Pusdiena

Saeima izveido parlamentārās izmeklēšanas komisiju korupcijas pētīšanai

Pusdiena

Latvijas Radio žurnālistu komentāri par «Panamas dokumentiem»

Reportāža no spridzinātās Briseles lidostas

Spridzinātās Briseles lidostas darbinieki: Pārāk traģiski, lai varētu pastāstīt

Ļoti skumja gaisotne - tā saka Latvijas Radio aptaujātie Briseles starptautiskās Zaventemas lidostas darbinieki. Lai gan lidosta jau piekto dienu atvērta apmeklētājiem, taču tā apkalpo jūtami mazāk cilvēku nekā pirms teroraktiem.

Plašā un allaž cilvēku pilnā Briseles starptautiskā Zaventemas lidosta ir savādi mierīga un pat klusa. Kad izietas pārbaudes ārkārtas apstākļos uzbūvētajās teltīs un angāros un ir iespējams nokļūt lielajā, gaišajā, plašajā lidostas aizbraukšanas zonā, redzams, ka daudzi veikali un ēstuves joprojām ir ciet. To ieejām priekšā ir metāla aizvirtņi.

Tomēr tur manāms valūtas maiņas punkts, kas iepriekš te nav bijis, un tas liek domāt, ka tas ir pārcelts no izpostītās reģistrācijas zāles. Tur strādā divi sirmi kungi, no kuriem viens atzīst – par to runāt ir ļoti grūti. „Es šeit biju, kad tas viss notika,” saka sirmais kungs, „un tagad tikai otro dienu esmu darbā… Piedodiet, bet tas ir pārāk traģiski…”

Viņam pie žaketes atloka ir piesprausta apaļa nozīmīte, kurā redzams Beļģijas karogs sirds formā un Briseles lidostas logo. Šādas nozīmītes pirmajā dienā pēc lidostas atvēršanas dalītas visiem darbiniekiem.

Mazliet smaidīgāks netālu esošajā apģērbu veikalā ir pārdevējs Paulo. Viņa veikals ir viens no retajiem, kas atvēris savas durvis. Viņš pastāsta, ka terorakta dienā pats ir bijis šīs lidostas apmeklētājs, jo devies atvaļinājumā uz Spāniju un pametis lidostu tikai stundu pirms sprādzieniem. „Man šodien ir tādi jocīgi tauriņi vēderā. Visu laiku. Teicu to arī savai kolēģei. Tiešām nav laba sajūta,” atzīst Paulo.

Lidostas darbinieki teic, ka par spīti visam notikušajam par savu dzīvību šajās telpās nebaidās, citādāk ir pilsētā, īpaši tādēļ, ka visi uzbrukumos iesaistītie vēl nav notverti. Daudzus šokējusi arī nesen saņemtā informācija, ka viens no Briseles lidostas spridzinātājiem pirms vairākiem gadiem cilvēku pilnajā Eiropas Parlamentā, kur ikdienu uzturas vairāki tūkstoši cilvēku, uzkopis telpas.

Par to, ka nedz tagad cietušajā Zaventemas lidostā, nedz Eiropas Savienības institūcijās nav bijušas un joprojām nenotiek pietiekami stingras darbinieku pārbaudes, kritika izskanējusi jau iepriekš. Arī policisti, kuri apkalpo Zaventemas lidostu, uzrakstīja atklātu vēstuli un pieteica streiku, norādot, ka jau sen drošības dienestus brīdinājuši par aizdomīgiem cilvēkiem lidostā, kuri pauž simpātijas džihādistu idejām un, iespējams, bijuši teroristu aģenti.

Beļģijas premjerministrs, kurš tiek kritizēts par sliktu drošības dienestu darbu, norādījis, ka nepiekrīt šiem pārmetumiem un Beļģiju nevar uzskatīt par šajā ziņā nespējīgu valsti, un ka atbildība ir jāuzņemas visām iesaistītajām pusēm. Beļģijai pārmet sašķeltību un vājo komunikāciju dažādo pašvaldību un reģionu policijas un drošības dienestu starpā.

Vēstīts, ka 22. martā sprādzienos Briseles starptautiskajā lidostā un stundu vēlāk Mālbēkas metro stacijā Briseles centrā bojā gāja 35 cilvēki, neskaitot trīs teroristus pašnāvniekus. Tāpat vairāk nekā 300 cilvēku guva ievainojumus. Atbildību par teroraktiem uzņēmās grupējums “Daīš” jeb "Islāma valsts".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti