Dienas notikumu apskats

ECB nedaudz paaugstinājusi eirozonas ekonomikas izaugsmes prognozes

Dienas notikumu apskats

Aizturētos administratorus tur aizdomās par izspiešanu un naudas atmazgāšanu

Lielbritānijā notiek parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas

SPECIĀLI no Londonas un Doveras: Briti vēlē parlamentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lielbritānijas pilsoņi ceturtdien, 8.jūnijā, dodas uz vēlēšanu iecirkņiem, lai izvēlētos, kurš turpmāk vadīs valdību. Galvenie sāncenši cīņā par valdības vadītāja krēslu ir līdzšinējā premjere Terēza Meja no Konservatīvās partijas un Leiboristu partijas līderis Džeremijs Korbins.

Kā balso Londonā 

Sentdžemsvuda ir viens no Londonas centra dzīvojamajiem rajoniem. Šī apkaime ir pazīstama ar to, ka tieši šeit atrodas slavenā Bītlu ierakstu studija. Pirms gada, kad jūnija beigās notika referendums par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, tur vairums iedzīvotāju nobalsoja par palikšanu blokā. Bet šajās vēlēšanās krietni vairāk cilvēkus satrauc nodokļi, veselības aprūpe, pensijas un arī izglītība.

“Manuprāt, katru reizi, kad leiboristi bijuši pie varas, viņi ir pilnībā sagrāvuši valsti. Viņi jau iepriekš ir atstājuši mūs pilnīgi plikus un nabagus.

Un es tiešām nezinu, kur viņš atradīs naudu, lai samaksāt par visu, ko viņš ir solījis. Tas patiešām neiet kopā. Ir daudz cilvēku, kuri labprāt gribētu visu, ko viņš piedāvā. Tas ir tikai saprotami. Bet jaunajai paaudzei no tā nāksies ciest, jo viņi  maksās par šiem parādiem vēl daudzus gadus. Kā var nodrošināt bezmaksas skolas pusdienas, bezmaksas augstāko izglītību, vairāk mājokļu? Kur viņš tam visam ņems naudu? Turīgākajiem 5% sabiedrības nav pienākuma dzīvot tepat. Viņi var pārcelties jebkur citur vai algot mazāk darbinieku,” savu viedokli par leiboristiem pauž kāda Londonas iedzīvotāja

Savukārt kāds Leiboristu partijas atbalstītājs bija pavisam lakonisks: “Man viņš vienkārši patīk.”

Šajā Londonas rajonā dzīvo diezgan daudz Konservatīvās partijas vēlētāju. Daudzi no viņiem vienmēr balso tikai par šo partiju, tādēļ izdarīt izvēli šoreiz bija diezgan vienkārši. “Es vienkārši vairāk uzticos Mejai nekā ikvienam citam, kas tiek šoreiz piedāvāts,” saka kāda sieviete.

Arī avīzes, ko pārdod tuvējā kioskā, runā tikai par vēlēšanām. Uz “Daily Mirror” vāka ir redzama premjere Meja ar atvērtu muti. Un virsraksts ir “Meli. Sasodītie meli. Un Terēza Meja. Šodien ir jūsu iespēja tikt no viņas vaļā.” Turpat blakus “The Sun” attēlo opozīcijas līderi Korbinu izlienam no miskastes. Un virsraksts ir “Nemetiet Lielbritāniju miskastē”. Un te ir vārdu spēle, jo daļa no Korbina uzvārda  - “bin”, angliski nozīmē “miskaste”.

Arī citas avīzes mudina balsot vai nu par Meju, lai vienotu britu garu un stiprinātu toriju pozīcijas, vai arī par leiboristiem.

Kā balso Doverā

Anglijas ostas pilsētā Doverā, kurs pirms gada notikušajā referendumā 76% balsstiesīgo nobalsoja par atdalīšanos no Eiropas Savienības (ES), iedzīvotāji vēlēšanās meklē – kurš būs labākais "Brexit" sarunu vadītājs – konservatīvā Meja vai leiborists Korbins.

Jautāts, kam attiecībā uz "Brexit" uzticas vairāk – Mejai vai Korbinam, Doveras iedzīvotājs Pīters atzina, ka viņam vairāk simpatizē Meja, jo "viņa ir mazākais no diviem ļaunumiem"

Tikmēr uzrunātais Džons vērtēja, ka Mejai vajadzētu "būt vairāk kā Margaritai Tečerei". Uz norādi, ka viņa jau savulaik ir teikusi, ka būs "traki grūta" sieviete attiecībās ar Briseli, Džons atteica:

"Būsim godīgi – vai nu mums patīk Brisele vai ne, tā ir ļoti spēcīga kliķe. Un vajadzēs kaut ko vairāk nekā tikai būt "traki grūtai' sievietei, lai izdauzītos cauri tām durvīm un dabūt to, ko mēs gribam. Tas prasīs saskaņotus centienus un arī ilgu laiku".

Savukārt uzrunātais Stīvs sacīja: "Ja Eiropas Savienība grib mūs sodīt – labi, ja viņi uzliks mums tarifus, tad mēs uzliksim viņiem tarifus – bet tas nenāks nevienam Eiropā par labu. Mēs to negribam.

Bet, ja tā ir pozīcija, ko viņi ieņems, – tad Terēza Meja ir labākā no tā bara, kas mums ir, kura var tam noturēties pretī."

Meja veicināja un izmantoja šādu noskaņojumu. Sākotnēji viņas kampaņa tika būvēta tieši uz Briseles apsūdzēšanu. Tas nostrādāja ļoti labi, viņai bija 20% pārsvars, bet ne ilgi. 

"Tas strādā kādu laiku – ja radāt tādu noskaņojumu, kurā varat teikt – mums ir jābūt stipriem pret Briseli, jo mēs esam sarunu galda pretējās pusēs. Tas nostrādāja tikai kādu brīdi – bet šis nav referendums, šīs ir vēlēšanas," vērtēja izdevuma "Politico" izpildredaktors Florians Eders.

Terora akti, vairāki kļūdaini politiskie soļi, atteikšanās piedalīties TV debatēs, tas viss nospēlēja Terēzai Mejai par sliktu.

Būtu pazemojoši, ja konservatīvie tagad dabūtu tikai par dažām, nevis, piemēram, par 100 vietām parlamentā vairāk – atzīst eksperti.

Par spīti Mejas izteikumiem pret Briseli, Eiropa cer, ka Meja dabūs labu rezultātu šajās vēlēšanās. 

"Ja viņa dabūs lielu vairākumu, tad viņa beidzot varēs sākt sagatavot britus tam, ka viņai vienā brīdī būs jāiziet uz kompromisiem. Līdz šim viņa to nav darījusi. Uz to mēs vēl gaidām," atzina Eders.

Savukārt tiem, kas nožēlo britu lēmumu izstāties no ES, šīs ir grūtas vēlēšanas. 

"Mēs tikko bijām Francijā, un ir tiešam ļoti žēl izstāties no tās saskaņotības un pat tādas kā brālības, kas mums ir ar citām Eiropas valstīm. Un arī finansiāli tā ir liela kļūda. Mēs esam tajā vecumā, kas sajutīs šos efektus," atzina Niks.

Jau piektdien, 9.jūnijā, agri no rīta kļūs zināms, vai Mejai izdosies palielināt Konservatīvās partijas vairākumu parlamentā un iegūt vēlētāju mandātu piedāvātajam izstāšanās sarunu plānam, vai arī tomēr par uzvarētu negaidīti kļūs Leiboristu partijas līderis Korbins.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti