Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Saeima aicina atkārtot prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā

Izolatoros joprojām atrodas protesta akcijās aizturētie

SPECIĀLI no Minskas: Brīvprātīgie sargā tautiešus no OMON un palīdz no izolatora izlaistajiem

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko apbalvojis vairāk nekā 300 Iekšlietu ministrijas darbiniekus ar medaļām par nevainojamu dienestu. Rīkojums parakstīts dažas dienas pēc tam, kad drošības spēki nežēlīgi apspieda protestus, kam sekoja plašas demonstrācijas, pieprasot saukt pie atbildības vainīgos, kas piekāva un aizturēja protestētājus.

Izmeklēšanas izolators Nr.1 Minskā, Volodarska ielā. Pēdējās dienās te ir skaļi. Arī pirmdien, 17. augustā, vakarā tūkstošiem cilvēku sapulcējās, prasot atbrīvot aizturētos demonstrantus un politieslodzītos. Protestētāji sauc: "Sergej, Sergej!". Ir ziņas, ka šajā izolatorā ieslodzīts, visticamāk, Sergejs Tihanovskis – opozīcijas līderis, Baltkrievijas prezidenta amata kandidātes Svetlanas Tihanovskas vīrs.

Protestētāji nolēmuši doties arī uz otru izolatoru. Gājiens virzās uz vairākus kilometrus attālo Okrestinu. Pusceļā mītiņu aptur vīrietis, kurš atnesis ziņu no brīvprātīgajiem, kuri dežurē pie Okrestinas izolatora. 

"Cilvēki iznāk no Okrestinas izolatora sasisti un salauzti. Jūs domājat tur iet? Ko jūs tur darīsiet? Tur ir mediķi. Jūs varat traucēt brīvprātīgajiem mediķiem strādāt. Tur nav nekāda droša attāluma šādam pūlim," saka ceļā sastaptais brīvprātīgais.

Sieviete sagaida Okrestinas izolatorā ieslodzīto, 2020. gada 13. augusts

Pūlis nolemj doties tālāk, taču drīz priekšā nostājas cilvēku ķēde. Aktīvisti nonākuši līdz Okrestinas izolatoram, kur tiek turēti aizturētie demonstranti. Aktīvistiem priekšā nostājas brīvprātīgie, kuri nelaiž viņus iekšā, pamatojot ar to, ka aizturētajiem draud briesmas. Brīvprātīgie nemitīgi sauc: "Stāviet, stāviet, stāviet..."

"Tur ieradās daudz ļoti daudz omoniešu. Tas ir militārs objekts. Šaus uz tiem, kas ieslodzīti un uz mums!

Mēs redzējām, kā atbrauca OMON. Tur stāv mācītāji un mediķi. Stāv un raud. Lūdzu, apturiet šos cilvēkus," aicina viena no brīvprātīgajām.

Okrestinas izolators slīgst tumsā, lai gan visās citās dienās logi bijuši gaiši. Pēc prezidenta vēlēšanām OMON un milicija brutāli izklīdināja demonstrantus un aptuveni 6700 cilvēku -  Lukašenko kritiķu - aizturēja. Šeit nonāca daudzi.

"Kopš 9. augusta es trīs dienas pavadīju Okrestinas izolatorā.

Aizturēja par neko. Sita. Sēdējām kamerā. Vecākiem neteica, kur mēs esam un kas ar mums notiek. Es tur pavadīju trīs dienas.

Pēc tam mani aizveda uz izolatoru Sluckā," saka bijušais aizturētais Pāvels.

Baltkrievijā protestos aizturētie pamet Okrestinas ieslodzījuma vietu, 2020. gada 13. augustā

Okrestinas izolatora tuvumā brīvprātīgie izveidojuši nometni, kur tiek sniegta juridiskā, medicīniskā palīdzība. Šeit cilvēkus, kurus izlaiž no ieslodzījuma vietas, pabaro – šeit ir ierīkota improvizēta virtuve. Palīdzības punktu tiem, kurus izlaiž no izolatora, brīvprātīgie izveidoja pirms nepilnas nedēļas.

"Te esmu jau trešo diennakti, neizejot no nometnes. Un šajā laikā atbrīvoja aptuveni 60 cilvēkus. Mūsu brīvprātīgie dežurē pie durvīm.

Kad cilvēks iznāk, viņu uzreiz sagaida. Vispirms viņu apskata ārsts, kādas ir traumas; te strādā brīvprātīgie psihologi un juristi. Ja nevajag vest uz slimnīcu, sniedz plašu palīdzību. Manas dežūras laikā nebija cilvēku smagā stāvoklī. Bija ar zilumiem, sasitumiem. Bija jauna meitene ar kājas lūzumu. Bija cilvēki ar hematomām, sasistiem ceļgaliem," redzēto atceras brīvprātīgā Katja Gļinskaja.

Brīvprātīgie parkā dežurē visu diennakti. Ar pārtiku, ūdeni un citu nepieciešamo palīdz iedzīvotāji un atbalstītāji.

"Mēs nekad nezinām, kad atvērsies  izolatora durvis un kādu izlaidīs. Mēs vienmēr esam gatavi, ka atbrīvotais var iznākt jebkurā brīdi, un mēs viņam palīdzēsim. Pagājušajā naktī izlaida 12 aizturētos. Un no Žodzinas pilsētas atveda 24. Viņi tur izcieta sodu, lai gan ir Minskas iedzīvotāji. Vakar no Žodzinas atbrauca automašīna ar 24 cilvēkiem, kurus visus vakar ap diviem trijiem naktī atbrīvoja," stāsta Katja Gļinskaja.

Lielākā daļa aizturēto esot jau atbrīvoti, taču par to, cik vēl palikuši ieslodzījuma vietās, precīzu datu nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt