Pasaules panorāma

Brāļi – pretējās frontes pusēs

Pasaules panorāma

Lietuvā koronavīruss paver biznesa iespējas

Spriedze pie Grieķijas robežas nerimst

Spriedze pie Grieķijas un Turcijas robežas joprojām nerimst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Dažas stundas pēc vardarbības eskalācijas Sīrijas Idlibas provincē, kā rezultātā bojā gāja vairāki Turcijas karavīri un tūkstošiem cilvēku nācās pamest izpostītās teritorijas, Turcijas prezidents Radžeps Tajips Erdogans paziņoja, ka vairs neaizturēs migrantus, kuri cer nokļūt Eiropas Savienībā. Pusotru nedēļu pēc šī paziņojuma spriedze pie Grieķijas robežas nav rimusi.

Tūkstošiem cilvēku, kurus līdz robežai palīdzēja nogādāt paši Turcijas dienesti, pieprasa patvērumu. Tie ir gan bēgļi no Sīrijas, gan migranti no citiem reģioniem. Pierobežas ciemi Turcijā ir pilni ar cilvēkiem, kuri tur piestājuši, pirms doties tālāk. Tomēr iekļūšana Eiropas Savienībā nav garantēta. Robežsargi migrantus atbaida ar piparu un asaru gāzi, kā arī brīdinājuma šāvieniem. Eiropas Savienība Ankaras lēmumu atvērt robežas asi nosodījusi, norādot, ka tā ir politiski motivēta.

"Tas bija Turcijas prezidents, kurš teica, ka Eiropas robežas ir atvērtas. Bet tā nav. Tās nebija un nav vaļā," teica Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena. Brisele šobrīd uzsākusi sarunas ar Ankaru, lai pārskatītu 2016. gada vienošanos un meklētu risinājumu pašreizējai situācijai. Lai arī Grieķijas robeža tiek vērīgi sargāta, daudziem izdevies iekļūt Eiropā nelikumīgi. Tur policija viņus aizturējusi un arestējusi.

"Žurnālistiem katru dienu atļauj atrasties tuvu robežai aptuveni 15-20 minūtes. Tur mēs redzējām aptuveni simt cilvēku, kuri tikuši vistuvāk. Viņi bija skaļi un manāmi agresīvi. Bet viņu ģimenes un bērni atradās tālāk no pašas robežas," no Grieķijas speciāli “Pasaules panorāmai” par notiekošo stāstīja grieķu brīvžurnāliste, dokumentālo filmu veidotāja Dafne Tolisa.

Žurnāliste uzskata, ka jaunā migrantu plūsma šķēlusi sabiedrību un vairojusi bailes. Sevišķi salu iedzīvotāji, kuriem ikdienā jādzīvo kopā ar tūkstošiem iebraucēju, kļuvuši īpaši agresīvi, tajā skaitā pret žurnālistiem. Filmēšanas laikā Samas salā vietējie, domājot, ka žurnālisti atspoguļos tikai migrantu viedokli, atņēmuši filmēšanas grupai kameru un iznīcinājuši to. Tolisa norāda, ka grieķi cer uz situācijas risinājumu Eiropas Savienības līmenī.

Lai uzzinātu, kā uz notikumu attīstību skatās Turcijas iedzīvotāji, “Pasaules panorāma” sazinājās ar vīrieti, kurš pašlaik tur dzīvo. Vīrietis nevēlējās atklāt savu identitāti, skaidrojot, ka publiska viedokļa paušana var radīt problēmas.

"Tā ir skumja situācija un humanitārā krīze. Neuzskatu, ka kāda no pusēm rīkojas pareizi. Varbūt no Eiropas mediju skatupunkta izskatās, ka eiropieši rīkojas pareizi, bet es tā neuzskatu. Neatbalstu Turcijas valdību, bet arī Eiropas nerīkojas pareizi. Abas puses saista vienošanās, bet Eiropas Savienība savus solījumus Turcijai nav turējusi," teica Turcijas iedzīvotājs.

Vīrietis asi kritizēja to, kā Grieķija reaģējusi uz migrantu pieplūdumu. Turcijas medijos esot aprakstīts, kā robežsargi situši cilvēkus un šāvuši uz viņiem, arī uz bērniem. "Šobrīd, humanitārās krīzes laikā, Eiropa uzvedas savtīgi. Turcijai nav kapacitātes uzņemt visus tos cilvēkus. Eiropa it kā kaut ko dara, bet Turcija uzņemas visu atbildību," norādījis Turcijas iedzīvotājs.

Turcijas iedzīvotājs ir pārliecināts, ka Eiropai jāuzņemas lielāka atbildība pašreizējā situācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti