Spiegošanas skandāls saasina Indonēzijas un Austrālijas atteicības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Spiegošanas skandāla dēļ saasinājušās Indonēzijas un Austrālijas attiecības. Indonēzijas vadība solījusi pārskatīt abu valstu līdz šim ciešo sadarbību. Tikmēr Austrālijas premjerministrs paudis par notikušo nožēlu, taču Indonēzijai atvainoties ir atteicies.

Vairāki Austrālijas masu saziņas līdzekļi, atsaucoties uz bijušā ASV specdienestu darbinieka Eduarda Snoudena nopludināto informāciju ziņo, ka Austrālijas spiegošanas aģentūras savulaik mēģinājušas noklausīties kaimiņos esošās Indonēzijas prezidenta Susilo Bambanga Jodhojono, viņa sievas, viceprezidenta un vairāku ministru telefonsarunas. Noklausīšanās un telefona sarunu izsekošana notikusi 2009.gadā, kad Austrālijas valdību vadīja Darba partijas premjerministrs Kevins Radds.

Vienlaicīgi tiek norādīts, ka izsekošana notikusi aptuveni trīs nedēļas pēc tam, kad Indonēzijas galvaspilsētā Džakartā pie luksusa viesnīcām tika sarīkoti divi sprādzieni, kuros dzīvību zaudēja septiņi cilvēki, trīs no kuriem - austrālieši.

Jaunās ziņas nonākušas atklātībā tikai dažas nedēļas pēc tam, kad kļuva zināms, ka Austrālijas vēstniecība Džakartā bijusi daļa no ASV vadītā spiegošanas tīkla Āzijā. Reaģējot uz šo informāciju, Indonēzijas prezidents paziņojis, ka abu valstu attiecībām ir nodarīts nopietns kaitējums, tāpēc tās tiks pārskatītas. Īpaši sāpīgi tas esot tāpēc, ka Indonēzija un Austrālija ir cieši stratēģiskie un tirdzniecības partneri.

Vēl lielāku Indonēzijas prezidenta neapmierinātību izsaukusi Austrālijas premjerministra Tonija Ebota rīcība. Lai arī Ebots izteicis nožēlu par notikušo, viņš paudis pārliecību, ka Austrālijai nav pienākums atvainoties par saprātīgu izlūkošanas informācijas ievākšanu, vienlaicīgi norādot, ka viņš šādu atvainošanos nesagaida arī no citām valstīm, kas veic līdzīgas operācijas.

„Visas valdības ievāc informāciju un visi zina, ka arī citas valdības ievāc informāciju. Austrālijas valdība nekad nekomentē specifiskus izlūkošanas jautājumus. Tā ir bijusi ilgstoša tradīcija un es negatavojos to mainīt. Es arī gribu uzsvērt, ka Austrālijas valdība izmanto visus tās rīcībā esošos līdzekļus, ieskaitot informāciju, lai palīdzētu mūsu draugiem un sabiedrotajiem un nenodarītu tiem ļaunu. Mans galvenais uzdevums ir aizsargāt Austrāliju un tās nacionālās intereses. Es negatavojos no tā atkāpties. Tieši tāpēc, es neteikšu neko, kas varētu nodarīt ļaunumu spēcīgajām attiecībām un ciešajai sadarbībai ar Indonēziju," sacīja Austrālijas premjers Tonijs Ebots.

Savukārt Susilo Bambangs Jodhojono paudis vilšanos par Austrālijas premjera izteikumiem, kas veikti pilnīgi bez jebkādas nožēlas. Vienlaicīgi prezidents paudis pārliecību, ka ASV un Austrālijas rīcība nodara pamatīgu kaitējumu viņu stratēģiskajai sadarbībai ar Indonēziju, kas, turklāt, ir tāda pati demokrātiska valsts kā ASV vai Austrālija.

Indonēzija jau pieņēmusi lēmumu atsaukt uz konsultāciju savu vēstnieku.

Abu valstu ciešā sadarbība ir pasliktinājusies tieši ar Tonija Ebota nākšanu pie varas, jo viņš, piemēram, izdevis rīkojumu nosūtīt laivas ar bēgļiem atpakaļ uz Indonēziju.

Ziņa par Austrālijas spiegošanas aktivitātēm ātri izplatījusies arī sociālajos tīklos un Indonēzijas iedzīvotāji tiek aicināti lietot savu automašīnu signāltaures, braucot garām Austrālijas vēstniecībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti