Spriedze Kijevā aug; opozīcija gatava sarunām tikai pamiera gadījumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vairāk nekā 20 cilvēku gājuši bojā un vismaz 500 ievainoti sadursmēs Ukrainas galvaspilsētas Kijevas centrā, milicijas vienībām cenšoties ieņemt Neatkarības laukumu. Varas iestādes paziņojušas, ka opozīcija šādi ar varu mēģina pārņemt varu valstī. Protestētāji un opozīcija ir gatavi iesaistīties sarunās ar varu tikai tad, ja tiks izsludināts pamiers. 

Otrdien vakarā Ukrainas milicijas speciālo uzdevumu vienības „Berkut” kareivji devās uzbrukumā Neatkarības laukumam Kijevas centrā. Vardarbīgām sadursmēm turpinoties visu nakti, ievainojumus guvuši vairāk nekā 500 cilvēku, daudzi no kuriem nogādāti slimnīcās vai arī blakus esošajā baznīcā un klosterī. Diemžēl, bojā gājušo skaits sasniedzis jau 25, nogalināts arī laikraksta „Vesti” žurnālists Vjačeslavs Veremijs un deviņi miliči. Par šiem nāves gadījumiem uzsāktas krimināllietas.

Iekšlietu ministrijas pārstāvji gan paziņojuši, ka miliči šaujamieročus nav izmantojuši un, kā norādīts ministrijas paziņojumā, iespējams, protestētāji traumējuši un sašāvuši paši sevi. Žurnālisti un aktīvisti norāda, ka notikumu vietā atrastas gan Kalašņikova automātu patronu, gan pistoļu patronu čaulītes.

No rīta „Berkut” kareivji kārtējo reizi mēģināja ieņemt centrālo laukumu, cenšoties to ielenkt arī no citām ielām, kuras netika izmantotas pirms tam. Taču pirms pusdienlaika konfrontācijā iestājās neliels pārtraukums, cerot, ka pulksten 11:00 varētu notikt prezidents Viktora Janukoviča sarunas ar opozīcijas līderiem, taču  tās gan nenotika.

Pagājušajā naktī pēc pirmajām sarunām ar partijas „Batkivščina” līderi Arsēniju Jaceņuku un „UDAR” līderi Vitāliju Kļičko, ar paziņojumu nāca klajā arī pats Janukovičs. Viņš aicinājis opozīciju atteikties no radikāļiem, kas provocē sadursmes Kijevas centrā, vai arī turpināt tos atbalstīt un tad saruna būšot pavisam cita. Janukovičs uzskata, ka opozīcijai nav tautas mandāta, tā pārkāpj konstitūciju un ar grautiņiem, dedzināšanu un slepkavībām cenšas sagrābt varu valstī. Ukrainas prezidents arī norādījis, ka vēl nav par vēlu atkāpties un sēsties pie sarunu galda, vienlaicīgi uzsverot, ka par aicinājumu ķerties pie ieročiem opozīcijas līderi tiks saukti pie atbildības. 

Savukārt Ukrainas premjerministra pienākumu pildītājs Sergejs Arbuzovs trešdien, atklājot ministru kabineta sēdi, paziņoja, ka Ukrainas vara ir piekritusi kompromisiem, taču radikālie spēki ir izprovocējuši nekārtības.

„Visi, uz kuriem attiecās likums par amnestiju, tika atbrīvoti. Taču protestētāji nevēlas civilizētu izeju no krīzes un nevēlējās atbrīvot ieņemtās administratīvās ēkas. Diemžēl vakar radikāli noskaņoti demonstranti izprovocēja nemierus Kijevas centrā, un tas nav pieļaujams. Gan Ukrainas iedzīvotāji, gan vara, gan starptautiskā sabiedrība asi nosoda vardarbību un agresiju. Tā nav demokrātijas un pilsoniskās pozīcijas izpausme, tā ir manipulācija ar cilvēku apziņu un mēģinājums ar spēku sagrābt varu,” pauda Arbuzovs.      

Sergejs Arbuzovs
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Ukrainas aizsardzības ministrs Pāvels Ļebedevs ir apstiprinājis, ka ir devis rīkojumu nosūtīt no Dņepropetrovskas uz Kijevu desanta spēkus. Ļebedevs paskaidrojis, ka šo spēku uzdevums būs aizsargāt bāzes, kurās tiek glabāti ieroči un munīcija. Iepriekš aizsardzības ministrs bija paziņojis, ka aizsardzības ministrijas spēki neiejauksies valsts iekšpolitikā.

Pagājušās nakts laikā protesta akciju dalībnieki daudzviet Ukrainā uzbrukuši milicijas specvienību bāzēm un, pēc dažām ziņām, protestētāju rokās nonākuši arī šaujamieroči. Ivanofrankivskas iekšējā karaspēka daļas vadība ir paziņojusi, ka tā atteiksies pildīt pavēles vērsties pret iedzīvotājiem.

Valdošā Reģionu partija norādījusi, ka Maidans līdz šim nav izdzenāts pilnībā tikai tāpēc, ka prezidents neesot devis attiecīgu rīkojumu. Ukraiņu mediji ziņo, ka pašlaik Neatkarības laukumā atrodoties aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, turklāt saņemtas ziņas, ka par spīti ceļu blokādēm uz galvaspilsētu dodas arī autobusu kolonnas ar Maidana atbalstītājiem no reģioniem.

Partijas „Batkivščina” līderis Arsēnijs Jaceņuks prezidenta Viktora Janukoviča izvirzītās prasības nosaucis par prasību padoties. Pēc Jaceņuka vārdiem, sarunas un dialogs nav iespējami, kamēr turpinās vardarbība no varas iestāžu puses. Savukārt Kļičko vadītā partija „UDAR” uzskata, ka Janukovičs pienācīgi neizprot situāciju valstī, un trešdien partijas publicētā paziņojumā norāda, ka vara ir pārkāpusi robežu un tagad tauta nepiekritīs nekam mazākam, kā vien Janukoviča demisijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti