Dienas notikumu apskats

Eigims aizturēts lietā par korupciju 4 miljonu eiro vērtos būvniecības iepirkumos

Dienas notikumu apskats

LVSADA vienbalsīgi atbalsta grozījumus ārstniecības likumā

Stājies spēkā pamiers Jemenas stratēģiski svarīgajā Hudeidas ostas pilsētā

Stājies spēkā pamiers Jemenas stratēģiski svarīgajā Hudeidas ostas pilsētā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Otrdien stājies spēkā ilgi gaidītais pamiers Jemenas stratēģiski svarīgajā Hudeidas ostas pilsētā. Daudzi miljoni iedzīvotāju cer, ka tas noturēsies un būs pamatā vairāk nekā trīs gadu ilgušā postošā kara izbeigšanai starp valdības un nemiernieku spēkiem. Izrāvienu izdevies panākt pēc ANO vadītajām sarunām Stokholmā. Karadarība Jemenā izraisījusi pašlaik lielāko humāno krīzi pasaulē. Miruši tūkstošiem cilvēku, bet miljoniem drauds bads. 

Ilgi gaidītais pamiers stratēģiski svarīgajā Sarkanās jūras ostas pilsētā Hudeidā stājās spēkā naktī uz otrdienu. Pirmajās stundās vēl pienāca ziņas par atsevišķām sadursmēm, taču dienas gaitā situācija raksturota kā salīdzinoši mierīga.

Tagad tiek gaidīti Apvienoto Nāciju novērotāji. Tiek sagaidīts, ka Hudeidas pamiera novērošanas misija darbu sāks tuvāko 24 stundu laikā.

Jemenu jau vairāk nekā trīs gadus plosa karš, kopš hutiešu nemiernieki sagrāba lielu daļu valsts rietumu, sākot kaujas pret prezidentam Abdrabuham Mansūram Hadi lojālo armiju. Tiek uzskatīts, ka hutiešu nemiernieki bauda Irānas atbalstu. Reaģējot uz notiekošo, prezidenta Hadi valdības atbalstam konfliktā iesaistījās Saūda Arābija, vēl vairāk uzkurinot kara liesmas.

Tas Jemenā prasījis milzu upurus, un šomēnes Stokholmā notika ANO rīkotas sarunas, lai mēģinātu pielikt punktu konfliktam.

Sarunas vainagojušās ar vienošanos par pamieru svarīgajā Hudeidā, kuras osta nodrošina ar resursiem divas trešdaļas Jemenas iedzīvotāju, gan arī ir svarīgs humānās palīdzības piegādes punkts.

ANO iepriekš brīdināja, ka, piepildoties sliktākajam scenārijam, kauja par Hudeidas kontroli var prasīt pat cetrutdaļmiljonu cilvēku dzīvības, bloķējot iespējas piegādāt palīdzību vēl miljoniem.

Pēc pamiera stāšanās spēkā nākamais solis būs abu pušu kaujinieku koordinēta atkāpšanās uz pozīcijām ārpus pilsētas. Tam jānotiek divu nedēļu laikā, un procesu uzraudzīs Apvienotās Nācijas caur Redislokācijas koordinācijas komiteju. Tajā ietilpst gan Jemenas valdības, gan hutiešu nemiernieku pārstāvji, bet komiteju vadīs ANO. Paredzēts, ka pirmā komitejas sanāksme varētu notikt trešdien, un plānots, ka komitejas vadītājs katru nedēļu sniegs atskaites ANO Drošības padomei.

Stokholmas vienošanās paredz arī apmainīšanos ar tūkstošiem gūstekņu.

Miljoniem jemeniešu cer, ka pamiers noturēsies un būs pamatā situācijas stabilizēšanai arī pārējā valstī. Kopš kara sākuma nogalināti ap desmit tūkstoši cilvēku, liecina Pasaules Veselības organizācijas aplēses. Smags pārtikas trūkums skar astoņus miljonus cilvēku, bet bada risks draud pusei Jemenas iedzīvotāju – 14 miljoniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti