De Facto

Sausā kāpu mežā ierīko iespaidīgu meliorācijas sistēmu

De Facto

Eksperts: purvi un šaurie ceļi padara Latviju viegli aizstāvamu

Krievijā pēc vēlēšanām gaidāma vēl stingrāka vēršanās pret opozīciju

SPECIĀLI no Krievijas: Gaidāma vēl stingrāka vēršanās pret opozīciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ar rekordaugstu balsotāju atbalstu Krievijas valdošajai partijai “Vienotā Krievija” un patiešām graujošu opozīcijas zaudējumu pirms nedēļas noslēdzās Krievijas Valsts domes vēlēšanas. LTV raidījuma “De facto” aptaujātie eksperti uzskata, ka sekas būs bargas – vēl stingrāka politika pret citādi domājošajiem un sabiedrības sašķelšanās.

Opozīcijas sagrāvē vaino ne tikai varu

Opozicionārs Konstantīns Jankausks šīs vēlēšanas ir zaudējis. Viņš ir opozicionārs ar stāžu - viens no nogalinātā Borisa Ņemcova līdzgaitniekiem, Alekseja Navaļnija cīņu biedrs. Par līdzdalību Navaļnija Maskavas mēra vēlēšanu kampaņā pret Jankausku ierosināts kriminālprocess – gadu Konstantīns pavadījis mājas arestā.

Iekļūt Krievijas Valsts domē viņš mēģināja ar bijušā politieslodzītā Mihaila Hodorkovska finansiālo atbalstu, startējot vienā no Maskavas vienmandāta apgabaliem.

Jankausks LTV raidījumam “De facto” saka: “Visa pašvaldības struktūru darbinieku sistēma strādāja uz manu konkurentu no «Vienotās Krievijas». Katru dienu viņi pie visām sienām līmēja viņa lapeles un rāva nost manas, viņu regulāri rādīja federālie kanāli, pat tiekoties ar [Krievijas prezidentu Vladimiru] Putinu”” .

“Un piektdien, kad vairs nedrīkstēja būt nekādas aģitācijas, viņu iebāza «Komēdiju kluba» šovā,” stāstīja Jankausks.

Tomēr opozīcijas sagrāvē - Jankauska pārstāvētais “Parnas” ieguva tikai 0,7% balsu - politiķis nevaino varas iestādes vien. Viņš atzīst, ka liberālās partijas vienkārši nespēja uzrunāt pat tos vēlētājus, kas “Vienoto Krieviju” neatbalsta.

Opozicionāri sašķēlās, sakašķējās, daudzi aicināja vispār boikotēt vēlēšanas.

“Kad es biju pirmajā klasē, mums bija Žirinovskis, Zjuganovs, Javļinskis. Viņi visi bija deputāti un prezidenta amata kandidāti. Tagad man ir 30 gadi, esmu pabeidzis universitāti, strādāju, pats esmu pašvaldības deputāts, bet šie cilvēki joprojām ir uz skatuves. Javļinskis joprojām apgalvo, ka viņam ir morālais pienākums kandidēt prezidenta vēlēšanās,” saka Jankausks.

Daudzi  vēlētāji nezina, ko grib

Tagad eksperti aicina liberāļus uz pašattīrīšanos – likvidēt vecās partijas, atlaist vecos līderus un apvienoties. Taču tam, ka tas notiks, netic neviens.

Vienlaikus samazinās arī “Vienotās Krievijas” atbalsts – neskatoties uz  uzvaru ar 54%, neatkarīgie aprēķini rāda, ka reāli nobalsojušo skaits ir samazinājies par desmito daļu. Tas nozīmē, ka aug to iedzīvotāju daļa, kuriem nav par ko balsot.

“Karnegi centra” eksperts Aleksandrs Baunovs saka: “Ir kaut kāds cilvēku skaits, visticamāk, vairākums, kas kaut ko grib, bet nezina ko”.

“Opozīcija mūs neinteresē, komunistus mēs negribam, Putins mums arī nepatīk, - tas ir diezgan bīstami,» brīdina Baunovs.

“Levada centrā” pētnieki uzskata - par to, ko patiesi domā šie cilvēki, Krievija uzzinās pēc diviem gadiem. “Levadas centra” sociologs Deniss Volkovs skaidro, ka “naudas rezerves vēl ir, bet pēc 2018.gada tās beigsies, un tad attieksme pret varu turpinās krist”.

“Un kas tad notiks - šo sabiedrības daļu vispār nebūs iespējami prognozēt,” saka Volkovs.

Ja Maskava ies demokrātijas ceļu, dažas “kņazistes” var gribēt atdalīties

Politologa Dmitrija Oreškina organizētā projekta “Tautas vēlēšanas” brīvprātīgie novēroja balsu skaitīšanu un konstatēja – lielajās Krievijas pilsētās falsifikāciju tikpat kā nebija, bet daudzos reģionos pēc vietvaras norādes vienkārši “uzzīmēja” vajadzīgo rezultātu - aptuveni trešdaļa «Vienotās Krievijas» balsu nāk no šādiem mazskaitlīgiem vēlēšanu apgabaliem.

«Liela daļa Krievijas izsakās par eiropeisko attīstības ceļu, vienkārši pasaka – skaitīsim balsis godīgi, labi? Bet ir reģioni ar citu sistēmu – lūk, jūsu, vēlētāju, darbs ir atbalstīt varu, izrādīt lojalitāti. Viņuprāt, vēlēšanas ir nevis varas eksāmens, bet tautas lojalitātes pārbaude. Un, manuprāt, šī ir augošā plaisa starp divām kultūrām Krievijā, kas apdraud valsts vienotību,” spriež Oreškins.

“Ja kādreiz Maskava ies demokrātijas ceļu, šo “īpašo” reģionu elites sapratīs, ka godīgās vēlēšanās viņiem nekas “nespīd” – un viņi var izvēlēties atdalīties, veidot pašu kņazistes,” pieļauj politologs.

Kremlis ticēs tautas mandātam

Taču pagaidām – viss mierīgi. Un, ekspertu ieskatā, var rēķināties ar to, ka vēlēšanu rezultātus Kremlis uztvers kā tautas doto mandātu turpināt jau iesākto – vērsties pret vārda brīvību un neatkarīgajām nevalstiskajām organizācijām.

“Tas ir ļoti līdzīgi padomju laikiem, kad uz politbiroju sūtīja labus rezultātus – par izslaukuma līmeņa pieaugumu. Piena un sviesta veikalos nav, bet skaitļi vadībai ir. Tāpat ar vēlēšanu rezultātiem – atbalsts it kā aug, bet tas, ko cilvēki tiešām domā, nevienu neinteresē. Galvenais, lai viss klusi un mierīgi, neviens neprotestē,” skaidro Oreškins.

“Tieši tāpēc varai būs arvien aktīvāk jāapspiež neatkarīgie mediji, kas stāstīs par ekonomikas krišanu, jāiebiedē – lūk, Latvija kuru katru brīdi uzpumpēs muskuļus un ieņems Krieviju,” ironizē Oreškins.  

Daudzi uzskata, ka domes vēlēšanas Kremlī uztver kā 2018.gaidāmo prezidenta vēlēšanu ģenerālmēģinājumu un Vladimiru Putinu uz ceturto termiņu pārvēlēs, tāpat kā parlaments ievēlēja Krievijas Valsts domi. Vēlēšanas izskatīsies godīgāk, Centrālās vēlēšanu komitejas vadība būs striktāka pret falsifikācijām, bet lielu daļu balsu “piezīmēs”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti