem pretpasākumiem neatbildēs. Turklāt, lai neviens netiktu aizvainots, Zelenskis uzsvēris, ka kadru izvēle ir Ukrainas iekšējā lieta. Bet kadru apstiprināšana ir viņa personiskais lēmums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti