Uzbrukumu vilnis seko salīdzošam miera pierodam kopš gada sākumā Bagdādē piedzīvotā teroraktu viļņa. Tiek ziņots, ka atbildību par uzbrukumu Bagdādē uzņēmies džihādistu grupējums „Islāma valsts”. Irākas armija pēdējos mēnešos pret to vērsusi vērienīgu ofensīvu, lai grupējuma kaujiniekus padzītu valsts otrās lielākās pilsētas Mosulas.
Spēcīgs automašīnā ievietotas bumbas sprādziens ceturtdien nogranda Bagdādes dienvidu rajonā Bajā pie lietotu automašīnu tirgus. Saskaņā ar Irākas Iekšlietu ministrijas sākotnējiem datiem, bojā gājuši vismaz 45 cilvēki, bet vēl vismaz 60 cilvēki ievainoti.
Kādā mobilā telefona videoierakstā, kas izplatīts sociālajos medijos, redzami apdeguši cilvēku ķermeņi un ievērojami postījumi. Irākas Iekšlietu ministrijā atzina, ka, ņemot vērā spēcīgo sprādzienu, glābšanas dienestiem ir grūtības tikt galā ar situāciju, un brīdināja, ka bojā gājušo skaits var pieaugt.
Džihādistu grupējuma „Islāma valsts” propagandas aģentūra „Amaq” paziņoja, ka par ceturtdienas sprādzienu ir atbildīgs šis grupējums, un paziņoja, ka tā mērķis bija „šiītu pulcēšanās vieta”, vēsta ziņu aģentūra AFP.
Šis ir jau trešais terorakts Bagdādē trīs dienu laikā. Šajā pašā pilsētas dienvidu rajonā, kur nogranda šodienas sprādziens, vismaz četri cilvēki gāja bojā otrdien, tāpat uzsprāgstot auto ievietotai bumbai. Vēl vismaz 11 cilvēki gāja bojā līdzīgā teroraktā trešdien Bagdādes ziemeļos. Par uzbrukumu atbildību uzņēmās džihādistu grupējums „Islāma valsts”.
Bagdādi satricināja vairāku teroristu - pašnāvnieku uzbrukumu vilnis šī gada pirmajās dienās, taču kopš tā laika līdz šai nedēļai bija salīdzinoši maz sprādzienu.
Saskaņā ar Apvienoto Nāciju datiem pagājušajā, 2016. gadā, vardarbībā Irākā dzīvību zaudēja vismaz 6800 civiliedzīvotāji.
Irākas armija ar valdību atbalstošo kaujinieku grupu, kā arī ASV atbalstu tikmēr ceturto mēnesi turpina ofensīvu valsts otrajā lielākā pilsētā Mosulā Irākas ziemeļos, lai no tās padzītu džihādistu kaujiniekus. Janvārī Irākas valdība paziņoja, ka tā atguvusi kontroli pār Mosulas austrumu daļu. Tagad notiek gatavošanās ofensīvai otrpus Tigras upei esošās pilsētas rietumu daļas atkarošanai, un Irākas bruņotie spēki jau gandrīz aplenkuši un pilnībā izolējuši pilsētu.
Kaut Mosulas rietumu daļa ir mazāka nekā austrumu, tā ir blīvāk apdzīvota. Tur aplenkuma apstākļos jau nedēļām dzīvojuši aptuveni 750 000 civiliedzīvotāju, liecina Apvienoto Nāciju aplēses.
Ja Irākas valdībai izdosies atgūt pilnīgu kontroli pār Mosulu, gaidāms, ka grupējumam „Islāma valsts” Irākā tas būs nāvējošs trieciens. Džihādisti joprojām kontrolē savu galveno bastionu kaimiņvalstī Sīrijā Raku.