Spriedze Izraēlā un Palestīnā sasniedz pēdējo gadu augstāko līmeni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Turpinoties masveidīgiem palestīniešu „Hamas” kaujinieku raķešu uzbrukumiem Izraēlas pilsētām, Jeruzalemei var nākties pieņemt lēmumu par karaspēka ievešanu Gazā. Tā atzinis Izraēlas premjerministra pārstāvis. Plaša sauszemes operācija izraisīs radikālu pretreakciju un atbalsosies Tuvo Austrumu reģionā, tomēr ar katru dienu Izraēlas bruņotajiem spēkiem kļūst arvien grūtāk pasargāt savus civilos iedzīvotājus no palestīniešu teroristu uzbrukumiem.

“Mēs nevaram to pārtraukt, bet mums ir tas jāaptur” - tas ir viens no Izraēlas bruņoto spēku vēstījumiem sabiedrībai. Palestīniešu kaujinieku organizācijas „Hamas” uzbrukuma draudi ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu Izraēlas pilsētās, tomēr nule situācija eskalējusies līdz pēdējo gadu augstākajam līmenim.

Trīs izraēliešu pusaudžu noslepkavošanai sekoja atriebības akts – palestīniešu bērna sadedzināšana, dzīvam esot, vēlāk cits bērns no šīs pašas palestīniešu ģimenes smagi piekauts. Naida atriebība pielēja eļļu pastāvīgajam konfliktam, un tas uzliesmojis ar jaunu spēku.

Pēdējo trīs dienu laikā no palestīniešu apdzīvotā Gazas sektora uz Izraēlu raidītas 570 raķetes. Pastāvīgu draudu un savstarpēja naidīguma gaisotnē (kopš Izraēlas valsts izveidošanas) uzaugušas jau vairākas paaudzes gan ebreju, gan palestīniešu pusēs.

Starptautiskā sabiedrība aicina uz savaldību abas konflikta puses, tomēr vienlaikus tiek asi nosodīti „Hamas” uzbrukumi. Kamēr Izraēlas bruņotie spēki uzbrukumus galvenokārt vērš individuāliem mērķiem, lai pēc iespējas minimizētu vai pilnībā izvairītos no civiliedzīvotāju upuriem, palestīniešu kaujinieku raķetes un artilērijas lādiņi tiek raidīti bez īpašas tēmēšanas.

„Nevienai valstij nebūtu jādzīvo pastāvīgās bailēs no vardarbības, kas bez izšķiršanas vērsta pret civilajiem iedzīvotājiem. Bet tieši to mēs redzam šajā gadījumā. Svarīgi ievērot, ka „Hamas” ir teroristiska organizācija. Un viņi īsteno neierobežotus uzbrukumus Izraēlai. Kā esmu minējusi, taču to vērts atkārtot, Izraēlā ir bojā gājušie civiliedzīvotāji, tostarp bērni. Un tas ir ļoti traģiski,” norāda ASV valsts departamenta pārstāve Džena Psaki.

Atsevišķos kadros jaunieši pirms skriet uz tuvāko bumbu patvertni Ašdodas ostas pilsētā, kas ir netālu no Telavivas, mobilajā ierīcē nofilmējuši raķešu virkni, kas nāk no Gazas. Lai gan ir raķetes, kas sasniedz mērķi, nogalinot cilvēkus un sagraujot infrastruktūru, tomēr Izraēlas lielākās pilsētas aizsargā īpaša mobilā gaisa aizsardzības sistēma – tā dēvētais tērauda kupols. Šī sistēma iedarbināta tikai pēdējos pāris gadus, bet jau pierādījusi savu efektivitāti, aizturot lielu daļu šāviņu.

Palestīniešu „Hamas” plaši izmanto civilos iedzīvotājus kā dzīvo vairogu, bet palestīniešu mājas tiek izmantotas kā raķešu palaišanas vietas un munīciju glabātuves. „Hamas” runasvīrs Sami Abu Zuhrī mudina turpināt civilo vairogu stratēģiju.

„Tas ir fakts, ka ļaudis gatvi ziedot sevi, lai aizsargātu mājas pret Izraēlas lidaparātu uzlidojumiem. Šī stratēģija sevi attaisnojusi. Un mēs – „Hamas” – aicinām mūsu ļaudis sekot šai praksei,” sludina Zuhrī. 

Izraēla atgādina, ka saskaņā ar starptautiskajām normām civiliedzīvotāju mājas drīkst pārvērst par militāra uzbrukuma mērķi, ja tās tiek izmantotas militāros uzbrukumos. Oficiālā Jeruzaleme jau atzinusi, ka, turpinoties masīviem raķešu uzbrukumiem, tiek pieļauta arī kājnieku vienību intervence Gazā. Laiks apvaldītākiem risinājumiem strauji beidzas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti