SPECIĀLI NO KRIMAS: Vietējie iedzīvotāji nevēlas Kijevas scenāriju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ukrainā, Krimas Autonomas Republikas galvaspilsētā Simferopolē nopietnas sadursmes nav reģistrētas, lai gan ielās manāmi bruņoti cilvēki. Vietējie iedzīvotāji uzsver, ka nosoda vardarbību un nevēlas Kijevas scenārija atkārtošanu, bet gan tiesības pašiem noteikt autonomijas likteni, informēja Latvijas Radio speciālkorespondents Krimā Uģis Lībietis. 

Krimas Autonomās Republikas parlamenta ēkā trešdienas rītā tiek parakstīts autonomijas un Tatarstānas apgabala sadarbības līgums. Pie parlamenta ēkas sapulcējušies cilvēki Latvijas Radio stāstīja, ka nosoda vardarbību un nevēlas, lai Krimā atkārotos Kijevas scenārijs ar barikādēm, asinsizliešanu un pilsētas izlaupīšanu.

Pašaizsardzības vienību dalībnieki arī stāstīja, ka grupējumā iesaistījušies, lai aizsargātu savu dzimteni un savas ģimenes. Vietējie iedzīvotāji, kas pulcējās pie parlamenta ēkas, pārsvarā ir krievvalodīgie vecāka gadagājuma cilvēki.

Krimas iedzīvotāji atzīst, ka Krimai jābūt autonomai, viņi neatbalsta nedz līdzšinējā prezidenta Viktora Janukoviča režīmu, ne arī tagad pie varas nākušos spēkus. Viņi uzsver, ka vēlas sev tiesības pašiem noteikt autonomijas likteni.

Tatāru kopienas pārstāvji gan neiesaistās pašaizsardzības vienībās un citās aktivitātēs un, sekojot sava līdera aicinājumam, ieņem nogaidošo pozīciju.

Savukārt Simferopoles ielās manāmi bruņoti cilvēki, kurus pilsētā dēvē par „mazajiem zaļajiem cilvēciņiem”.  Situācija pilsētā mainās,  un prognozēt notikumu attīstību nevar, taču līdz šim nopietnas sadursmes nav fiksētas, daži karstasinīgāki cilvēki gan iesaistās asakās vārdu pārmaiņās, bet pašaizsardzības vienības nepieļauj nopietnākas sadursmes. 

Spriedze Ukrainā pieauga pēc varas maiņas februāra nogalē, kad pēc trīs mēnešus ilgajiem protestiem pret prezidenta Viktora Janukoviča režīmu un vairāku dienu asinsizliešanas Kijevas ielās Ukrainas parlaments atlaida Janukoviču. Līdzšinējais prezidents radis patvērumu Krievijā un jauno varu neatzīst, uzskatot sevi par likumīgu valsts vadītāju.

Savukārt Ukrainas Krimas Autonomajā Republikā parādījušies bruņotie spēki, kuri ieņem stratēģiskus objektus. Lai gan Krievijas parlaments pēc prezidenta Vladimira Putina lūguma atļāva bruņoto spēku izmantošanu Ukrainā, oficiāli Krievija noliedz savas armijas klātbūtni Krimas objektos ārpus armijas bāzēm, taču pulcē karaspēku pie Ukrainas robežas. Savukārt ES un ASV nosodīja Krievijas agresiju, tiek apsvērtas iespējas arī ieviest sankcijas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti