SPECIĀLI NO KIJEVAS: Ukraiņu nacionālisti sola Eiropai pastāstīt, kurp tai jādodas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kopā ar citiem opozīcijas spēkiem Ukrainā pie varas nākusī nacionālistiskā organizācija „Labējais sektors”  pēc prezidenta Viktora Janukoviča gāšanas plāno iecelt savus cilvēkus svarīgajos amatos spēka struktūrās uz uzņemt kursu uz eirointegrāciju. Ukrainas nacionālisti arī plāno sodīt visus „vainīgos par pēdējo gadu noziegumiem” un parādīt Eiropai, „kurā virzienā tai jāiet”, intervijā Latvijas Radio 4 speciālkorespondentei Kijevā Olgai Dragiļevai pastāstīja „Labējā sektora” preses sekretārs Artjoms Skoropadskijs.

 „Labējais sektors” plāno arī aizliegt Janukoviča Reģionu partiju, aizliegt abortus un netradicionālās seksuālās orientācijas propagandu.  

„Labējais sektors” nav radies spontāni

Skoropadskijs arī pastāstīja, ka  aptuveni 80% no „Labējā sektora” veido „Stepana Banderas Trizuba” kustība.

Skoropadskijs klāstīja, ka kopš pirmajām protestu dienām novembra nogalē opozīcijas kustībā iesaistījušies daudz dažādu spēku un grupējumu – liberāļi, kreisā spārna atbalstītāji un arī nacionālisti.

„Lai kaut kā parādītu, ka mēs neesam kopā ar viņiem, ka mums ir atsevišķa kustība, tika radīts nosaukums „Labējais sektors”. Vienīgā partija, kura tajā iekļaujas ir „Una-Unso”. Vēl ir futbola fani un nelieli nacionālistu grupējumi,” klāstīja Skoropadskijs.

Viņš paskaidroja, ka „Trizub” gatavojas nacionālajai atbrīvošanas cīņai jau 20 gadus, tāpēc runāt par to, ka „Labējais sektors” radies spontāni, nebūtu pareizi.  

„Mūsu plāni nemainās. Kopš Maidana pirmās dienas mēs iestājāmies par Ukrainas nacionālo atbrīvošanas revolūciju un Ukrainas neatkarīgās valsts veidošanu. Tas, ka tagad amatu pameta Janukovičs, ir tikai pirmais cīņas solis. Protams, pašlaik izveidotā pagaidu valdība mūs neapmierina, mēs gaidām, ko tā darīs,” atklāja kustības pārstāvis.

Viņš gan norādīja, ka ir redzamas pozitīvas pārmaiņas, piemēram, iekšlietu ministrs jau atzinis, ka vēlas iekļaut Iekšlietu ministrijas vadībā „Labējā sektora” un pašaizsardzības vienības pārstāvjus. Savukārt bijušais Augstākās Radas spīkers Vladimirs Ļitvins  paudis, ka visu spēku struktūru vadībā jāiekļauj „Labējā sektora” biedri.

„Mēs redzam, ka esam vajadzīgi, un cilvēki, kas tagad nāk pie varas, cenšas ieklausīties mūsu prasībās un visa Maidana prasībās, visu cilvēku prasībās visās pilsētās, kuri izgājuši, lai cīnītos ar šo režīmu, lai ne tikai nomainītu Janukoviču pret [opozīcijas līderi Arsēniju] Jaceņuku, bet visu varas sistēmu,” sacīja „Labējā sektora” pārstāvis.

  Pastāstīsim Eiropai, kurā virzienā tai jāiet

Viņš arī atzina, ka kustībai bieži vien uzdod jautājumu, vai tā atbalsta eirointegrāciju. „Neapšaubāmi, Eiropa mums ir tuvāka, nekā autoritārā, mežonīgā Krievija ar tās pašreizējo režīmu. Taču mēs skatāmies uz Eiropu bez „rozā brillēm”.  Mēs redzam, ka arī tur ir daudz negatīva, piemēram, lojāla attieksme pret seksuālām minoritātēm un totālais liberālisms. Mēs neesam gatavi tajā ieklausīties. Mēs esam kristieši un nevaram atteikties no savas pārliecības, kura mums ir bijusi,” skaidroja Skoropadskijs.

„Mēs gribam atveseļot Eiropu, lai Ukraina kļūtu par stipru valsti, kas varētu diktēt. Nē! Nevis diktēt, bet dot padomus, stāstīt Eiropai, kurā virzienā tai jāiet. Tāpēc ka pašreizējais Eiropas stāvoklis ir briesmīgs. Cilvēki vairs neapmeklē baznīcas,” sacīja „Labējā sektora” pārstāvis.

Savukārt Polija, kur ir aizliegti aborti, ir pozitīvais piemērs Eiropā, atzina Skoropadskijs. Bet Francijas likumus, kas atļauj viendzimuma laulības, viņš  nodevēja par nepieņemamu.

Pilna intervija ar Skoropadskiju (krievu valodā):

Эксклюзиваное интервью Артёма Скоропадского Латвийскому радио
00:00 / 11:17
Lejuplādēt
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti