Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Rēzeknē izmeklē sievietes slepkavību

Dienas ziņas

Melnā diena uz Latvijas ceļiem

“Krievu pasaules” projekts vērsīsies plašumā

SPECIĀLI no Maskavas: «Krievu pasaules» projekts vērsīsies plašumā

Krievija turpinās attīstīt tā saukto „Krievu pasaules” projektu, lai daudzpusīgi palīdzētu tautiešiem ārzemēs. To Latvijas ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam („Vienotība”) tikšanās laikā Maskavā pavēstījis viņa krievu kolēģis Sergejs Lavrovs. Atbildot uz Latvijas Televīzijas jautājumu par “Krievu pasaules” iespējamo saistību ar Krievijas vēlmēm atjaunot PSSR vai pat cariskās  impērijas robežas, Lavrovs apgalvoja, ka “Krievu pasaule” galvenokārt paredzot sadarbību kultūras jomā, taču neesot izslēgts arī atbalsts  tautiešu cīņai par pilsoņu tiesībām mītnes zemēs, tostarp Latvijā.

„No vienas puses it kā visi baidās, ka Krievija vēlas atjaunot Padomju Savienību, tieksme apvienot krievu zemes. Ja jums ir avoti kādā no Krievijas oficiālo pārstāvju izteikumiem, kuros tiktu piedāvāts atjaunot PSRS vai apvienot krievu zemes, es vēlētos, lai jūs man  uzrādāt  šos citātus,” pauda Lavrovs.

Krievijas ārlietu ministrs uzsvēra, ka „Krievu pasaules” projekts ir saistīts ar kultūru: „”Krievu pasaule” - tā ir kultūra, valoda, ja gribat, arī noteikta vērtīborientācija un reliģiska orientācija. Varētu minēt analoģiju, piemēram, ar frankofoniju vai ibēroamerikānisko sadarbību, kas balstās uz spāņu valodu un spānisko kultūru. Var minēt Konfūcija institūtu, Gētes institūtu, Servantesa institūtu.”

„Krievu pasaule” esot projekts, lai vieno cilvēkus; ne tikai krievus, bet tos, kuri ir izauguši krievu kultūrā.

„Kā ikviena valsts, kas ir ieinteresēta savas kultūras saglabāšanā, mēs, protams, stiprināsim un paplašināsim saiknes ar šiem cilvēkiem," pauda Lavrovs

Šim nolūkam tikšot lietoti leģitīmi instrumenti, tostarp veidojot zinātniskos un kultūra centrus, kas taps, izmantojot „Krievu pasaules” fonda līdzekļus. Tos lietos arī tautiešu „juridiskam atbalstam, lai viņi varētu aizstāvēt savas intereses savās mītnes valstīs”, pauda Lavrovs.

Viņš arī uzsvēra, ka Krievija iestājas par to, lai pilnībā tiktu īstenotas rekomendācijas, ko atbalsta Eiropas Padome, EDSO un ANO komisija rasu diskriminācijas novēršanai: „Šīs rekomendācijas ir labi zināmas. Tās neapdraud ne Latvijas suverenitāti, ne drošību. Mēs ceram, ka pakāpeniski šīs prasības tiks izpildītas, un tas būtu tikai Latvijas valsts interesēs.”

Savukārt Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs norādīja, ka abām valstīm ir atšķirīgas pozīcijas šajā jautājumā: „Mēs principā uzskatām, ka nepilsoņi, kas jau diezgan ilgi dzīvo Latvijā, zina likuma prasības, prot valodu un zina Satversmes pamatprincipus, viņi diezgan viegli var naturalizēties un iegūt pilsonību. Jāņem vērā, ka ir cilvēki, ka principiāli nevēlas naturalizēties, ir tādi, kam tas nav vajadzīgs. Šajā jomā Latvija diezgan labi izpilda starptautisko organizāciju ieteikumus, taču protams,  mēs par to pastāvīgi diskutējam ar kolēģiem gan ministru, gan ministriju līmenī, un mūsu pieeja ir atšķirīga.”

Attiecībā uz "Krievu pasaules” projektu ministrs pauda, ka vajadzīgi vēl papildu skaidrojumi, lai gūtu pilnīgāku priekšstatu par to. „Tas, ko šodien dzirdēju, liecina, ka ir iespēja vēlreiz pārrunāt jautājumus, kas satrauc arī Baltijas valstu iedzīvotājus,” sacīja Rinkēvičs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt