Sadaļas Sadaļas

Labrīt

Arī apgabaltiesa neļauj Jelgavas novadam atgūt Aspazijas māju

Labrīt

Literāts Pēteris Keišs par filmu ''Cilvēka bērns''

Standartizēts Eiropas ceļošanas dokuments efektivizēs migrācijas politiku

Standartizēts Eiropas ceļošanas dokuments efektivizēs migrācijas politiku

Eiropas Parlaments (EP) ir pieņēmis Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumu par standartizētu Eiropas ceļošanas dokumentu, kas ļautu paātrināt Eiropas Savienībā (ES) no trešajām valstīm nelegāli ieceļojušo personu atgriešanu to izcelsmes valstīs. Patlaban trešās valstis nevēlas pieņemt ES dalībvalstu atgriešanas dokumentus vairāku iemeslu dēļ, tajā skaitā nepietiekamas drošības informācijas un atšķirīgo formātu dēļ. Ieviešot vienotu standartu, EK cer padarīt savu migrācijas politiku daudz efektīvāku.

Vēl pirms bēgļu krīzes pastiprināšanās 2014. gadā Eiropas Savienības dalībvalstis kopumā pieņēma aptuveni vienu miljonu lēmumu par migrantu, kuriem nav tiesību iebraukt vai uzturēties Eiropas Savienības teritorijā, nosūtīšanu uz viņu izcelsmes valstīm. Taču no šī skaita tikai aptuveni 40% gadījumu neregulārie imigranti reāli tika atgriezti uz kādu no ārpus Eiropas Savienības esošu valsti. Viens no galvenajiem šķēršļiem veiksmīgai personu atpakaņosūtīšanai ir ceļošanai derīgu dokumentu trūkums.

Eiropadomes 1994. gadā pieņemtās rekomendācijas nosaka standarta ceļošanas dokumenta modeli trešo valstu pilsoņiem. Taču EK dati liecina, ka šādu dokumentu lietošana dalībvalstīs ir ļoti zema. Šādus dokumentus ir atzinušas 15 no 17 valstīm, ar kurām ir noslēgti atpakaļnosūtīšanas līgumi, turklāt daudzas no trešajām valstīm, ar kurām šādas sarunas vēl tikai notiek, ir kritizējušas dokumentu drošības pakāpi, norādot uz iespējamību ar šādiem dokumentiem krāpties un tos viltot. Tieši tāpēc jau pagājušā gada septembrī EK nāca klajā ar jaunu rīcības plānu, kā palielināt neregulāro imigrantu standartizētu ceļošanas dokumentu pieņemšanu, drošības līmeņa vairošanu, kā arī pašas atpakaļnosūtīšanas apjomu palielināšanu.

Kā pirms Eiropas Parlamenta debatēm paziņoja izstrādātā dokumenta ziņotājs no Somijas Jusi Halls Aho, jaunais ceļošanas dokuments nebūs brīnumlīdzeklis, bet gan vairāk solis pareizajā virzienā:

''Zemais atgriešanas lēmumu izpildes līmenis liek mūsu pilsoņiem šaubīties par Eiropas patvēruma un imigrācijas politikas uzticamību un likumību. Tas arī iedrošina ļaunprātīgi izmantot pašreizējo Eiropas patvēruma sistēmu tiem, kuriem nepienākas starptautiskā aizsardzība, bet mums rada grūtības izlietot mūsu ierobežotos resursus tām personām, kurām palīdzība patiešām ir nepieciešama. Lai arī vienota Eiropas ceļošanas dokumenta forma trešo valstu personām, kas nelikumīgi uzturas Eiropā, nav burvju risinājums, tas ir viens solis pareizajā virzienā. Mēs arī pašlaik nevaram pateikt, cik lielā mērā šāda dokumenta trūkums ir tiešām iemesls neuzņemt atpakaļ savus pilsoņus, un cik bieži tā ir vienkārši atruna.''

Lai turpmāk cīnītos pret ceļošanas dokumentu viltošanu, saskaņotās atgriešanas veidlapas iekļaus vienotus drošības elementus, piemēram, ūdenszīmes, kādas tiek izsniegtas arī ieceļošanas vīzās Eiropas Savienības valstu rezidentiem bez derīgiem ceļošanas dokumentiem.

Kā norādījis Eiropas Savienības migrācijas lietu komisārs Dimitris Avramopuls, šis jaunais ceļošanas dokuments ir ļoti nozīmīgs solis, lai padarītu migrācijas politiku daudz efektīvāku. Viņš arī norādījis, ka Eiropas Komisijai priekšā stāv ciešs darbs kopā ar dalībvalstīm:

''Galvenais mērķis ir popularizēt readmisijas līgumus gan Eiropas, gan dalībvalstu līmenī, kā arī panākt, lai šie dokumenti tiktu plaši atzīti trešajās valstīs. Ja mēs savus centienus ievirzīsim pareizajā virzienā, tas var kļūt par ļoti nozīmīgu līdzekli, sadarbības veicināšanā personu atgriešanas jautājumos ar personu izcelsmes valstīm un tranzītvalstīm. Kā pieprasījis parlaments, Eiropas Komisija divu gadu laikā sniegs parlamentam un Eiropadomei atskaiti par to, kā jaunie noteikumi tiek ieviesti dzīvē.''

Lai lēmums stātos spēkā, jaunā regula vēl ir oficiāli jāapstiprina ES Padomei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt